Niewłaściwa dieta, przewlekły stres, problemy z hormonami, jak i geny. To wszystko sprawia, że trądzik pospolity staje się jedną z najczęstszych chorób skóry, z którą zmaga się 85% chłopców i 80% dziewcząt.

Sprawdź wczorajszy ranking: Najlepsze plastry na zaskórniki

Chorują także dorośli – 8% populacji w wieku 35-44 lat oraz noworodki – nawet 20%, u których objawy utrzymują się do 2-3 roku życia. Jak wygląda mechanizm rozwoju trądziku? W jaki sposób odbywa się leczenie i na czym polega prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej?

Trądzik – czym jest i jakie są przyczyny jego powstawania

Trądzik pospolity to przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego. Towarzyszy jej łojotok. Objawia się on występowaniem zaskórników, głównie w strefie T – czoło, nos broda, ale i na pozostałych częściach twarzy, a także ciała, w tym plecach czy ramionach.

Trądzikowi towarzyszy nadmierne wydzielanie sebum, które staje się pożywką dla bakterii, a stąd o krok do rozprzestrzenienia schorzenia na całą twarz i inne partie ciała.

W trądziku pojawiające się zaskórniki mogą być otwarte lub zamknięte. Wymienia się obecność ponadto grudek, guzków, krost, pseudocyst i torbieli ropnych, które lokalizują się w okolicach łojotokowych.

Trądzik pospolity bardzo często pojawia się u osób, u których w rodzinie stwierdzono przypadki jego występowania. Dziedziczenie to jedno z podłoży powodujących rozwój schorzenia.

Wśród przyczyn wymienia się również zwiększoną produkcję łoju, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, a także reakcje zapalne i immunologiczne. Trądzik pospolity może rozwijać się ze względu na zajęcie przewodu wyprowadzającego przez bakterie Propionibacterium acnes.

Schorzenie może być ponadto związane z nadmiernym wydzielaniem łoju, co ma podłoże w zbyt intensywnej produkcji androgenów – hormonów wydzielanych przez gonady nadnercza.

dorosla-kobieta-z-tradzikiem

U chorych zmagających się z trądzikiem, stwierdza się obecność bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes, P. granulosum, P. avidum, a także drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur.

Trądzik u dorosłych, ale i w wieku młodzieńczym, może mieć również związek ze stosowaniem nieodpowiednio dobranych kosmetyków, niewłaściwą pielęgnacją – w tym niezachowywaniem higieny, nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, korzystaniem z używek – paleniem tytoniu i spożywaniem dużych ilości alkoholu, co może powodować nasilenie objawów.

Trądzik – rodzaje i objawy

Objawy różnych typów trądziku są do siebie podobne, jednak różnicuje się je ze względu rozpoznanie konkretnej postaci schorzenia.

Trądzik zaskórnikowy, czyli młodzieńczy, pojawia się w okresie dojrzewania. Najczęściej ustępuje samoistnie po kilku latach. W jego przebiegu charakterystyczne są liczne zaskórniki otwarte lub zamknięte, których rozmiary mieszczą się w graniach 1-3 mm.

Jedną z odmian trądziku młodzieńczego, jest trądzik krostkowy, który – jak sama nazwa wskazuje – objawia się występowaniem krost. Możliwe jest przekształcanie się ich w ropne wypryski, co prowadzi do stanów zapalnych skóry, następnie blizn i przebarwień.

Proces zapalny dominuje w trądziku grudkowo-krostkowym. Obecne są w nim zaskórniki, ale i wykwity o charakterze wyniosłych czerwonych grudek, które zajmują obszar kilku milimetrów. Po ustąpieniu zmian skórnych nie pozostają blizny.

Trądzik ropowiczy objawia się zaskórnikami, krostami, grudkami, torbielami. Po ich wyleczeniu pozostają blizny, ze względu na stan zapalny i ucisk. Jest to ciężka postać trądziku. U mężczyzn głównie stwierdza się rozwój trądziku skupionego. Występują w nim nacieki i torbiele ropne, a zmiany obejmują nie tylko twarz, ale i okolice pachowe, pachwinowe i pośladki.

Wraz z trądzikiem ropowiczym lub skupionym, często występuje trądzik bliznowaty. Dla niego charakterystyczne są bliznowce tworzące się w obrębie wykwitów trądzikowych. Ta odmiana ma ciężki przebieg i pozostawia ślady w postaci blizn i bliznowców.

