Olejek kamforowy, mimo że nie należy do grupy ziół, zasługuje na swoje miejsce w tej zakładce. Jest on skutecznym, a przede wszystkim tanim (cena za buteleczkę waha się w przedziale 2 do 5 zł) lekarstwem, na liczne dolegliwości, który z powodzeniem kupisz w każdej aptece.
W zależności od sposobu, w jaki będziesz wykorzystywać olejek kamforowy może okazać się pomocny w walce z różnorodnymi dolegliwościami.
Skąd bierze się olejek kamforowy
Spis treści
Oleum Camphoratum powstaje w wyniku destylacji z parą wodną drewna i korzeni pochodzącego z Dalekiego Wschodu drzewa kamforowego. Charakteryzuje się intensywnym, rześkim i bardzo przyjemnym zapachem, który zdaniem niektórych jest podobny do eukaliptusa.
W dzisiejszym tekście przedstawię wam najpopularniejsze zastosowania olejku z drzewa kamforowego.
Nawilżacz powietrza + olejek kamforowy
Jednym z najczęstszych zastosowań olejku kamforowego jest „produkcja” naturalnego odświeżacza powietrza. Wystarczy, że do nawilżacza powietrza dodasz kilka kropli olejku, a zachwycający, rześki zapach rozniesie się po całym domu.
Jeśli nasączysz olejkiem kamforowym materiał, uzyskasz efekt pachnącej „poduszki”, która idealnie się nadaje do utrzymania przyjemnego zapachu w szafach, szufladach, a nawet w samochodzie.
Worek odkurzacza i olejek kamforowy to świetne połączenie
Jeśli umieścisz w worku odkurzacza watę nasączoną odrobiną olejku kamforowego, raz na zawsze pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu, wydobywającego się z odkurzacza podczas sprzątania.
Po takim zabiegu z odkurzacza nie będzie się więcej wydobywał duszący zapach kurzu i brudu, a jedynie odświeżający zapach drzewa kamforowego.
Olejek kamforowy na odprężenie
Kolejną istotną właściwością olejku kamforowego jest jego działanie odprężające. Możesz go stosować do przygotowania rozluźniającej kąpieli.
Wystarczy, że do wanny wypełnionej ciepłą wodą wlejesz około 15 kropli olejku (najlepsze efekty uzyskasz, dozując olejek bezpośrednio pod strumień wody), a poczujesz się, jakbyś przebywała w luksusowym SPA. Intensywny aromat pozwoli Ci się odprężyć i uspokoić zszargane po całym dniu nerwy.
Masz już kominek aromaterapeutyczny?
Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką kominka aromaterapeutycznego, możesz również w ten sposób zapewnić sobie wyjątkowe ukojenie po ciężkim dniu w pracy. Co więcej, w ten sposób oczyścisz powietrze, ponieważ olejek kamforowy posiada właściwości dezynfekujące.
Kosmetyki domowej produkcji
Ciekawym zastosowaniem olejku kamforowego jest domowa „produkcja” kosmetyków. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i potrzebuje dokładnego nawilżenia, wystarczy, że dodasz klika kropli olejku do neutralnego kremu.
W ten sposób nie tylko uzyskasz w pełni naturalny krem, ale przede wszystkim zapewnisz swojej skórze odpowiednią pielęgnację i nawilżenie. Z kolei właściwości kojące pozwolą złagodzić podrażnienia. Olejek kamforowy możesz również dodawać do szamponów i balsamów.
Masaż z użyciem olejku kamforowego
Marzy Ci się pełne odprężenie? Olejek kamforowy stanowi również idealne podłoże do masażu. Zastąp popularną oliwkę dla dzieci kilkoma kroplami olejku kamforowego i poproś swojego ukochanego o odprężający masaż.
Najlepsze rezultaty osiągniesz jeśli partner zacznie masaż energicznymi ruchami. Kamfora okaże się szczególnie skuteczna podczas letnich upałów. Jej działanie jest zbliżone do działania mentolu.
Bardzo szybko wnika w najgłębsze warstwy skóry, dając natychmiastowe uczucie chłodu i orzeźwienia.
Olejek na grypę i infekcje
Jednak taki masaż może się okazać skuteczny nie tylko w domowym SPA. Działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe kamfory sprawia, że idealnie się nadaje w walce z grypą czy infekcją wirusową.
Wówczas również należy wmasowywać olejek w skórę, jednak nie powinno się smarować całego ciała, ponieważ można osiągnąć efekt wyziębienia.
W przypadku kaszlu poleca się nasmarować olejkiem kamforowym okolice klatki piersiowej. Ma on działanie wykrztuśnie, przez co pozwala szybciej pozbyć się zalegającej wydzieliny.
Kamfora w życiu codziennym
Olejek kamforowy stanowi również idealną propozycję dla każdej mamy. Możesz go stosować jako środek do szybkiego „mycia” rąk. Możesz go stosować jak popularne żele antybakteryjne.
Warto zauważyć, że olejek kamforowy jest znacznie tańszy od tego typu produktów, a dodatkowo zawiera wyłącznie naturalne składniki.
Dodatkowo olejek ten okazuje się niezwykle skuteczny w przypadku zadrapań, stłuczeń i ukąszeń. Wystarczy posmarować skórę wokół zranionego miejsca, aby pozbyć się bakterii i zmniejszyć ból.
Olejek kamforowy wspomaga odchudzanie
Jeśli zaczęłaś się odchudzać, powinnaś wiedzieć, że olejek kamforowy jest znacznie lepszą propozycją od popularnie stosowanych balsamów odchudzających.
Dzięki swym właściwościom pobudza krążenie krwi i wzmacnia układ nerwowy. Takie połączenie dodaje energii do dalszego działania, a ponadto zapobiega wystąpieniu zakwasów.
Dodatkowo olejek ten sprawdzi się w przypadku bólu o podłożu reumatycznym. Działanie kojące i przeciwbólowe sprawia, że już po kilku minutach od posmarowania bolącego miejsca zaczniesz odczuwać przyjemną ulgę.
Jak widzisz: olejek kamforowy ma obszerne zastosowanie. Nie tylko przyniesie Ci ulgę, ale również pozwoli szybciej pozbyć się choroby, a nawet zastąpić wodę utlenioną.
Tak wiele właściwości, za tak niedużą cenę sprawia, że powinnaś czym prędzej udać się do apteki, po własny olejek. Zapewnisz sobie w ten sposób domowe SPA za mniej niż złotówkę od zabiegu.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Maseczka z awokado – 4 najlepsze przepisy!
- Maseczka z żółtka na każdą cerę! poznaj ten [PRZEPIS!]
- Maseczka z drożdży – przepis i działanie! [SPRAWDŹ]
- Maseczka oczyszczająca z białka – poznaj przepis!
- Magiczna maseczka z aloesu [ZOBACZ] ten przepis!
- Maseczka z ziemniaka surowego na trądzik, włosy i zmarszczki!