Rumianek pospolity to roślina należąca do rodziny astrowatych. Nazwa rodzajowa Matricaria wywodzi się z łaciny. Stanowi połączenie słów mater (matka) oraz matrix (macica). Nazwa ta nawiązuje do jednego z pierwotnych zastosowań rośliny, w łagodzeniu dolegliwości kobiecych.

Obecnie rozróżniamy zaledwie 5 gatunków rumianku, a spotkać go można na półkuli północnej, w umiarkowanym klimacie, w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej i Australii. W Polsce spotkać go można niemal na każdej łące.

W ludowych wierzeniach rumianek określany był mianem rośliny magicznej, skropienie domu wyciągiem z rumianku miało ponoć uchronić mieszkańców przed złymi urokami, a dodatkowo umycie rąk w wywarze z rumianku miało pomóc pozbyć się grzesznych myśli.

W rzeczywistości rumianek charakteryzuje się skutecznością w zwalczaniu różnorodnych dolegliwości, z którymi możemy sobie poradzić bez konsultacji z lekarzem i konieczności stosowania drogich leków.

Koszyczek rumianku charakteryzuje się skutecznym działaniem wspomagającym trawienie, dodatkowo likwiduje wzdęcia, dezynfekuje rany, a także koi zmęczone pracą przy komputerze oczy.

Charakterystyka rumianku pospolitego

rumianek

Rumianek pospolity to roślina jednoroczna, która charakteryzuje się delikatną budową. Wzniesiona i rozgałęziona łodyga może osiągnąć długość do 60 cm. Liście rumianku są zielone, równie delikatne jak łodyga i pierzastodzielne. Dwubarwne, żółto – białe kwiaty zebrane są w koszyczki.

Dziki rumianek kwitnie od maja, aż do później jesieni. Po przekwitnięciu kwiaty wiążą się w drobne owoce o barwie szarobrunatnej. Roślina ma typowy, intensywny aromat, który wielu uważa za niezwykle przyjemny.

Rumianek – zastosowanie

Rumianek stosowany był już w czasach starożytnych. Egipcjanie szczególnie cenili go za działanie kojące, chłodzące oraz przeciwgorączkowe. Z kolei w krajach dalekiego wschodu wyciąg z rumianku dodawany był do mieszanek erotycznych. Jakby zagłębić się dokładniej w historię tej niezwykle popularnej rośliny zauważymy, że o rumianku wspominał już Hipokrates.

Roślina ta przez wieki wykorzystywana była w medycynie ludowej w przypadku wcześniej wspomnianych chorób kobiecych, w dolegliwościach żołądka, jak również na różnego rodzaju owrzodzenia i skaleczenia.

Warto również zaznaczyć, że we Francji do dnia dzisiejszego rumianek stosowany jest jako odtrutka w uzależnieniach od papierosów, alkoholu, a także kawy.

W związku ze swym szerokim zastosowaniem w fitoterapii rumianek jest uprawiany i zbierany na plantacjach ze stanu naturalnego. W przeciwieństwie do większości ziół, w przypadku rumianku pospolitego surowiec zielarski stanowią wyłącznie koszyczki kwiatowe.

Substancje lecznicze w rumianku

Rumianek pospolity swoje lecznicze właściwości zawdzięcza zawartym w koszyczkach kwiatowych flawonoidom, kumarynie, terpenie, kwasom organicznym oraz goryczy.

Dodatkowo roślina ta zawiera do 1,5% olejku eterycznego, który działa przeciwalergicznie, a także żywicę, spiroeter, cholinę oraz stanowi bogate źródło witaminy C i soli mineralnych (w tym potas i mangan).

Działanie rumianku

rumianek-2

 

Rumianek, tak jak większość ziół najczęściej podawany jest w formie naparu. Stanowi jeden z głównych składników wielu mieszanek ziołowych. Wykazuje silne działanie napotne oraz przeciwzapalne, szczególnie w stanach zapalnych dróg moczowych.

Napar z rumianku może być stosowany podczas leczenia zaburzeń trawiennych i biegunki. Działanie wzmagające wydzielanie żółci znacząco pobudza wytwarzanie soków trawiennych.

Ciekawym zastosowaniem rumianku jest także maseczka z rumianku na twarz, rumianek na rozjaśnienie włosów to także znany i działający sposób, jeśli masz problemy z oczami, szczypią Cię i łzawią, to okłady z rumianku na oczy będą w tym przypadku wręcz idealne, zażegnaj problem z oczami!

Zewnętrznie napar może być stosowany, aby zdezynfekować ranę, pozbyć się krost i owrzodzeń, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe spowodowane oparzeniem.

Dodatkowo delikatnie nasączając wacik naparem z rumianku, możemy delikatnie pocierać oczy, aby zmniejszyć dolegliwości związane między innymi z zapaleniem spojówek. Koniecznie sprawdź jak się pozbyć opuchniętych oczu!

Właściwości lecznicze i aromatyczne rumianku pospolitego sprawiają, że roślina ta jest chętnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Wyciąg z rumianku stosuje się do produkcji

  • płynów do kąpieli,
  • kremów,
  • balsamów,
  • maseczek,
  • a także pasty do zębów

W związku z tym, że roślina ta jest bardzo łagodna i może być stosowana dosłownie przez wszystkich (poza osobami ze stwierdzoną alergią na rumianek), ma szczególne zastosowanie w produkcji kosmetyków do pielęgnacji niemowląt. Działa bowiem delikatnie na wrażliwą skórę i nie powoduje podrażnień.

Jak przygotować napar z rumianku?

napar-z-rumianku

Aby przygotować napar z rumianku, należy łyżeczkę suszonych koszyczków kwiatowych zalać 1 szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić pod przykryciem na okres około 15 minut. Po zaparzeniu całość należy przecedzić.

Taki napar z rumianku można pić do 3 razy dziennie po około 2/3 szklanki. Przygotowany napar nadaje się nie tylko do picia, ale również do rozjaśniania włosów, płukania jamy ustnej, okładów na oczy, irygacji, okładów, tamponów, a także w postaci aerozolu.

Jeśli więc dalej szukasz zioła, które będzie niezwykle skuteczne w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, a dodatkowo będziesz go mogła stosować u całej rodziny, powinnaś zaopatrzyć się w suszone koszyczki rumianku. Domownicy z pewnością docenią jego lecznicze właściwości oraz wyjątkowy aromat.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień