Zawsze ten sam problem: „w co się ubrać?” Coroczne święto w kręgu znajomych to najlepszy sposób, żeby poznać się lepiej, a może nawet z kimś zaprzyjaźnić.
Warto w pracy otaczać się ludźmi, którymi lubimy i którzy lubią nas, dlatego warto nie rezygnować z udziału w tego typu przyjęciach wigilijnych czy noworocznych.
W większości firm co roku organizowane są tak zwane wigilijki pracownicze. Samo przyjście na takie spotkanie jednak nie wystarczy – trzeba wiedzieć, w co się ubrać, by wyglądać dobrze i schludnie.
Pamiętaj, że to nie jest spotkanie w gronie najbliższych przyjaciół. Być może przyjdą na nie wszyscy, nawet kierownictwo i prezes, dlatego swój strój na tę uroczystość należy dokładnie przemyśleć. Dziś podpowiemy, jak ubrać się modnie i zgodnie z zasadami dress code’u.
Strój biurowy zawsze wystarczy?
Spis treści
Zwróć uwagę na rodzaj przyjęcia, ponieważ większość firm woli organizować przyjęcia tematyczne, ale też takie z uwzględnieniem biurowego stroju. Jeśli zaproszenie jest słowne albo nikt nie określił dokładnie, jaki będzie to format spotkania, zawsze możesz o to dopytać.
Lepiej wiedzieć, czego od ciebie oczekują, a kiedy w odpowiedzi usłyszysz, że w tym roku króluje kolor biały, nie zaczynaj narzekać i nie mów, że nie masz się w co ubrać.
Informacja o spotkaniu pracowniczym jest podawana odpowiednio wcześniej, więc na pewno zdążysz coś wymyślić. Całkowite zignorowanie tematyki i rekomendacji dotyczących stroju na pewno nie będzie w dobrym guście.
Oczywiście, nie musisz od razu ubierać wszystkiego w białym kolorze – możesz założyć białą koszulę z ciemną spódnicą albo kardigan na czarną sukienkę.
Coś białego na pewno znajdziesz w swojej szafie. Do tego dobierz jakieś delikatne dodatki albo zaszalej z jednym wybijającym się akcesorium, np. w czerwonym kolorze.
Gdzie odbędzie się spotkanie?
Kolejną istotną sprawą dotyczącą wyboru stroju na pracownicze przyjęcie wigilijne bądź noworoczne jest miejsce organizacji spotkania. Z pozoru może wydawać się to nieważnym szczegółem, ale nikt nie potraktuje cię poważnie, jeśli założysz długą sukienkę koktajlową do klubu lub na zabawę taneczną.
Tak samo nie sprawdzą się jeansy, jeśli będziesz w nich przez cały wieczór w ekskluzywnej restauracji.
Często podczas takich spotkań wymyślane są różne zabawy integracyjne, więc twój strój musi być nie tylko dobrany do miejsca i okazji, ale też przede wszystkim wygodny. Przecież nie możesz cały wieczór siedzieć na krześle, kiedy inni będą brać udział w konkursach i innych grach.
Miniówka i dekolt?
Ten punkt łączy się z tym, co przedstawiliśmy już powyżej, jednak jest nieco bardziej rozbudowany i szczegółowy. Jak wspomnieliśmy – nie polecamy ubierania kostiumu albo sukienki, w której nie będziesz czuć się swobodnie.
Ale to samo dotyczy też ubrań nieodpowiednich na ten typ spotkań. Współpracownicy i szefostwo nie powinno patrzeć na ciebie w super krótkiej spódnicy albo bardzo głębokim dekolcie. Choć atmosfera nie jest już tak oficjalna, jak to w pracy biurowej bywa, nie zapominaj o wyczuciu smaku.
Sama na pewno też nie będziesz czuła się pewnie, a twoje skrępowane ruchy łatwo będzie zauważyć. Bardzo wysokie obcasy również się nie sprawdzą – podkreślą one twoją kobiecość, a główną zasadą pracy w korporacjach jest niezwracanie na siebie uwagi ze względu na płeć. Szpilki zawsze mają w sobie coś seksualnego. Zdecyduj się na 3-5cm obcas lub wybierz płaskie baleriny.
Wyraź siebie strojem!
Wybierz taki strój, który będzie podkreślał twoją indywidualność. Mimo tego, że nadal nie możesz całkowicie swobodnie założyć szortów czy kolorowej spódniczki w kwiaty, wyciągnij z szafy takie ubrania, które będą cię wyróżniać.
Ale nie może to być nic wulgarnego. Pamiętaj, że kierownicy na takich spotkaniach często obserwują wygląd i zachowanie swoich pracowników – miej to na uwadze.
Twój strój to twoja wizytówka i przepustka do różnych kręgów. Dbanie o swój firmowy wizerunek to jeden z twoich obowiązków, nawet jeśli od początku pracy w danej firmie nikt nie przedstawił ci szczegółowego dress code’u.
Nawet jeśli wiesz, że otaczają cię osoby, które nie oceniają nikogo stereotypowo i mówią, że nie zwracają uwagi na wygląd – postaraj się o niego zadbać.
Podświadomie każdy, szczególnie przy pierwszym spotkaniu, ocenia osobę po tym, jak jest ubrana. Bo to nic innego jak pierwsze wrażenie – najpierw pokazujemy siebie poprzez ubrania, a dopiero później odkrywamy swoje kolejne cechy i charakter przed dopiero co poznanym człowiekiem.
Twoje kierownictwo też może nie znać cię zbyt dobrze, dlatego postaraj się zrobić na nich dobre wrażenie. Pozwól zapamiętać się jako dobrego pracownika, który dba o swój wizerunek, a tym samym – o dobre imię firmy, w której jest zatrudniony.
„Nie mam w co się ubrać”
Mimo tego, że wybór stroju i dodatków mogą przyprawić cię o zawroty głowy, postaraj się podejść do całego przyjęcia z pozytywnym nastawieniem.
To świetna okazja na lepsze poznanie swoich współpracowników i nawiązanie nowych przyjaźni, dlatego nie staraj się wykręcać od spotkania, jeśli nie masz ku temu żadnych poważnych powodów. Idź i baw się dobrze, a poza tym – wyglądaj stylowo i czuj się swobodnie!
Warto przeczytać:
- Jak ubrać się na siłownię?
- Nie masz się w co ubrać? Zrób porządki w szafie!
- W co się ubrać, czyli moda na jesień! [LISTA]
- 7 sposobów, jak się dobrze ubrać za niewielkie pieniądze!
- Jak wybrać idealną sukienkę na wesele? [PORADNIK] dla Ciebie!
Firmowa wigilia to ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony trzeba wyglądać elegancko ale nie zbyt sztywno a z drugiej chcemy się pobawić wiec warto założyć coś w czym czujemy się komfortowo.