Od wieków oleje roślinne wykorzystywane są zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. W czasach, gdy drogerie jeszcze nie istniały, ludzie wykorzystywali bogactwa natury tak, aby jak najlepiej wypełnić swoje potrzeby dążenia do piękna i zdrowego organizmu.
Nasi przodkowie chętnie wykorzystywali oleje roślinne do codziennej pielęgnacji i dziś oleje znów wracają do łask.
Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: najlepsza farba do włosów blond!
Coraz częściej o ich stosowaniu można przeczytać na różnych blogach lub dowiedzieć się czegoś z prasy – zazwyczaj są to jednak przydatne rady do zabiegu olejowania włosów.
Wyjaśnimy: na czym ten zabieg polega, ale także podpowiemy jakich konkretnych rodzajów olejów możecie używać zamiast sklepowych kosmetyków. Warto to wiedzieć i korzystać z darów natury!
Na czym polega olejowanie włosów?
Spis treści
Olejowanie włosów to banalnie prosta czynność, która potrafi przynieść wiele dobrego, szczególnie dla włosów zniszczonych i matowych, a także tych po zabiegach fryzjerskich. Wszystkie posiadaczki rozdwojonych i rozdwajających się końcówek także będą zachwycone efektami.
Zabieg olejowania włosów zazwyczaj wykonuje się na co najmniej godzinę przed myciem włosów szamponem, zaś w przypadku włosów wymagających dogłębnego nawilżenia, odżywienia i regeneracji, zaleca się olejowanie włosów na noc, przed pójściem spać i umycie głowy dopiero rano.
Olej rozprowadza się na całe włosy, jedynie na końcówki bądź od połowy ich długości. Następnie należy delikatnie go wmasować, zawinąć włosy w foliowy czepek i owinąć głowę ręcznikiem.
Cudowne działanie olejów roślinnych
O samym olejowaniu w internecie można znaleźć mnóstwo informacji, dlatego nie będziemy się na nim zanadto skupiać. O wiele ciekawszym okazuje się być wykorzystanie olejów w innych dziedzinach urody.
Zwłaszcza dla wielbicieli naturalnych kosmetyków, nasze porady, jak i do czego je wykorzystać, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!
Oleje roślinne wspaniale pielęgnują włosy i skórę, a dzięki składom zbliżonym do składów powłoki tłuszczowej naskórka, mogą lepiej i głębiej wnikać w jego poszczególne warstwy, tym samym wspomagając i dostarczając cennych składników odżywczych.
A co najważniejsze – oleje nie powodują żadnych reakcji alergicznych, więc można stosować je bez obaw, szczególnie że niektóre z nich można kupić już za kilka złotych!
Olej arganowy
Olej arganowy znany jest także jako płynne złoto, to niezwykle cenny tłuszcz roślinny. Jest niezastąpionym składnikiem różnych kosmetyków, ale w pojedynkę również ma szerokie zastosowanie.
Olej arganowy jest polecany szczególnie do cery problematycznej i trądzikowej, a także suchej i dojrzałej – to wszystko ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, wygładzające i ochronne.
Olej arganowy jest olejem silnie nawilżającym, polecanym do stosowania na miejsca szczególnie narażone na przesuszenie i podrażnienie, takie jak łokcie, kolana, stopy oraz dłonie wraz z paznokciami.
Owoce arganii żelaznej, wykorzystywane do produkcji tego oleju, pomogą także suchym i zniszczonym włosom: w formie maseczki na całą ich długość lub po umyciu na same końcówki. Trochę oleju można dodać także do swojej ulubionej odżywki lub balsamu do ciała.
Olej kokosowy
Ma najbardziej wszechstronne zastosowanie ze wszystkich olejów. Jest polecany dla osób dbających o linię, ponieważ ułatwia spalanie kalorii. Do pielęgnacji twarzy, całego ciała i włosów zaleca się stosowanie oleju nierafinowanego.
W swoim składzie zawiera cenne kwasy tłuszczowe i witaminy. Ma delikatne, ale skuteczne działanie i z tego względu może być stosowany również u dzieci, już od pierwszych dni życia, w codziennej pielęgnacji.
Olej kokosowy posiada naturalny filtr UV, który chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem, a jednocześnie nie zatyka porów – jak to bywa w przypadku niektórych kremów do twarzy i mleczka do opalania.
Olej rycynowy
Dzięki swoim właściwościom odżywczym olej rycynowy często wykorzystuje się w pielęgnacji wszystkich włosów – tych na głowie, brwi oraz na rzęsach.
Olej rycynowy ma działanie przyciemniające, dlatego polecany jest szczególnie kobietom, u których te miejsca są słabo widoczne ze względu na kolor. Olej rycynowy przy regularnym stosowaniu w formie płukanki, może przyciemnić włosy blondynkom.
Dodatkowym jego atutem jest fakt, iż doskonale oczyszcza i zmiękcza skórę – warto więc stosować go na szczególnie problematyczne miejsca, takie jak suche stopy (głównie pięty) czy łokcie. To jeden z najtańszych olejów dostępnych na rynku.
Olej makadamia
Olej makadamia pochodzi z uważanych za jedne z najbardziej wartościowych orzechów na świecie. Posiada wysoką zgodność biologiczną z ludzką skórą, dlatego stał się niezwykle popularny w kosmetyce. Chociaż jest jadalny, częściej używa się go jako naturalnego produktu do pielęgnacji skóry całego ciała i włosów.
Olej makadamia zawiera kwasy, które są silnymi przeciwutleniaczami, dzięki czemu wspomaga regenerację komórek skóry, nawilżając ją i chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem UV – latem doskonale sprawdzi się jako zamiennik drogich kremów.
Polecany w pielęgnacji skóry dojrzałej, skłonnej do zmarszczek, suchej i podrażnionej. Bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, co z pewnością w tym aspekcie daje mu przewagę nad większością olejów roślinnych.
Warto przeczytać:
- Maseczka z olejkiem migdałowym – naprawdę działa!
- Czym są suche olejki i jak je stosować? SPRAWDŹ!
- Jak otworzyć, zamknąć, oczyścić i zmniejszyć zatkane pory na twarzy?
- Olejek rycynowy na brwi [FOTO instrukcja] w 6 krokach + efekty!
- Domowe toniki do twarzy – DIY na każdą cerę! [18 PRZEPISÓW]