Sprawdź: jak pomaga rumianek na oczy! W dzisiejszych czasach nasze oczy są szczególnie narażone na podrażnienia, a bariera łzowa ulega mikrouszkodzeniom dużo częściej niż kiedyś.

Oddziałuje na to wiele czynników: zanieczyszczone powietrze (pył i kurz), silne promieniowanie UV (mocniejsze niż kiedykolwiek za sprawą powiększającej się dziury ozonowej), długotrwała praca przed komputerem oraz naprzemienne działanie klimatyzacji i ogrzewania przez cały rok.

Okłady na oczy z naturalnych produktów

Wszystkie te aspekty wpływają na pogorszenie komfortu oczu, którego objawami są odczucia szczypania, pieczenia czy swędzenia, a także łzawienie. Jak więc zapobiegać nadmiernej suchości, zmęczonym i opuchniętym oczom?

Najlepiej sięgnąć po naturalne składniki, które nie tylko zniwelują objawy związane z podrażnieniem oczu, ale także ze względu na swoje organiczne pochodzenie nie podrażnią ich i nie uczulą. SPRAWDŹ: jak rozjaśnić włosy rumiankiem!

Właściwości rumianku

Niewiele osób wie, że ta niepozorna roślina, jaką jest rumianek, skrywa w sobie wiele substancji o szerokim spektrum działania. Do użytku leczniczego stosowane są najczęściej zasuszone koszyczki, czyli kwiaty z żółtym środkiem. Zawierają one witaminy (najwięcej jest w nich witaminy C), sole mineralne, cenny olejek eteryczny oraz inne substancje, takie jak:

1. bisabolol (wykazuje właściwości bakteriobójcze, antyalergiczne i przeciwzapalne)

2. kumaryny (działające uspokajająco, profilaktycznie przeciw nowotworom i przeciwskurczowo)

3. flawonoidy (mają właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe)

Wszystkie powyższe składniki skrywają się w olejku eterycznym, który z kolei znajduje się w koszyczku, tak wartościowym po zerwaniu i zasuszeniu. Rumianek stosuje się więc pro zdrowotnie w takich aspektach jak zwalczanie bakterii i przyspieszenie gojenia ran, w zwalczaniu bezsenności, bólów głowy czy silnych migren.

Do pielęgnacji skóry i włosów (kremy i płukanki z rumianku mają właściwości zmiękczające, nawilżające i rozjaśniające za sprawą zawartości witaminy C).

W przypadkach kolki jelitowej u dzieci oraz do łagodzenia zaparć, a dzięki płukaniu jamy ustnej naparem z rumianku można złagodzić bóle dziąseł oraz odświeżyć oddech. A teraz, co takiego może zdziałać rumianek na oczy!

Rumianek na oczy

rumianek

Spektrum działania tej rośliny nie kończy się jednak na powyższych aspektach, bowiem jego właściwości mają szerokie zastosowanie w profilaktyce infekcji oczu, ich podrażnień, a nawet wykazuję działanie przeciwstarzeniowe.

Rumianek łagodzi objawy zapalenia spojówek, pomaga odbudować filtr łzowy, zmniejsza opuchliznę pod oczami oraz obrzęk powiek. Niweluje także wszelkie objawy alergii: łzawienie, swędzenie, pieczenie czy szczypanie oczu. 

Herbata z rumianku

herbata-z-rumianku

Rumianek można stosować na wiele sposobów, w zależności od naszych potrzeb i aktualnych dolegliwości. Po pierwsze można go przyjmować w formie herbaty. Picie rumianku powoduje, iż nawilżenie naszych oczu ulega poprawie od środka, bowiem nawodnieniu ulegają wszystkie elementy organizmu.

Picie herbaty rumiankowej sprawia, że filtr łzowy staje się bardziej szczelny i mocny, a suchość oczy nie dopada nas tak często, jak przed kuracją (ważna jest regularność picia naparu).

Susz z rumianku na worki pod oczami

rumianek-na-oczy
Rumianek na oczy

Drugi sposób, który na pewno przyda się kobietom walczącym z tzw. workami pod oczami i ciemną doliną łez (siny obszar pod oczami) polega na przykładaniu ciepłych torebek z wcześniej zaparzonym suszem rumiankowym do oczu.

Taki zabieg zniweluje oznaki zmęczenia wokół oczu i rozjaśni obszar pod nimi, a w efekcie będzie można cieszyć się promiennym spojrzeniem.

