Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu mogą sygnalizować zapalenie pęcherza lub podrażnienie cewki moczowej. Zakażenie układu moczowego może dotyczyć również silnego parcia na pęcherz, przez co odczuwa się ciągłą potrzebę skorzystania z toalety. Jakie są jeszcze inne objawy zapalenia i jak je łagodzić?

Problemy przy oddawaniu moczu w największej ilości przypadków spowodowany jest zakażeniem układu moczowego.

Infekcja bakteryjna najczęściej dotyczy kobiet ze względu na specyficzną budowę anatomiczną – szacuje się, że zakażenie występuje u nich nawet 50 razy częściej niż u panów, a w ciągu życia u 20% kobiet wystąpi chociaż raz, do tego powszechne są nawroty infekcji.

problem-z-oddawaniem-moczu

Wynika to z tego, że kobieca cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn – ma tylko 4-5 cm długości, gdy panowie mogą pochwalić się nawet 15-20 cm. Na dodatek sąsiaduje bezpośrednio z ujściem pochwy i odbytem, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów wywołujących stany zapalne.

W przypadku mężczyzn zapalenie cewki i pęcherza może być uzależnione od kondycji nerek, miedniczek nerkowych, pęcherza lub cewki, a także mieć związek z chorobami wenerycznymi, kamieniami nerkowymi lub chorobą gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Zakażenie układu moczowego

W przypadku układu moczowego mówi się o dyzurii – pod tym pojęciem kryje się ból podczas oddawania moczu, któremu może towarzyszyć wrażenie kłucia, pieczenia czy swędzenia.

Dyzuria to właściwie wszelkie trudności i dyskomfort związane z oddawaniem moczu, nie zawsze powiązane z odczuwaniem bólu. Może jednak sygnalizować poważne choroby jak zakażenie układu moczowego (w skrócie ZUM).

Zdecydowana większość przypadków ZUM to zapalenie pęcherza moczowego (cystitis). Znacznie poważniejszym zakażeniem jest to spowodowane przez bakterie, które dotarły moczowodem do nerek, co skutkować może rozwojem odmiedniczkowego zapalenia nerek (pyelonephritis).

Organizm uzbrojony jest w mechanizmy obronne, które mają nie dopuścić do kolonizacji w drogach moczowych patogenów chorobotwórczych. Nabłonek wyścielający drogi moczowe wykazuje takie właściwości, to jest hamuje rozwój drobnoustrojów, czemu sprzyja kwaśny odczyn moczu. Jeśli bariera ochronna zostaje osłabiona, gwałtownie wzrasta liczba bakterii, co może prowadzić do zakażenia.

Najczęściej dochodzi do niego w dwóch sytuacjach: kiedy mocz zalega w drogach moczowych (na przykład u kobiet w ciąży, u których dochodzi do powiększenia macicy) oraz kiedy utrudniony jest odpływ moczu na skutek anomalii anatomicznych.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Drobnoustroje bytujące w okolicach pochwy i odbytu mogą przeniknąć do układu moczowego i tam wywołać stan zapalny. Za największą liczbę zakażeń (prawie w 90% przypadków) odpowiada pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), nazywana pałeczką kałową, która naturalnie bytuje w układzie pokarmowym i znajduje się w kale, w okolicy odbytu.

Jeśli zakażenie powoduje E.coli, mówi się wówczas o niepowikłanym zakażeniu układu moczowego – zgodnie ze statystykami, na które powołuje się serwis Medycyna Praktyczna, prawie zawsze dotyczy to kobiet w wieku rozrodczym.

Oprócz tego zapalenie mogą wywołać chlamydie, dwoinka rzeżączki, gronkowiec. Bakterie szybko migrują i jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie, mogą moczowodami dostać się do nerek i tam wywołać kłopotliwe infekcje, a zapalenie nerki może prowadzić do powikłań, którymi są poważne choroby jak urosepsa (bakterie trafiają do krwi) czy niewydolność nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego wywołują bakterie, ale one muszą mieć odpowiednie warunki, aby się namnażać i swobodnie migrować. Sprzyjają temu brak odpowiedniej higieny intymnej, noszenie nieprzewiewnej i nieświeżej bielizny, a także przeciągi i zimne podłoża, na których się siada.

