Manicure nie wydaje się trudny, a jednak… Piękne dłonie i paznokcie to priorytet większości kobiet. Niektóre z nich, by go uzyskać, udają się do zaufanej kosmetyczki, inne postanawiają zająć się sprawą samodzielnie.

To ostatnie nie jest wcale niczym gorszym, ale wymaga pewnych umiejętności i podstawowej wiedzy na temat malowania paznokci i pielęgnowania dłoni. Oto najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu manicure.

Warto przeczytać:

Kiepskie przygotowanie płytki paznokcia

Gdy budujemy dom, najważniejsze są fundamenty. O mocnych podstawach jednak zapominamy w przypadku robienia manicure, a jest to rzecz kluczowa. Wydaje się to banalnie proste – po prostu wziąć do ręki lakier i pomalować paznokcie. Ale to dopiero etap końcowy. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie paznokci.

manicure
Manicure

Popularnym błędem jest na przykład kładzenie warstwy lakieru na nieodtłuszczony paznokieć, czy piłowanie płytki za pomocą pilnika w różnych kierunkach. Powoduje to nierówności, a lakier zaczyna odchodzić od czubka paznokcia. Tłusta powierzchnia sprawia, że lakier prawie w ogóle się nie trzyma i łatwo się kruszy.

Obgryzanie paznokci i skórek

Innym popularnym błędem w przygotowaniu paznokci do malowania jest wycinanie skórek. Łatwo wtedy o zranienia, czy nawet może polać się krew. Używanie lakierów do paznokci oraz innych kosmetyków na takie ranki nie należy do przyjemności. Wręcz przeciwnie, powoduje ból, oraz ułatwia drogę chemikaliom do dostania się do wewnątrz organizmu.

Skórki należy usuwać poprzez ich zmiękczenie. Natomiast obgryzanie paznokci i skórek to prosta droga do bólu brzucha, biegunki i innych nieprzyjemności, ponieważ na palcach i pod paznokciami gromadzi się ogromna ilość brudu, a co za tym idzie bakterii, które są wchłaniane przez usta do organizmu.

Błędy w malowaniu paznokci

Także samo malowanie paznokci wcale nie polega jedynie na położeniu jednej czy dwóch warstw lakieru. Bardzo istotna jest baza, która z pewnością sprawi, że paznokcie będą przez długi czas w stanie nienaruszonym. Kolejnym błędem jest pośpiech. Niestety nie służy on wykonaniu odpowiedniego manicure.

Szczególnie zbyt szybkie nakładanie warstwy lakieru na warstwę, która jeszcze nie zdążyła porządnie wyschnąć. Lakiery do paznokci dobrej jakości wysychają w przeciągu kilku minut, ale innym należy dać nawet dłuższy czas na dokładne stwardnienie.

Na zakończenie prawdziwie trwałe paznokcie powinny zostać pomalowane lakierem utrwalającym, tak zwanym top coat. Chroni on całość przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Niestety wiele kobiet rezygnuje z tego elementu manicure.

Używanie powietrza suszarki i wody

manicure-2

Lepiej nie używać do celu, jakim jest przyśpieszenie wysuszenia paznokci – suszarki, ponieważ jej gorące powietrze upłynnia strukturę lakieru. Podobnie działa gorąca woda.

Chociaż lakier z wierzchu wydaje się już suchy, to pod spodem jest dość wrażliwy na ciepło. Kąpiel w gorącej wodzie ze świeżo pomalowanymi paznokciami może spowodować nieestetyczne wgłębienia, na paznokciu odcisną się ślady.

Zanim kontakt z gorącą wodą będzie odpowiedni dla paznokci, musi minąć nawet kilka godzin. W tym czasie lepiej zająć się czytaniem książki. Równie kiepskim pomysłem na przyśpieszenie procesu wysuszenia paznokci jest wkładanie ich do zimnej wody.

Nabierają wtedy jakby konsystencji gumy. Natomiast dmuchanie na paznokcie, aby szybciej wyschły nie przynosi żadnego efektu.

Stosowanie tanich lakierów do paznokci

Lakiery do paznokci możemy kupić już za kwotę kilku złotych. Oszczędność kusi, jednak trzeba mieć świadomość, że za ich pomocą nie wykonamy ładnego manicure. Nie jest prawdą, że nie widać różnicy pomiędzy dobrej jakości lakierem a tym, który jest po prostu tani.

Ponadto nie należy oszczędzać również na kosmetykach pomocniczych, takich jak kremy do rąk, bazy, top coat, dodatki, a także narzędzia do pielęgnacji; pilniki, nożyczki. Wszystko to kosztuje, ale to jedyny sposób na pełną satysfakcję z paznokci.

Nieregularność i zaniedbywanie paznokci

Niestety jeden z najczęstszych błędów. Przez większość czasu obgryzamy paznokcie, obgryzamy skórki i zupełnie o nie nie dbamy, natomiast od czasu do czasu chcemy doprowadzić je do porządku. Cały arsenał środków jednak nie będzie w tym przypadku pomocny.

Ze zniszczonymi paznokciami nie poradzi sobie nawet doświadczona kosmetyczka. Nie będzie ona umiała przewidzieć, czy lakier będzie się na nich trzymał. Bardzo ważne jest regularne dbanie o stan paznokci, a także ich regeneracja za pomocą suplementów, diety oraz odżywek. Odpowiedni manicure powinien być kładziony w regularnych odstępach czasu.

Zbyt rzadkie wykonywanie manicure

Kiedy manicure jest świeżo zrobione, chuchamy i dmuchamy na paznokcie, byleby ich tylko nie uszkodzić. Z czasem pojawiają się pęknięcia, zadrapania, lakier do paznokci zaczyna odchodzić. Nawet najlepsze manicure kiedyś się kończy. Po zauważeniu tych niekorzystnych zmian należy zrobić nowe.

Jednak mało estetyczne jest to, że wiele kobiet tego nie robi i potrafią przez dłuższy czas straszyć takimi paznokciami. Nie tylko wygląda to wyjątkowo nieestetycznie, ale również sprawia, że paznokcie łatwiej się niszczą. Gromadzi się pod nimi bród.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!