Każdy z nas ma inny rodzaj skóry. Możemy wyróżnić skórę normalną, tłustą, suchą i mieszaną. Powszechna jest również skóra wrażliwa, która wymaga szczególnego dbałości i problematyczna z irytującymi niedoskonałościami – wypryskami, zaskórnikami i zaczerwienieniami.

Każdy typ wymaga odpowiednich kosmetyków i przemyślanej, dobrze dopasowanej do jego potrzeb pielęgnacji. Jakie produkty wybierać, by kompleksowo odpowiedzieć na potrzeby swojej cery?

Rodzaje cery. Rozpoznaj swoją

Rozne-rodzaje-i-typy-skory

  • Cera normalna – to skóra zdrowa, jędrna i miękka. Jest bardzo dobrze ukrwiona, nie posiada widocznych naczynek krwionośnych. Skóra się nie łuszczy, nie ma widocznych przesuszeń, wyprysków ani zaskórników. To cera, która wygląda zdrowo, ma jednolity koloryt i jest dobrze nawodniona.
  • Cera sucha – ten typ skóry jest dziedziczny, dostajemy go wraz z genami. Przesuszenia mogą się pojawić też wskutek niewłaściwej pielęgnacji. Cerę taką charakteryzuje matowa i szorstka w dotyku faktura. Jest ona mało elastyczna i podatna na uszkodzenia, sucha i cienka, a co za tym idzie bardzo wrażliwa. Z powodu małej aktywności gruczołów potowych skóra ta jest podatna na działanie warunków klimatycznych. Źle działają na nią wysokie temperatury, wiatr, mróz. Czynniki te powodują, że cera staje się czerwona, pojawia się uczucie pieczenia, a naczynka krwionośne się rozszerzają. Cera sucha znacznie szybciej widocznie się starzeje i pojawiają się na niej zmarszczki.
  • Cera tłusta – to skóra mało ukrwiona z dużą ilością gruczołów łojowych. Jest błyszcząca, szybko się przetłuszcza. Charakteryzuje się rozszerzonymi porami, zaskórnikami, znacznie częściej pojawia się na niej trądzik. Na jej stan wpływają zaburzenia hormonalne, stres, dieta. Rzadziej widać na niej naczynka krwionośne, znacznie wolniej się starzeje, dłużej pozostaje gładka i jędrna. Jest też odporna na większość czynników atmosferycznych z wyjątkiem słońca – wysoka temperatura sprzyja zwiększonemu wydzielaniu potu, a co za tym idzie pojawianiu się wyprysków.

Jak dbać o skórę?

  • Skóra normalna – aby zachować jak najdłużej jej zdrowy wygląd, należy stosować łagodne kosmetyki. Latem trzeba wybierać kremy z odpowiednimi filtrami UV, a zimą tłuste kosmetyki chroniące przed mrozem.
  • Skóra sucha – stosujemy kosmetyki natłuszczające i nawilżające. Uważajmy jednak na kremy z dużą ilością wody w składzie. Świetną alternatywą dla klasycznego kremu jest żel nawilżający do twarzy. Do mycia twarzy używajmy np. emulsji micelarnej, uważajmy na wodę z mydłem, może ona podrażnić skórę i doprowadzić do jej zaczerwienienia. Unikajmy kosmetyków na bazie alkoholi i gruboziarnistych peelingów. Po umyciu twarzy stosujmy specjalny żel nawilżający do twarzy, który w swoim składzie posiada olejki. Stosowanie takiego kosmetyku pomaga w głębokim nawilżeniu skóry. W żelu Bio-Oil jest tylko 3% wody, cała reszta to olejki i witaminy, które dodadzą skórze blasku i sprężystości.
  • Skóra tłusta – stosujmy kosmetyki do niej przeznaczone, wykonujmy peeling, aby złuszczyć martwy naskórek. Stawiajmy na odżywcze kremy. Uważajmy też na kosmetyki z alkoholem, które mogą doprowadzić do przesuszenia skóry. W odpowiedzi zacznie ona produkować jeszcze więcej sebum. Przy skórze tłustej niezwykle istotne jest dogłębne nawilżanie. Tylko w ten sposób uda nam się wyhamować łojotok.

Podobne artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.