Rumianek pospolity to roślina należąca do rodziny astrowatych. Nazwa rodzajowa Matricaria wywodzi się z łaciny. Stanowi połączenie słów mater (matka) oraz matrix (macica). Nazwa ta nawiązuje do jednego z pierwotnych zastosowań rośliny, w łagodzeniu dolegliwości kobiecych.
Obecnie rozróżniamy zaledwie 5 gatunków rumianku, a spotkać go można na półkuli północnej, w umiarkowanym klimacie, w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej i Australii. W Polsce spotkać go można niemal na każdej łące.
W ludowych wierzeniach rumianek określany był mianem rośliny magicznej, skropienie domu wyciągiem z rumianku miało ponoć uchronić mieszkańców przed złymi urokami, a dodatkowo umycie rąk w wywarze z rumianku miało pomóc pozbyć się grzesznych myśli.
W rzeczywistości rumianek charakteryzuje się skutecznością w zwalczaniu różnorodnych dolegliwości, z którymi możemy sobie poradzić bez konsultacji z lekarzem i konieczności stosowania drogich leków.
Koszyczek rumianku charakteryzuje się skutecznym działaniem wspomagającym trawienie, dodatkowo likwiduje wzdęcia, dezynfekuje rany, a także koi zmęczone pracą przy komputerze oczy.
Charakterystyka rumianku pospolitego
Spis treści
Rumianek pospolity to roślina jednoroczna, która charakteryzuje się delikatną budową. Wzniesiona i rozgałęziona łodyga może osiągnąć długość do 60 cm. Liście rumianku są zielone, równie delikatne jak łodyga i pierzastodzielne. Dwubarwne, żółto – białe kwiaty zebrane są w koszyczki.
Dziki rumianek kwitnie od maja, aż do później jesieni. Po przekwitnięciu kwiaty wiążą się w drobne owoce o barwie szarobrunatnej. Roślina ma typowy, intensywny aromat, który wielu uważa za niezwykle przyjemny.
Rumianek – zastosowanie
Rumianek stosowany był już w czasach starożytnych. Egipcjanie szczególnie cenili go za działanie kojące, chłodzące oraz przeciwgorączkowe. Z kolei w krajach dalekiego wschodu wyciąg z rumianku dodawany był do mieszanek erotycznych. Jakby zagłębić się dokładniej w historię tej niezwykle popularnej rośliny zauważymy, że o rumianku wspominał już Hipokrates.
Roślina ta przez wieki wykorzystywana była w medycynie ludowej w przypadku wcześniej wspomnianych chorób kobiecych, w dolegliwościach żołądka, jak również na różnego rodzaju owrzodzenia i skaleczenia.
Warto również zaznaczyć, że we Francji do dnia dzisiejszego rumianek stosowany jest jako odtrutka w uzależnieniach od papierosów, alkoholu, a także kawy.
W związku ze swym szerokim zastosowaniem w fitoterapii rumianek jest uprawiany i zbierany na plantacjach ze stanu naturalnego. W przeciwieństwie do większości ziół, w przypadku rumianku pospolitego surowiec zielarski stanowią wyłącznie koszyczki kwiatowe.
Substancje lecznicze w rumianku
Rumianek pospolity swoje lecznicze właściwości zawdzięcza zawartym w koszyczkach kwiatowych flawonoidom, kumarynie, terpenie, kwasom organicznym oraz goryczy.
Dodatkowo roślina ta zawiera do 1,5% olejku eterycznego, który działa przeciwalergicznie, a także żywicę, spiroeter, cholinę oraz stanowi bogate źródło witaminy C i soli mineralnych (w tym potas i mangan).
Działanie rumianku
Rumianek, tak jak większość ziół najczęściej podawany jest w formie naparu. Stanowi jeden z głównych składników wielu mieszanek ziołowych. Wykazuje silne działanie napotne oraz przeciwzapalne, szczególnie w stanach zapalnych dróg moczowych.
Napar z rumianku może być stosowany podczas leczenia zaburzeń trawiennych i biegunki. Działanie wzmagające wydzielanie żółci znacząco pobudza wytwarzanie soków trawiennych.
Ciekawym zastosowaniem rumianku jest także maseczka z rumianku na twarz, rumianek na rozjaśnienie włosów to także znany i działający sposób, jeśli masz problemy z oczami, szczypią Cię i łzawią, to okłady z rumianku na oczy będą w tym przypadku wręcz idealne, zażegnaj problem z oczami!
Zewnętrznie napar może być stosowany, aby zdezynfekować ranę, pozbyć się krost i owrzodzeń, a także zmniejszyć dolegliwości bólowe spowodowane oparzeniem.
Dodatkowo delikatnie nasączając wacik naparem z rumianku, możemy delikatnie pocierać oczy, aby zmniejszyć dolegliwości związane między innymi z zapaleniem spojówek. Koniecznie sprawdź jak się pozbyć opuchniętych oczu!
Właściwości lecznicze i aromatyczne rumianku pospolitego sprawiają, że roślina ta jest chętnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Wyciąg z rumianku stosuje się do produkcji
- płynów do kąpieli,
- kremów,
- balsamów,
- maseczek,
- a także pasty do zębów
W związku z tym, że roślina ta jest bardzo łagodna i może być stosowana dosłownie przez wszystkich (poza osobami ze stwierdzoną alergią na rumianek), ma szczególne zastosowanie w produkcji kosmetyków do pielęgnacji niemowląt. Działa bowiem delikatnie na wrażliwą skórę i nie powoduje podrażnień.
Jak przygotować napar z rumianku?
Aby przygotować napar z rumianku, należy łyżeczkę suszonych koszyczków kwiatowych zalać 1 szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić pod przykryciem na okres około 15 minut. Po zaparzeniu całość należy przecedzić.
Taki napar z rumianku można pić do 3 razy dziennie po około 2/3 szklanki. Przygotowany napar nadaje się nie tylko do picia, ale również do rozjaśniania włosów, płukania jamy ustnej, okładów na oczy, irygacji, okładów, tamponów, a także w postaci aerozolu.
Jeśli więc dalej szukasz zioła, które będzie niezwykle skuteczne w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, a dodatkowo będziesz go mogła stosować u całej rodziny, powinnaś zaopatrzyć się w suszone koszyczki rumianku. Domownicy z pewnością docenią jego lecznicze właściwości oraz wyjątkowy aromat.
Warto przeczytać:
- Maseczka z rumianku {PRZEPIS} i zastosowanie!
- Rumianek na oczy – czyli OKŁADY ratujące wzrok!
- Jak rozjaśnić włosy rumiankiem? [DOMOWY] sposób!
- Szampony bez SLS [RANKING]
- 22 domowe sposoby na SUCHE WŁOSY [przepisy] + instrukcja jak je nawilżyć!