Sucha skóra twarzy to nic przyjemnego. Powoduje mało komfortowe uczucie ściągnięcia. Ponadto naskórek łuszczy się, schodzi, jest szorstka w dotyku, napięta, bywa, że pęka, powodując bolesne ranki, szczególnie tam, gdzie jest cienka i wrażliwa (na przykład na ustach).
Cera sucha szybciej się starzeje i wygląda na zmęczoną, szarą. Suchej skórze twarzy z pewnością trzeba w jakiś sposób zaradzić, aby czuć się dobrze i wyglądać dobrze.
Nadmiernie sucha skóra twarzy – przyczyny
Spis treści
Przyczyny suchej skóry na twarzy są różne, dotyczą czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Do wewnętrznych możemy zaliczyć na przykład nieprawidłowe odżywianie, niedobór witamin. Jednak jest to również konsekwencja na przykład problemów z niedoczynnością tarczycy. Warto problem zbadać u lekarza.
Do czynników zewnętrznych suchej skóry należą na przykład wystawienie jej na działanie promieni słonecznych, przebywanie w nadmiernie suchych pomieszczeniach.
O to nie trudno szczególnie zimą, gdy w pomieszczeniach pracują grzejniki. Powodują spadek ilości wody w powietrzu w pomieszczeniu, a co za tym idzie wysychanie skóry, a także błony śluzowej dróg oddechowych.
Przyczyną zbyt suchej skóry twarzy są również nieodpowiednie kosmetyki. Skórę, zamiast nawilżać tak naprawdę – wysusza większość kosmetyków do jej nawilżania, balsamów i kremów.
Sucha skóra na twarzy jest również wynikiem zastosowania chemicznych substancji, z jakimi mają na co dzień kontakt osoby niektórych zawodów.
Walka z suchą skórą od wewnątrz
Niezależnie od przyczyn suchej skóry, warto zacząć od diety, by zmienić ten stan rzeczy. Dieta powinna być bogata w kwasy nienasycone i zdrowe tłuszcze. Jest to istotne, ponieważ warstwa skóry zwana barierą naskórkową składa się z kreatyny oraz z lipidów.
Im lepiej odżywiona lipidami cera, tym lepsza przyczepność kreatyny i zmniejszony problem z nadmiernym wysychaniem i łuszczeniem się skóry. Pożywienie powinno być bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, A, D, E, K, a także w witaminę F oraz U.
Poprawiają one elastyczność, odżywienie skóry, równoważą gospodarkę hormonalną, odpowiedzialną za stan skóry. Zmniejszają stan zapalny właściwy dla cery z problemami.
Kosmetyki do cery suchej – emolienty
Problem z suchą skórą twarzy jest nie u wszystkich jednakowy. U jednych bardziej nasilony niż u innych osób. Osoby z problemem mogą zastosować kosmetyki do cery atopowej.
Stosuje się je bez użycia wody, jednocześnie usuwa zanieczyszczenia i trwale nawilża cerę. Woda sama w sobie nie jest wskazana dla osób z problemem z suchą skórą. Twarda woda pozostawia na skórze osady mineralne, które pogarszają świąd.
Gorąca woda wysusza skórę!
Dlatego również lepiej kąpać się w wodzie letniej i mniej twardej, o ile to możliwe. Do kąpieli w wannie wskazane jest dolewać olejów nawilżających.
Oprócz tego wskazane jest używanie kosmetyków dla skóry o szczególnych wymaganiach, zawierających lipidy, woski, kwasy tłuszczowe, oleje pochodzenia roślinnego, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ceramidy, naturalne substancje nawilżające, które wiążą wodę w naskórku.
Należą do nich na przykład mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy. Ważnym zastosowaniem jest również krem z witaminą U, który zmniejszy świąd, zaczerwienienie, zlikwiduje pękającą i bolesną skórę.
Osoby z problemem ze suchą skórą powinny dbać o nią kilka razy dziennie, nakładając odpowiednie kosmetyki. Szczególnie jeśli przebywają w suchym środowisku, przechodzą często z zimnego dworu do rozgrzanych pomieszczeń, korzystają na przykład z basenu. SPRAWDŹ: jak pielęgnować cerę mieszaną?!
Sucha skóra twarzy – rzeczy zakazane
Osoby z suchą cerą muszą unikać niektórych rzeczy, wykluczone jest na przykład nadmierne opalanie, czy korzystanie z solarium, używanie nieodpowiednich kosmetyków, czyli w tym wypadku zwykłego mydła. Lepiej unikać kąpieli w morzu, ponieważ sól dodatkowo pogarsza stan skóry, a także powoduje dotkliwe pieczenie.
Nie należy również do kąpieli dodawać soli kąpielowych. Podczas prac domowych należy unikać bezpośredniego kontaktu skóry z detergentami, na przykład z odtłuszczającym płynem do mycia naczyń.
Nie jest wskazane noszenie zbyt obcisłych ubrań z materiałów syntetycznych, które nie przepuszczają powietrza. Powodują wydzielanie potu i zwiększają świąd skóry oraz nieprzyjemne odczucia (na przykład tarcie suchej skóry o ubranie).
Wilgotność powietrza na suchą skórę twarzy
Sucha skóra twarzy może być także wynikiem wilgotności powietrza, w który głównie przebywasz. Powietrze powinno mieć odpowiednią wilgotność. Pomieszczenia w czasie jesieni i zimy również powinny być regularnie wietrzone tak jak latem.
Dzięki temu następuje wymiana powietrza na bardziej wilgotne, szczególnie podczas opadów deszczu lub śniegu. W pomieszczeniach wskazane jest zamontowanie nawilżaczy powietrza.
Jeśli nie jest to możliwie, warto na grzejniku położyć zwykły mokry ręcznik. Należy go regularnie wymieniać, na przykład w ciągu nocy. Warto pamiętać również, że nie należy ustawiać ogrzewania na najwyższe obroty.
Optymalną temperaturą, w której wszyscy czujemy się dobrze, jest temperatura około dwudziestu trzech stopni. W nocy w pomieszczeniach możemy utrzymywać temperaturę osiemnastu stopni.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Ranking szczoteczek sonicznych do twarzy
- Maseczka z witaminą C [PRZEPIS] który musisz wypróbować!
- Domowa maseczka z ogórka – s.u.p.e.r [PRZEPIS]
- Domowe maseczki na trądzik – poznaj ten [PRZEPIS]!
- Maseczka z kakao – właściwości – poznaj ten [PRZEPIS]!
- Maseczka z aspiryny na zmarszczki i trądzik – [PRZEPIS]
- Delikatna maseczka z jogurtu
- Maseczka z banana, przepisy, właściwości i zastosowanie!
Sucha skóra twarzy wygląda okropnie, szczególnie zaraz po kąpieli! Wilgotność powietrza ma bagatelny wpływ na naszą cerę. Warto w takim razie stosować nawilżacze powietrza… ewentualnie kłaść na grzejnik mokry ręcznik.
Skóra po kąpieli wymaga nawilżenia z zewnątrz. Wydaje nam się, że kąpiel ją odwilży a to nic bardziej mylnego. Długie przebywanie w wodzie a następnie osuszenie ręcznikiem już sprawia suchość skóry. Po każdej kąpieli ważne jest naniesienie na skórę kremu nawilżającego. Najlepszy dla mnie to krem hydration day od Lab One. Krem ma bardzo lekką konsystencję, szybko się wchłania, idealnie sprawdza się jako baza pod makijaż. Można go stosować zarówno na dzień jak i na noc.