Cera mieszana jest jedną z najtrudniejszych w pielęgnacji. Osoby posiadające cerę mieszaną często są w kropce. Kosmetyki do cery tłustej często wysuszają część twarzy, a do cery suchej mogą powodować nadmierne zatykanie się porów i tworzenie zaskórników. Tak źle i tak niedobrze, więc co najlepiej zrobić?

Najpierw oceń, jaki masz rodzaj cery

Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe. Ogólna zasada mówi, że cera mieszana to taka, która tłuści się w strategicznych miejscach, czyli na czole, w okolicy nosa i brody, natomiast jest sucha na policzkach.

Sprawdź:

Jednakże w ciągu dnia wydzielane sebum rozkłada się na skórze całej twarzy. Ponadto u osób z cerą mieszaną może występować trądzik nie tylko na przykład na brodzie, ale również na policzkach, jednocześnie skóra wydaje się przesuszona.

cera-mieszana
Cera mieszana

Dlatego trudno stwierdzić, jaką mamy cerę. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu obserwacja. Po umyciu twarzy przez po jakimś czasie badamy, gdzie wydzieliło się najwięcej sebum.

Jeśli policzki są napięte, a nawet zaczerwienione, ze skłonnością do podrażnień, oznacza to, podczas gdy czoło się świeci, oznacza to, że mamy do czynienia z cerą mieszaną. PRZECZYTAJ TAKŻE: Cera naczynkowa, jak sobie z nią radzić?!

Dlaczego pielęgnacja cery mieszanej jest ważna?

Ze względu na powstające różnice w różnych strefach twarzy, skóra inaczej reaguje na zmiany, na jakie jest wystawiona. Przede wszystkim skóra przesuszona szybciej się starzeje, mogą pojawić się zmarszczki, lub problem z obwisającą skórą już w dość młodym wieku.

Ten dysonans jest trudny, a z czasem niemożliwy do zamaskowania. Dlatego najlepiej od razu rozpocząć właściwą pielęgnację twarzy z cerą mieszaną.

Pielęgnacja cery mieszanej

skora-mieszana

Niestety osoby, które mają taką cerę, muszą używać jednocześnie kosmetyków do cery tłustej, a do miejsc, gdzie cera jest bardziej sucha najlepiej kosmetyków do cery wrażliwej.

Jest z tym trochę zachodu, lecz tylko w ten sposób będziemy w stanie doprowadzić cerę do porządku. Czasami wybór najlepszych kosmetyków do cery mieszanej jest dość czasochłonny. Jednak nie należy się tym zrażać, warto wybrać te najlepsze kosmetyki, aby Twoje cera była zadowolona…

Kosmetyki do cery wrażliwej

Wybór kosmetyków do cery wrażliwej jest w przypadku osób z problemami z cerą mieszaną dobry ze względu na to, że wyrównują one nierównowagę pomiędzy strefami twarzy. Koją cerę i nawilżają ją. Kremy do cery wrażliwej są doskonałe jako podkład pod makijaż.

Niestety kobiety z cerą mieszaną mają kłopoty z nierównomiernie rozłożonym podkładem czy sypiącym się z policzków pudrem ze względu na nadmierne przesuszenie.

Kosmetyki do cery wrażliwej nie tylko kremy, ale również toniki, żele do mycia, rozwiązują ten problem. Jeśli nie nosimy makijażu, to możemy nałożyć krem jedynie na policzki, z pominięciem miejsc, gdzie cera nadmiernie się przetłuszcza.

Wskazane jest oszczędne stosowanie kosmetyków do cery wrażliwej, ponieważ nie znosi ona nadmiernych eksperymentów. W miejscach nadmiernie przesuszających się nie należy stosować ziół, ponieważ większość z nich dodatkowo wysusza skórę. Do rzadkich ziół, które działają nawilżająco, należy między innymi lipa.

Cera mieszana – oczyszczanie

cera-mieszana-strefa-t
Strefa T

Oczyszczanie cery mieszanej powinno odbywać się częściej w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. To tam nakładamy maseczki i stosujemy tonik oczyszczający. Możemy również wykorzystać moc ziół, które tonizują, odtłuszczają i oczyszczają cerę. Tonik z ziół możemy na strefę T stosować nawet kilka razy dziennie, bez szkody dla cery.

Cera mieszana – dieta

Bardzo dużo w problemie z cerą mieszaną zmienia po prostu odpowiednia dieta. Zjadanie nadmiernej ilości tłustych, smażonych potraw naturalnie nie służy cerze, która produkuje więcej łoju. Szkodzą również produkty o wysokim indeksie glikemicznym, szczególnie zaś ciasta, ciastka, czekolada, lody.

Trzeba również przemyśleć wykluczenie z diety nabiału oraz zwykłego białego pieczywa. Wszystko to powoduje powstawanie nadmiernej ilości łoju oraz śluzu w organizmie, co z kolei przekłada się na stan cery.

Dieta dla osób z cerą mieszaną powinna być bogata w świeże warzywa, uzupełnieniem powinny być owoce. Stawiamy na nienasycone kwasy tłuszczowe oraz bardzo istotny kompleks witamin z grupy B, które wpływają na wygląd cery oraz włosów.

Nie należy zapominać o witaminach A i E, które wpływają na odpowiednie nawilżenie i elastyczność cery. Dobrze jest ograniczyć spożywanie ostrych przypraw, oraz soli.

Czego unikać gdy masz cerę mieszaną?

Skórze mieszanej nie służą pewne rzeczy, przede wszystkim należy odpuścić sobie mycie skóry mieszanej zwykłym mydłem, lepiej uważać również z peelingiem. Lepiej jest zastosować jakiś łagodny środek złuszczający stary naskórek. Osoby z cerą mieszaną nie powinny wystawiać twarzy na działanie promieniowania słonecznego, ani korzystać z solarium.

Latem skóra na twarzy powinna być chroniona na przykład kapeluszem z szerokim rondem. Nie należy stosować żadnych tłustych kremów i kosmetyków mocno natłuszczających. Cerze mieszanej mocno szkodzą używki takie jak papierosy, picie dużych ilości mocnej kawy (sprawdź skutki uboczne picia kawy) oraz herbaty, alkohol.

Cera mieszana jest bolączką i niekiedy prawdziwym utrapieniem – to na pewno, jednak mając odpowiednią wiedzę, można małym krokami doprowadzić do sytuacji, gdzie cera mieszana nie będzie sprawiać aż tyle problemów, dobierając odpowiednie kosmetyki.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

4 KOMENTARZE

  1. Mam właśnie cerę mieszaną i już od dawna borykam się ze strefami na twarzy która każda z nich inaczej reaguje na ten sam kosmetyk, sporo przy tym roboty, pielęgnacja cery powinna przynajmniej na początku odbywać się pod okiem dermatologa lub kosmetyczki…

  2. Dokładnie, cera mieszana to prawdziwe wyzwanie dla kobiet ją mających, moja siostra właśnie zdaje się mieć taką cerę i walczy z łuszczeniem się cery na policzkach i na nosie, właśnie ta “strefa T” Kosmetyki do cery mieszanej należy dobierać bardzo ostrożnie, wiele testować i obserwować reakację skóry.

  3. Jaką mam cerę jeśli policzki i czoło się świeci a na nosie można zaobserwować łuszczenie się skóry po kąpieli?

  4. Jestem szczęśliwą posiadaczką cery mieszanej, gratulacje przyjmuję w tym wątku także :D niech żyje cera mieszana!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.