Napar z kwiatów rumianku

Trzeci sposób na zmęczone oczy to przemywanie ich naparem z kwiatów rumianku. należy zamoczyć płatek kosmetyczny w świeżo przygotowanym roztworze i przemyć nim oczy i jego okolice – to sprawi, że nasz oczy nie będą już szczypać, swędzieć czy piec, a dodatkowo przyczyni się do odbudowy naturalnej bariery oczu.

Rumiankowa kąpiel parowa

Czwarty sposób to tzw. kąpiel parowa. W dużym naczyniu przygotowujemy napar z kilku (6-8) torebek rumiankowej herbaty lub z luźnego suszu, pochylamy głowę nad naczyniem i nakrywamy głowę ręcznikiem. Pozwalamy, aby parujący rumianek dobroczynnie oddziaływał na nasze oczy i ich okolice.

Warto przeczytać:

18 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

16 KOMENTARZE

  1. Czy można stosować rumianek na obrzęk powiek? mam zamiar zrobić sobie takie właśnie okłady z rumianku na oczy, choć najbardziej chodzi mi o te moje wiecznie opuchnięte powieki…

  2. Ja już od dawna robię okłady z rumianku na oczy, jak byłam mała to pamiętam jak babcia mojej mamie robiła takie okłady na oczy, sposób stary jak świat a jakże efektywny! Miewam czasem właśnie zapuchnięte oczy i i rumianek wtedy się przydaje. Nie trzeba zaraz biec do apteki po lekarstwa, sztuczne łzy czy temu podobne wynalazki, czasem warto sięgnąć do korzeni i znaleźć tam sposób na swoje problemy!

  3. Słyszałam, że rumianek jest także dobry na hemoroidy. Na szczęście nie musiałam jeszcze tego testować :P co do oczu to tak, na spuchnięte powieki najlepszy jest rumianek a dokładniej jeden ze sposobów czyli okłady z torebki z herbaty rumiankowej bezpośrednio na oczy.

  4. No ciekawy sposób na opuchnięte powieki, słyszałam, że rumianek ma wiele właściwości ale na oczy, że działa to nie wiedziałam, dzięki po raz kolejny za dawkę wiedzy!

  5. Rumianek ma właściwości lecznicze szeroko wykraczające poza oczy, można by o nim książkę napisać! sięgajcie częściej do staropolskich przepisów…

  6. Czy kwiat rumianku kładąc bezpośrednio na oczy coś pomoże? nie chodzi mi o okłady z rumianku na oczy jak np. torebki po herbacie rumiankowej a świeży, dopiero zerwany kwiat rumianku?

  7. Właściwości rumianku są co najmniej zajeb… kiedyś miałam w rękach książkę poświęconą rumiankowi, pisano tam jak można wykorzystać go pro zdrowotnie oraz w kuchni, wspaniała lektura, niestety książka gdzieś się zapodziała! :/ kto pożyczał ?:)

  8. Rumianek może być super pomysłem, widziałam efekty u swojej siostry. Właśnie nią się zasugerowałam i niestety u mnie skończyło się to okropnym uczuleniem. Miałam strasznie czerwone i podrażnione oczy, o opuchliźnie nie wspomnę. Czerwony Starazolin musiał być brany, bo inaczej chyba do dziś by mi to nie zeszło.

    • a ja kupowałem Sterazolin niebieski i zero reakcji, całe opakowania zużyłem i nic, oczy piekły i szczypały jak zwykle a po kuracji zwykła herbatka w saszetkach położonych na powieki kilka razy wszytko się poprawiła

    • Dzięki Klarysa, jednak najpierw staramy się zaradzić problemom z oczami naturalnymi produktami – jakim właśnie jest rumianek a dokładniej rzecz ujmując: okład z rumianku na oczy… :-) ale dzięki za komentarz!

  9. Oczy mogą też puchnąć przez niedostateczne nawilżenie. Domowe sposoby są super ale jako dodatek do kuracji, ja to bym bardziej poleciła jakieś kropelki w stylu starazolinu a do tego okłady :)

  10. Czy rumianek na oczy może pomóc przy często ropiejących oczach? nie wiem skąd sie bierze ta ropa ale są okresy, że gdy budzę się to naprawdę mam jej sporo, czy rumianek na oczy pomoże w takiej sytuacji??

  11. nie można zapomnieć o dbaniu o gałki oczne. ja regularnie stosuję krople Starazolin po to żeby były odpowiednio nasączone i żeby nie odczuwać dyskomfortu po długiej pracy przed komputerem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.