Kawiarka czy zaparzacz to znakomite alternatywy dla tradycyjnego, ciśnieniowego ekspresu do kawy. Nie tylko są one tańsze, lecz również zajmują mniej miejsca i charakteryzują się łatwością obsługi.

Jak parzyć kawę w kawiarce? Jak działa zaparzacz do kawy? Czym kierować się przy wyborze kawiarki czy zaparzacza do kawy?

Jak zrobić kawę w kawiarce?

czym-roznia-sie-kawiarka-i-zaparzacz-do-kawy
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: 07photo

Jak powinno wyglądać parzenie kawy w kawiarce? Pierwszy etap to umieszczenie wody w dolnej części kawiarki. Do tego celu wykorzystać można zarówno zimną, przefiltrowaną, jak i zagotowaną (w drugim przypadku, proces przyrządzania kawy z kawiarki będzie przebiegał szybciej).

Kluczowe jest tutaj, by poziom wody nie przekraczał zaworu bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku, ciśnienie w kafeterce mogłoby być zbyt wysokie, utrudniając prawidłowe zaparzenie napoju. Następny etap stanowi wypełnienie sitka uprzednio zmieloną kawą.

Element ten umieszczamy w podstawie kawiarki. Następnie skręcamy podstawę z górną częścią urządzenia. Kawiarkę do kawy umieszczamy na ogniu i czekamy kilka minut.

Stopniowy wzrost ciśnienia pary wodnej sprawi, że woda przedostanie się przez sitko, a w górnym zbiorniku pojawi się aromatyczna kawa. W momencie, w którym słyszalny będzie odgłos bulgotania, kawiarkę należy zdjąć z kuchenki.

Jak wybrać idealną kawiarkę?

Dostępne na sklepowych półkach kawiarki do kawy podzielić można między innymi ze względu na sposób działania. Do wyboru są kafererki na kuchenkę gazową, elektryczną, ceramiczną czy indukcyjną.

Cechą charakterystyczną tych ostatnich jest obecność specjalnego, ferromagnetycznego dna. Tego typu kawiarki działają również na pozostałych rodzajach kuchenek. Alternatywne rozwiązanie stanowią podłączane do prądu modele elektryczne.

Kawiarki posiadać mogą różną pojemność. W zależności od modelu umożliwiać mogą one przyrządzenie od 1 do nawet 18 filiżanek kofeinowego napoju. Miłośnicy espresso z powodzeniem zaopatrzyć mogą się w małą kafeterkę na 1-2 filiżanki. W biurach najlepiej sprawdzać będą się natomiast kawiarki do kawy pozwalające na przygotowanie około 10 porcji naparu.

Jeżeli chodzi natomiast o materiał wykonania, spotkać można się z kawiarkami stalowymi, aluminiowymi czy porcelanowymi. Pierwsze z nich są odporne na uszkodzenia, drugie — lekkie, a trzecie — niezwykle eleganckie.

Jak działa zaparzacz do kawy?

Zaparzacz do kawy — jak używać takiego urządzenia? Dostępne jest ono w kilku różnych wersjach. Do wyboru mamy między innymi zaparzacz do kawy tłokowy, określany również mianem french press. Taki zaparzacz do kawy szklany pozwala delektować się smakiem ulubionego napoju, bez obaw o obecność fusów. W jaki sposób jest on zbudowany?

Zaparzacz do kawy tłokowy posiada wykonany ze szkła cylinder, we wnętrzu którego znajduje się ściśle przylegający do krawędzi tłok wyposażony w drobne sitko. Jak działa zaparzacz do kawy?

W jaki sposób należy go obsługiwać? To bardzo proste! Wystarczy umieścić w cylindrze uprzednio zmieloną kawę i zalać ją gorącą wodą. Po upływie około 3 — 4 minut oddzielamy kawę od fusów przy pomocy tłoka, naciskając go powolnym, jednostajnym ruchem. Kolejna propozycja to zaparzacz przelewowy.

Jego cechą charakterystyczną jest górna część w formie lejka, w którym umieszcza się filtr wypełniony zmielonymi ziarnami kawy. Potem wystarczy go już tylko przelać wodą. Najwygodniejsze w użytkowaniu są zaparzacze elektryczne, które wyłączają się automatycznie po zrobieniu kawy.

Gdzie kupić wysokiej jakości zaparzacz do kawy na gaz czy zaparzacz do kawy na indukcję? Bogaty ich wybór znaleźć można w sklepie internetowym Tadar. Dostępne są tutaj nie tylko zaparzacze do kawy indukcja, lecz również praktyczne kawiarki do kawy.

Zaparzacz do kawy czy kawiarka — które z nich wybrać? Nie sposób w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. Wybierając kafeterkę czy zaparzacz do kawy należy bowiem kierować się indywidualnymi preferencjami.

Tym, co łączy oba te urządzenia, jest znakomity smak i aromat przyrządzanej w nich kawy. Wysokiej jakości kawiarka czy zaparzacz to gwarancja codziennych, małych sukcesów w przyrządzaniu kofeinowego napoju.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.