Co jest sekretem długowieczności? Dlaczego niektóre narody żyją wyjątkowo długo, a niektórzy umierają już przed sześćdziesiątką? Odpowiedzią są w skrócie – predyspozycje genetyczne oraz higieniczne życie.
Spis treści
Rola genów w długim życiu
Powszechnie wiadomo, że poznanych jest tylko dziesięć procent naszych kodów genetycznych. Jest to coś, z czym się rodzimy, co nas określa. Jednak naukowcy coraz częściej mówią o predyspozycjach genetycznych.
Oznacza to, że niektórzy rzeczywiście mają predyspozycje by żyć dłużej, odziedziczone po przodkach. Ale nie oznacza to jeszcze, że będą na pewno dłużej żyli!
Ważne jest jeszcze to jak żyją. Na przykład naukowcy zauważyli iż istotna jest dieta człowieka. Co ciekawe narody, które jedzą dużo fermentowanych potraw są długowieczne.
Sekret kryje się najprawdopodobniej w ich jelitach. Zdrowe jelita oraz odpowiednia flora jelitowa, to nie tylko ochrona przed chorobami ale również, jak coraz częściej się stwierdza, nasz drugi mózg.
To od jelit zależy produkcja hormonu szczęścia zwanego serotoniną, większy poziom energii nawet na stare lata. Dzięki temu ludzie nawet do później starości są bardziej aktywni i samodzielni.
Bądź szczęśliwa
Ciekawe są także wyniki badań przeprowadzonych na uniwersytecie Harvarda. Trwały one siedemdziesiąt pięć lat, podczas których obserwowano mężczyzn przez całe ich życie, by odkryć co ma największy wpływ na zdrowie człowieka.
Okazuje się, że najdłużej żyją i cieszą się zdrowiem osoby, które mają poprawne stosunki z innymi ludźmi. Innymi słowy są towarzyscy, poświęcają czas rodzinie i znajomym.
Samotność powoduje nadmiar stresu, uczucie cierpienia, które sprzyja wielu chorobom oraz osłabieniu układu odpornościowego. Zobacz: jak stres wpływa na urodę!
Osoby nieszczęśliwe, bez zbudowanej własnej wartości, nie docenione, żyją znacznie krócej. Im więcej w człowieku nienawiści i im bardziej oddala się od innych, tym gorzej.
Natomiast osoby w długoletnich, szczęśliwych związkach małżeńskich są znacznie zdrowsze, mają większe poczucie swojej wartości.
Umieją lepiej radzić sobie ze stresem lub przeżywają go mniej. Dzięki temu rzadziej chorują. Sprawdź jak pokonać rutynę w związku?