Odparzenia u niemowlaka to problem, którego można uniknąć. Opieka nad dzieckiem wymaga nie tylko wiedzy, ale też uwagi. Pieluszkowe zapalenie skóry często wynika bowiem z niewłaściwej higieny, choć jego przyczyną mogą być także infekcje, choroby czy długotrwała terapia antybiotykami.

Istnieje kilka zasad, do których warto się dostosować – wówczas ryzyko wystąpienia odparzeń u maluszka znacznie maleje.


Jak powstają odparzenia?

oparzenie-skory-dziecka

Abu skutecznie zapobiegać odparzeniom, należy zrozumieć mechanizm ich powstania. Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się zaczerwienioną i piekącą skórą – jest ona ciepła w dotyku.

Może także wystąpić wysypka. Skóra często ulega procesom łuszczenia. Dziecko z kolei jest niespokojne, może mieć problem z zaśnięciem. To wszystko bardzo martwi rodziców.

Najczęstszą przyczyną odparzeń jest zbyt długo noszona pieluszka. Skóra w okolicach intymnych nie może oddychać, tworzy się tam wilgotne środowisko. Dodatkowo, resztki moczu sprawiają, że zaczynają namnażać się bakterie, które powodują uszkodzenia skóry.

Dlatego najważniejszą kwestią w przeciwdziałaniu odparzeniom jest po prostu regularna wymiana pieluch. Zanim założy się nową, należy przemyć dziecko – wodą z mydłem lub wilgotną chusteczką. Po osuszeniu skóry trzeba też nałożyć na nią krem, który ma działanie nawilżające i łagodzące.

Trzeba jednak ostrożnie wybrać maść – jej skład musi być w stu procentach bezpieczna dla dziecka. Poza tym tłuste kremy i oliwki ograniczają dostęp powietrza do skóry. Produktem godnym polecenia jest np. Sudocrem, który zawiera składnik aktywny – tlenek cynku.

Wspomaga on także gojenie się ran. Sudocrem na oparzenia cechuje się dużą skutecznością, a jednocześnie jest przyjazny delikatnej skórze dziecka.

Jak zapobiegać odparzeniom?

Na odparzenie u niemowlaka wpływ mogą mieć agresywne środki myjące – należy zwrócić uwagę na ich skład. Wielu rodziców również nieprawidłowo osusza skórę dziecka, co sprzyja podrażnieniom.

Chodzi o to, by nie pocierać skóry zbyt mocno ręcznikiem, a delikatnie przykładać do ciała, tak by wchłonął wilgoć. Dobrze jest także zwrócić uwagę, z jakich materiałów wykonane są ubrania dziecka.

Szorstkie i nieprzewiewne tkaniny będą sprawiać, że niemowlak zacznie się bardziej pocić. Lepiej więc postawić na ubranka z naturalnych materiałów, chociażby popularnej bawełny.

Chcąc chronić dziecko przed pieluszkowym zapaleniem skóry, trzeba mieć na uwadze również temperaturę. Na odparzenia maluch narażony jest zwłaszcza latem, kiedy więcej się poci.

Noszenie przewiewnych ubranek jest wówczas wyjątkowo ważne. Również zimą łatwo jest popełnić błąd – zbyt nagrzane i nieprzewietrzane pomieszczenie będzie miało wpływ na powstawanie podrażnień.

Na koniec, należy także zwrócić uwagę na samą pieluchę. Na rynku istnieje wielu producentów, oferujących pieluchy nie zawsze dobrej jakości. Niestety, niektórych rodziców może skusić niska cena produktu, co będzie sprawiać, że dziecko jest bardziej narażone na stany zapalne skóry. Kupując pieluszki, trzeba przede wszystkim kierować się ich właściwościami chłonnymi.

Warto także zwrócić uwagę czy są miękkie i przyjemne w dotyku? Jeśli tak, zapewnią one dziecku odpowiedni komfort. Nawet najlepsza pieluszka nie będzie jednak lepsza od totalnej swobody. Dlatego dobrze jest od czasu do czasu pozwolić niemowlakowi pobyć bez pieluszki.

Dziecko będzie mogło odpocząć od krępującej go pieluchy, a równocześnie jego skóra będzie mogła oddychać i szybciej będzie się regenerować.

Odparzenia u dziecka nie muszą być problemem, jeśli trzymamy się kilku zasad. Przede wszystkim należy postawić na odpowiednią higienę i regularną wymianę pieluch. Jest to zadanie żmudne, ale bardzo ważne.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia, materiał ubranka czy skład stosowanych kremów i środków czystości. Na szczęście na rynku są dostępne bezpieczne i pomocne produkty, przyjazne skórze dziecka – wystarczy być uważnym konsumentem.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.