Noszone i uwielbiane przez kobiety od pokoleń stanowią jeden z najbardziej zmysłowych i filuteryjnych elementów garderoby oraz symbol elegancji i klasy – pończochy, bo o nich mowa, to wyrafinowana alternatywa dla popularnych rajstop. Stworzone dla pań o każdej figurze, nie tylko na specjalne okazje i wydarzenia.

Od rajtuzów do nylonu

Pierwowzorem damskich pończoch były noszone w XIV wieku przez męską część społeczeństwa rajtuzy. Z czasem ten męski element bielizny przeobraził się w długie, wełniane skarpety podtrzymywane na nodze za pomocą tasiemki przewiązywanej nieco wyżej kolana, zakładane przez kobiety do spódnic i sukien.

Koniecznie sprawdź: Najlepsze rajstopy w sprayu RANKING TOP5

Z biegiem lat zyskały one tak ogromne powodzenie, że już wiek później angielski duchowny William Lee skonstruował maszynę do produkcji pończoch jedwabnych, na które mogli pozwolić sobie tylko nieliczni.

Przełomem w produkcji i rozpowszechnieniu  pończoch był wiek XIX. Działo się to za sprawą firmy Du Point – amerykańskiego giganta w produkcji prochu strzelniczego.

W dobie upadłości ta największa firma zbrojeniowa Ameryki przekształciła się w eksperta w dziedzinie branży tekstylnej i zrewolucjonizowała rynek odzieżowy wynalezieniem nowego, syntetycznego włókna.

Po wielu latach badań i eksperymentów w 1939 roku zaprezentowano na targach w Nowym Jorku nową substancję – poliamid 6.6 nazwany nylonem, który według twórców miał zapewnić trwałość i niezniszczalność wytwarzanych z niej produktów.

Pierwsza para nylonowych pończoch została wystawiona na sprzedaż 15 maja 1940 roku, a kolejny rok przyniósł rekordowy wynik 64 milionów sprzedanych egzemplarzy. Nieporównywalna z jedwabiem trwałość i cena sprawiły, że każda kobieta pragnęła mieć chociaż jedną parę nylonowych pończoch z charakterystycznym szwem z tyłu od Fully Fashioned.

Lata 60 XX wieku unowocześniły produkcję i wprowadziły na rynek pończochy bezszwowe oraz nylonowe z domieszką lycry, które zyskując na elastyczności, pasowały każdej kobiecie.

Moda na spódnice mini powoduje, że pończochy z pasem na chwilę odchodzą w zapomnienie tylko po to, by powrócić i świętować swój renesans również jako pończochy samonośne.

ponczochy-samonosne

Pończochy samonośne

Pończochy samonośne to najpopularniejszy model zmysłowych pończoch, od wewnętrznej strony manszety podszyte silikonowymi paskami lub taśmami, które zapobiegają zsuwaniu się pończoch z nóg.

Nie wymagają użycia pasa, dlatego ich użytkowanie jest niezmiernie komfortowe i łatwe. Czarne, ozdobione koronkowym pasem bądź tylnym szwem z kolekcji Gatta, nadają wyrafinowania i zmysłowości, transparentne i bezszwowe sprawdzą się pod eleganckie suknie i jako element wymagającego biznesowego stroju.

Ubierając pończochy samonośne, warto pamiętać o tym, by skóra nóg nie była wilgotna, gdyż zmniejsza to utrzymywanie się pończoch – zrezygnujmy więc z nakładania balsamu lub oliwki.

Aby pończochy służyły nam jak najdłużej, nie straciły swojej elastyczności oraz nie zsuwały się z nóg, wystarczy zainwestować w produkt wysokiej jakości oraz odpowiednio je pielęgnować.

Wysoka temperatura działa na niekorzyść, gdyż silikon, którym są podszyte, deformuje się i odkształca, dlatego zalecane jest, by pończochy samonośne prać ręcznie w niskich temperaturach przy użyciu łagodnych detergentów, a po praniu suszyć płasko rozłożone.

ponczochy-z-paskiem

Pończochy z paskiem

Pończochy z paskiem to wart szczególnej uwagi element kobiecego stroju. Ich posiadanie i noszenie było dla wielu pań synonimem luksusu i elegancji tak ogromnym, że w latach wojny, gdy nylon, z którego były tworzone, był materiałem drogim i trudno dostępnym, rysowały na łydkach kreski kredką do oczu, które imitowały szef pończoch.

Powracająca w ostatnich latach moda retro, a wraz z nią zainteresowanie pończochami z pasem sprawia, że przestały być one kojarzone wyłącznie z bielizną erotyczną, a zaczęły stanowić nowoczesne i wygodne uzupełnienie codziennej kobiecej garderoby. Ich wybór to gwarancja, że nie zsuną się z nóg w najmniej oczekiwanym momencie.

Pończochy z paskiem wykonane są najczęściej z nylonu, a mocowane są do pasa umieszczonego w talii najczęściej za pomocą czterech żabek. Nieodzownym i jakże finezyjnym dodatkiem do pończoch są podwiązki.

Wprawdzie utraciły w znacznej mierze swój funkcjonalny charakter i obecnie noszone są wyłącznie jako element estetyczny nadający sexappealu. Ozdobione koronką, perełkami lub kryształkami sprawiają, że każda kobieta czuje się pewna siebie i wyjątkowa.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.