Ostatnimi czasy popularne jest oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn. Ich źródłem są przede wszystkim pokarmy jakie spożywamy na co dzień. Lecz równie groźne są toksyny unoszące się wokół nas. Jednym z najgroźniejszych są metale ciężkie, obecne w spalinach samochodowych i dymie papierosowym…
Spis treści
Objawy zatrucia kadmem
Pierwiastki takie jak ołów i kadm, należą do metali ciężkich, i nie są potrzebne człowiekowi do funkcjonowania. Przekroczenie pewnej dawki sprawia, że metale są przyczyną ciężkich zatruć.
Jednak nawet w mniejszych dawkach bywają bardzo groźne, a na pewno mają negatywny wpływ na samopoczucie. Kadm bardzo łatwo wnika w błonę komórką płuc. Kadm jest obecny w naszym powietrzu, w produktach jakich używamy na co dzień, na przykład w farbach, meblach. Obecny jest w dymie papierosowym.
Kadm jest bardzo groźny, ponieważ uszkadza istotne narządy w ciele człowieka, takie jak wątroba i nerki. Upośledza przyjmowanie wapnia do kości, przez co jest odpowiedzialny za wiele przypadków osteoporozy.
Uszkadza jądra, dlatego często palący mężczyźni mają problem ze spłodzeniem dzieci. Kadm powoduje również upośledzenie węchu, problemy z płucami, jak zadyszka, napady kaszlu. Objawy zatrucia kadmem są widoczne nawet dopiero po dwudziestu latach.
Zatrucie ołowiem
Zatrucie ołowiem nie jest wcale tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Nie dotyczy tylko osób mieszkających w pobliżu dróg i autostrad. Spożywamy dużo ołowiu na przykład w roślinach hodowanych przy drogach.
Ołów jest obecny w niektórych kosmetykach, takich jak szminki czy cienie do powiek. Mikroskopijne opiłki metalu, pozwalają zachować sypką konsystencję różnych talków, przez co nie zbrylają się one pod wpływem wilgoci, dlatego często się je stosuje. Niestety są bardzo niebezpieczne.
Objawami zatrucia ołowiem są bóle głowy i brzucha, ogólne osłabienie, poczucie niemocy i braku siły w mięśniach, postępująca anemia nie dająca się niczym zaleczyć. Charakterystycznym objawem jest zabarwienie na niebiesko dziąseł i powiek od wewnątrz. Uszkadza nerki i kości. U dzieci ołów powoduje upośledzenie umysłowe.