Reumatyzm to wyjątkowo nieprzyjemne schorzenie, które charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym, atakującym tkanki łączne. Najczęściej jest on spowodowany reakcją autoimmunologiczną.

Choroby reumatyczne objawiają się zmianami chorobowymi występującymi w stawach i kościach. Czujemy wówczas silny ból, a w skrajnych przypadkach trudności ruchowe.

Do chorób reumatycznych zaliczają się jednak również niezapalne schorzenia, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów.

Wówczas należy mieć na uwadze fakt, że naszemu zdrowiu nie służy zbyt duże obciążenie stawów, często spowodowane nadwagą i otyłością, przebywanie w zimnych, wilgotnych pomieszczeniach, a także niedoleczone choroby, takie jak przeziębienie czy angina.

reumatyzm
Reumatyzm

Obecnie leczenie reumatyzmu polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów, czyli bólu. Pomóc w tym może przede wszystkim odpowiednia dieta, a także stosowane zioła.

Aby uniknąć niezwykle uciążliwego bólu reumatycznego, powinnaś zatem na stałe do swojej diety wprowadzić przede wszystkim ryby (m.in. tuńczyk, makrela, łosoś). Są one cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega – 3, które wykazują korzystne działanie na nasz umysł, ale dodatkowo dbają o kondycję stawów.

Zioła na reumatyzm

Dodatkowo możesz sięgnąć po zioła, które sprawdzą się również w przypadku różnego rodzaju schorzeń reumatycznych.

Gorczyca biała

Pierwszą propozycją jest gorczyca biała. Ta powszechnie stosowana przyprawa należy do rodziny kapustowatych. Naturalnym siedliskiem gorczycy białej jest Europa Południowa, Afryka Północna oraz Zachodnia Azja, jednak obecnie roślina ta jest uprawiana niemal na całym świecie, w stanie zdziczałym można ją spotkać również w Polsce.

gorczyca-biala-na-reumatyzm
Gorczyca biała na reumatyzm

Surowiec zielarski stanowią nasiona gorczycy białej. Swoje lecznicze właściwości gorczyca zawdzięcza wysokiej zawartości glikozydów, substancji śluzowych i olejków eterycznych. Te ostatnie pełnią niezwykle istotną funkcję w leczeniu chorób reumatycznych.

Już w medycynie ludowej uznawano bowiem, że nasiona gorczycy mają właściwości „promieniujące”, dlatego zalecało się stosowanie okładów – poduszeczek gorczycowych – do miejsc, w których odczuwamy ból reumatyczny.

Arnika górska (kupalnik górski)

Kolejnym ziołem na reumatyzm jest arnika górska, zwana również kupalnikiem górskim. Nazwa ta wiąże się z jej pochodzeniem. Arnika rośnie bowiem na terenach górskich i podgórskich Europy. W Polsce można ją spotkać między innymi w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim, choć spotykana jest również na dolnym śląsku.

arnika-gorska-na-reumatyzm
Arnika górska na reumatyzm

Surowiec zielarski stanowią kwiaty arniki, które zawierają liczne substancje przeciwzapalne, antyseptyczne, a także przeciwreumatyczne.

Swoje właściwości arnika górska zawdzięcza wysokiej zawartości flawonoidów, olejków eterycznych i aminów. Redukując stan zapalny, łagodzi ból reumatyczny, a Ty możesz znów cieszyć się życiem.

Arnika również na dolegliwości układu sercowo naczyniowego

Możesz ją również stosować jeśli zauważyłaś u siebie dolegliwości układu sercowo naczyniowego, ponieważ arnika górska uelastycznia naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi.

Wiązówka błotna na reumatyzm!

wiazowka-blotna-na-reumatyzm
Wiązówka błotna na reumatyzm

Jeśli gnębią Cię bóle reumatyczne, możesz również sięgnąć po powszechnie występującą w Polsce wiązówkę błotną. Jest to roślina należąca do rodziny różowatych. Powszechnie uprawiana jest jako roślina ozdobna okalająca oczka wodne.

W ziołolecznictwie już od czasów średniowiecza doceniano lecznicze właściwości wiązówki błotnej. Kwiaty i ziele – surowiec zielarski – zawierają liczne garbniki, olejki eteryczne i flawonoidy.

Dawniej roślina ta była wykorzystywana przede wszystkim do zwalczania pasożytów układu pokarmowego, a dodatkowo wykorzystywano jej właściwości przeciwkrwotoczne i przeciwbiegunkowe.

Obecnie jednak kwiaty wiązówki białej i ziele wiązówki uznawane są za idealny środek na reumatyzm. Już po kilku dniach regularnego spożywania naparów z tego zioła zauważysz znaczącą poprawę zdrowia, a tym samym samopoczucia.

Napar z kory wierzby białej na reumatyzm pomoże!

Dodatkowo, jeśli zmagasz się z reumatyzmem, możesz przygotować sobie leczniczy napar z kory wierzby białej. Występuje ona naturalnie na terenie całej Polski.

Ten gatunek drzewa charakteryzuje się bowiem niezwykłymi właściwościami leczniczymi, które zawdzięcza zawartości flawonoidów, kwasów organicznych i glikozydów.

kora-wierzby-bialej-na-reumatyzm
Kora wierzby białej na reumatyzm też pomoże!

Leczniczą korę wierzby pospolitej (nazwa zwyczajowa) należy zbierać wczesną wiosną z 2/3 letnich gałęzi. Zawarta w korze salicyna charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym, idealnym w przypadku leczenia reumatyzmu zapalnego, a także przeciwgorączkowym i ściągającym.

Napary z kory wierzby białej możesz dodatkowo stosować w przypadku wystąpienia bólu głowy, o umiarkowanym stopniu nasilenia i w przeziębieniu, również takim, któremu towarzyszy podwyższona temperatura.

Sporadyczny ból reumatyczny wymaga leczenia?

Musisz pamiętać, że reumatyzm jest chorobą, której nie należy bagatelizować. Nawet jeśli ból występuje sporadycznie, powinnaś zasięgnąć porady lekarza, który określi, czy dolegliwość, która Cię dopadła, ma podłoże zapalne, czy nie.

Wówczas powinnaś podjąć odpowiednie leczenie dopasowane do Twojego typu dolegliwości. Dodatkowo w przypadku chorób reumatycznych spowodowanych stanem zapalnym, możesz sięgnąć po zioła, które zwalczają ten stan. W ten sposób znacznie szybciej wrócisz do pełni sił.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień

1 KOMENTARZ

  1. Z roślin polecam korę cynamonową, owoc pieprzu jawajskiego oraz korzeń lukrecji gładkiej. Można je kupić osobno lub ekstrakty z tych rośliny znajdziesz w naturalnym preparacie Reumpapai.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.