Bardzo ciężka postać trądziku pospolitego, występująca jednak rzadko i dotykająca tylko chłopców około 15. roku życia, to trądzik piorunujący. Poza zmianami skórnymi obejmującymi twarz, dochodzi do osłabienia, bólów stawowo-mięśniowych i podwyższenia temperatury ciała.

Wymienione typy trądziku należą do pierwotnych. Wyróżnia się także trądzik wywołany. Główna różnica poleca na tym, że w schorzeniach należących do tego rodzaju, czynniki powodujące schorzenie są znane, a po ich wyeliminowaniu choroba ustępuje.

Wśród trądziku wywołanego, wymienia się trądzik: zawodowy, polekowy, kosmetyczny, niemowlęcy, martwiczy, samouszkadzający, wiosenny.

Cera trądzikowa pielęgnacja

W zmaganiach z trądzikiem liczy się w dużej mierze postawienie właściwej diagnozy, czyli określenie typu schorzenia, z jakim mamy do czynienia, a także przyczyny. Od tego zależy, w jaki sposób będzie przebiegało leczenie.

W najtrudniejszych przypadkach stosuje się antybiotyk na trądzik, który ma zadziałać, chociażby na bakterie. Dobór preparatów leczniczych także pozostaje kwestią indywidualną, w zależności od rodzaju oraz stopnia nasilenia występujących objawów.

Poza leczeniem niezależnie od typu trądziku, konieczna jest właściwa pielęgnacja, w tym dobór kosmetyków. Nie bez znaczenia pozostaje codzienna dieta. Głównymi wskazaniami żywieniowymi, jest ograniczenie spożycia cukru.

Produkty, które mają go sporo w swoim składzie, cechuje je wysoki indeks glikemiczny, sprzyjają zaostrzeniu objawów. Podobnie dzieje się w przypadku palenia tytoniu i picia zbyt dużych ilości alkoholu, które wpływają na ostrzejszy przebieg schorzenia.

Cera trądzikowa wbrew pozorom i powszechnym mitom potrzebuje odpowiedniego poziomu nawilżenia. O ten jest w stanie zadbać krem do cery trądzikowej. Powinien mieć on – jak i pozostałe stosowane kosmetyki – lekką formułę.

Zaleca się korzystanie z kosmetyków stworzonych z myślą o skórze trądzikowej i tłustej, ponieważ ich zadaniem jest nie tylko utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia, ale i redukowanie nadmiaru sebum. Kolejno normalizowanie pracy gruczołów łojowych.

kobieta-myjaca-twarz

Kosmetyki nawilżające, które mają poradzić sobie z cerą trądzikową, ale i przesuszoną, nie powinny w swoim składzie zawierać tłuszczu. Skład powinien za to obfitować w substancje o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, matującym, kojącym, nawilżającym i łagodzącym.

Ze składników, które najczęściej pojawiają się na hasło „cera trądzikowa pielęgnacja”, wymienia się cynk, czarne błoto, siarkę, fiołek trójbarwny i olejek z drzewa herbacianego.

Zabiegi pielęgnacyjne dla cery trądzikowej

Kosmetyki należy wybierać, zwracając uwagę nie tylko na zawartość wymienionych składników. Trzeba unikać konserwantów i sztucznych kompozycji zapachowych czy barwników, ponieważ mogą one działać dodatkowo drażniąco i uczulająco.

Można za to wspomagać leczenie i pielęgnację, wykonywaniem indywidualnie dobranych zabiegów przeprowadzanych pod okiem specjalistów, w gabinetach kosmetycznych.

Przy cerze trądzikowej może być stosowane oczyszczanie manualne, które wpływa na zwężenie porów, pozbywanie się zaskórników i grudek. Mikrodermabrazja polegająca na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka, doprowadza do oczyszczenia, rozświetla skórę i zmniejsza poszerzone pory.

Trądzik dobrze poddaje się peelingowi kawitacyjnemu, który prowadzi do usuwania nadmiaru sebum, złuszczania zrogowaciałego naskórka, likwidowania zanieczyszczeń i bakterii. Mogą być ponadto stosowane peelingi chemiczne, które działają złuszczająco i przeciwzapalnie, ograniczają wydzielanie sebum, do tego rozpuszczają zaskórniki i zwężają pory.

Trądzik pospolity to na tyle powszechna i uciążliwa choroba, że istnieje ogromna potrzeba rozpowszechniania wiedzy na temat sposobów leczenia i pielęgnacji, a także przyczyn jego rozwoju. Rosnąca świadomość na ten temat, pozwala skuteczniej zwalczać schorzenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.