Ergonomiczna budowa to jedna z najważniejszych cech krzesła. Nieważne, czy mówimy o meblach biurowych, czy takich do salonu. W obu wypadkach ich design i funkcjonalność muszą być w zgodzie z podstawowymi zasadami ergonomii. Ta kwestia jest też często poruszana przy zakupie krzeseł. Tylko właściwie, o co tyle hałasu?

O tym, jak ważna jest ergonomia krzeseł, świadczyć mogą choćby regulacje prawne, dotyczące ergonomicznego stanowiska pracy przy komputerze i w biurze.

Pracodawcy są zobligowani do zapewniania minimalnych wymagań ergonomicznych i dotyczy to m.in. właśnie doboru odpowiedniego fotela lub krzesła.

Zalety i cechy krzeseł ergonomicznych

Producenci sami podkreślają ergonomiczność oferowanych przez siebie modeli, a i w sklepach takich jak choćby Centrum Krzeseł jest to istotny element ich opisu.

Powody takiego stanu rzeczy łatwiej zrozumieć, kiedy uświadomimy sobie, jak duże konsekwencje może mieć siedzący tryb życia:

  • kłopoty z krążeniem,
  • cierpnące nogi,
  • bóle pleców,
  • karku, szyi i kręgosłupa,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • problemy z odpowiednią przemianą materii, cellulit, a nawet w wyjątkowych wypadkach – nowotwory

– to wszystko może być skutkiem wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej i zbyt małej ilości czasu poświęconej na ruch. Ale to nie wszystko. To efekty długoterminowe.

Tymczasem w krótkim okresie przebywanie na niewygodnym, nieergonomicznym krześle to nie tylko bóle, ale i postępujące zmęczenie, brak koncentracji, gorsze samopoczucie i niższa efektywność. Nic więc dziwnego, że pracodawcy jednak podążają za wytycznymi prawa.

Wbrew pozorom siedzenie może być dla organizmu bardzo wyczerpujące. W czasie siedzenia układ mięśniowo-szkieletowy jest poddawany większym obciążeniom niż w pozycji stojącej. To dokładnie ta sama zasada co z korzystaniem z komórek – kiedy trzymamy głowę prosto, jej waga nie jest dla ciała obciążaniem, ale kiedy ją pochylamy, by sprawdzić coś na smartfonie, zwiększamy wysiłek konieczny do utrzymania pozycji nawet pięciokrotnie.

To musi odbić się na zdrowiu, jeśli przesadzimy z zachowaniem jednej pozycji przez dłuższy czas i dobrze, jeśli kończy się tylko na bólu szyi. Skutki wielogodzinnego przesiadywania są gorsze i oddziałują na cały organizm. Co warto podkreślić, ciało człowieka nie jest najlepiej przystosowane do pozycji siedzącej. Ono potrzebuje ruchu.

Ergonomiczne krzesło nie rozwiąże problemów zdrowotnych związanych z siedzącym trybem życia. Może jednak zniwelować, choć część niepożądanych skutków, a inne opóźnić lub załagodzić. W ergonomicznym krześle łatwiej będzie utrzymać koncentrację i skupić się na pracy, która nie będzie męczyć równie mocno.

Nawet oddając się przyjemnościom, czy zwykłym, codziennym czynnościom, jak spożywanie posiłku, szybko możemy dostrzec różnicę między ergonomicznym a nieergonomicznym siedziskiem.

Ale czym powinno się charakteryzować dobre krzesło ergonomicznie zaprojektowane?

ergonomiczne-krzeslo

Przede wszystkim musi ono być odpowiednio wyprofilowane, dopasowane do sylwetki. W przypadku krzeseł biurowych standardem jest to, aby zapewniało, choć podstawowe możliwości regulacji w tym zakresie – wysokości siedziska, nachylenia oparcia itd. Im jednak więcej opcji ustawień poszczególnych elementów, tym lepiej.

W zwykłych krzesłach trzeba zwrócić uwagę na to, czy jego rozmiary są odpowiednie – czy siedzisko jest na optymalnej wysokości, czy nie jest ono za głębokie – lub wręcz przeciwnie, zbyt krótkie – oraz czy oparcie ma dobry profil i czy nie będzie czasem wbijać się nam pod łopatki.

Słowem – trzeba sprawdzić, w jakim stopniu krzesło jest wygodne. W obu wypadkach ergonomiczne krzesło nie powinno być jednak ani za miękkie, ani za twarde. Zbyt miękkie rozleniwi nas i sprawi, że szybko będziemy robić się senni. Zbyt twarde przysporzy nam tylko bólu i irytacji.

Dobrze też, aby krzesło miało podłokietniki, a jeśli ma zagłówek czy łatwo do niego dostawić podnóżek, to szczególnie w pracy sprawdzi się doskonale. Ważna jest też jakość materiałów, z jakich wykonano mebel. Muszą one gwarantować stabilność i komfort użytkowania. Warto zadbać o ergonomiczność naszych krzeseł. Dzięki temu będzie się nam siedziało dużo wygodniej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.