Specjaliści zwracają uwagę, że profilaktyka obejmuje picie dużej ilości wody, dzięki czemu zapewnia się prawidłowy jej obieg w organizmie i poprawną pracę nerek.

Jakie są standardowe objawy zapalenia pęcherza

Typowym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest uczucie lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu. Do tego dochodzi uczucie ciągłego parcia na pęcherz, nawet przy spożywaniu małej ilości płynów, połączone z oddawaniem małej ilości moczu, nawet kilku kropel. Towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej.

Lekkie dolegliwości towarzyszące oddawaniu moczu w postaci delikatnego kłucia czy pieczenia nie zawsze oznaczają chorobę, czy infekcję. Ból może pojawić się zaraz po przebudzeniu, bezpośrednio po stosunku czy po długim przetrzymaniu moczu.

Jednak prawidłową diagnozę zawsze postawi lekarz, dlatego w przypadku nawracających dolegliwości należy skonsultować się ze specjalistą urologiem.

Neofuragina… czy coś jeszcze?

Stany zapalne narządów układu moczowego leczy się najczęściej przy użyciu antybiotyków, które są przypisywane w przypadku osób skarżących się na nawroty infekcji dróg moczowych.

Jeśli ból powodowany jest kamieniami nerkowymi lub kamieniami w innym odcinku dróg moczowych, wówczas podaje się środki rozkurczające, które ułatwiają wydalenie kamieni na zewnątrz. Podanie leków wymaga konsultacji z lekarzem oraz odpowiednich badań (pobiera się m.in. wymaz z cewki moczowej).

W przypadku nawracającego zapalenia pęcherza można stosować preparaty z furaginą wykazującą działanie przeciwbakteryjne. Furazydyna, inaczej furagina, stosowana jest w leczeniu ostrych i przewlekłych niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych wywołanych przez pałeczki okrężnicy.

Preparaty dostępne są bez recepty, zatem domową kurację można rozpocząć od razu, jak tylko problem się pojawi.

Przykładem jest neoFuragina, lek, który stosuje się przez 7-8 dni, aby zwalczyć przyczyny, a nie tylko objawy. Jego zadaniem jest zablokowanie rozwoju białek bakteryjnych i uszkodzenie bakteryjnego DNA, w rezultacie zahamowany zostaje proces namnażania się bakterii.

Warto wiedzieć, że stosowanie furaginy sprzyja odporności, ponieważ aktywuje ona układ immunologiczny organizmu.

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Bezwzględnie należy zapoznać się z ulotką neoFuraginy i innych preparatów z furaginą, zwłaszcza że istnieją przeciwwskazania do stosowania, na przykład nadwrażliwość na pochodne nitrofuranu, ciężka niewydolność nerek, cukrzyca, I trymestr ciąży u kobiet i okres karmienia piersią.

Zakażenie układu moczowego nie lubi zimna i wysiłku, zatem kiedy ZUM się pojawi, warto wspomagać się leżeniem w łóżku, najlepiej z termoforem. Ciepło poprawia ukrwienie błony śluzowej dróg moczowych, co przyspiesza proces leczenia.

Nie można zapominać również o wodzie – przy zapaleniu pęcherza rekomenduje się wypijanie około 2 litrów wody na dobę, ponieważ ułatwia to wypłukiwanie bakterii. Pod ręką powinno się mieć zawsze wodę (najlepiej mineralną niegazowaną), za to powinno się unikać kawy i herbaty, ponieważ te podrażniają pęcherz moczowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://all-med.pl/2015/02/03/bol-przy-oddawaniu-moczu/
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-moczowy/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie-aa-q8mW-tB2v-Sw4o.html
  • https://wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/bakteryjne-zapalenie-nerek-przyczyny-i-objawy/
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/dyzuria-bol-i-pieczenie-podczas-oddawania-moczu-aa-2nXR-jqiY-dbzo.html
  • https://bazalekow.mp.pl/lek/32351,Furaginum-Adamed-tabletki
  • https://wylecz.to/ginekologia/pieczenie-i-bol-przy-oddawaniu-moczu-objawy-dyzuryczne/
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/najczestsze-objawy-chorobowe,zaburzenia-w-oddawaniu-moczu,artykul,1577487.html
  • https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.