Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem, który pojawia się niezauważenie – być może dlatego tak trudno uświadomić sobie to, że istnieje problem. Jak alkoholizm działa na związek i czy ma on szansę przetrwać, gdy pojawia się uzależnienie?

Destrukcyjny wpływ alkoholizmu na związek

Wydawać by się mogło, że uzależnienie jest problemem dotyczącym jednostki i nie powinno mieć wpływu na drugą osobę. Alkoholizm jednak pociąga za sobą wiele zmian w życiu – zmian psychicznych, ale też w relacjach z innymi ludźmi.

Osoba uzależniona szuka przyczyn swojego picia, przy czym najczęściej znajduje je w swoim otoczeniu – pije po to, by się odstresować po ciężkiej pracy czy przez to, że zdenerwowała ją żona czy mąż.

Bardzo często alkoholik oskarża partnera o nieprawidłowe zachowanie, niewywiązywanie się z obowiązków czy zaniedbany wygląd. Oskarżane są także dzieci, dalsza rodzina czy pracodawca – alkoholik nigdy winy nie widzi w sobie samym.

Stąd problemy w relacjach z innymi – gdyby osoba uzależniona przestała obarczać winą za swoje picie otoczenie, nie miałaby powodu, by pić – a do tego nie może dopuścić z racji uzależnienia. Najważniejszą rolą partnera osoby uzależnionej jest to, by spróbować uświadomić alkoholikowi jego uzależnienie i nakłonić go, by rozpoczął leczenie alkoholizmu.

Może to być bardzo trudne, ponieważ alkoholik żyje w zaprzeczeniu oraz stosuje złość i atak jako mechanizm obronny. Jeśli jednak związek ma mieć jakąkolwiek szansę na przetrwanie, jest to ku temu niezbędny krok.

Ważne, by partner znalazł w sobie siłę, by walczyć z nałogiem ukochanej osoby, przypomniał sobie, za co żywi do niej pozytywne uczucia, i jeśli zależy mu na niej, to nie uciekał, a próbował walczyć o związek. Sytuacja komplikuje się, gdy wystąpi współuzależnienie.

Współuzależnienie

współuzależnienie

Współuzależnienie polega na tym, że partner osoby uzależnionej również nie widzi jego problemu – lub widzi go, ale usprawiedliwia. Partner niejako poddaje się alkoholikowi, stara się spełnić jego oczekiwania, a ponadto wyręcza go w obowiązkach, gotuje mu, sprząta, a często również utrzymuje finansowo.

Osoba taka czuje się gorsza, niewystarczająca, obarcza winą za całą sytuację siebie. Nierzadko odcina się od otoczenia, znajomych, rodziny, a także od siebie samej – tego, czego ona sama chce – podporządkowując całe swoje życie alkoholikowi.

Za każdym razem przebacza ukochanemu, przez co zaczyna czuć się coraz gorzej sama ze sobą, zaczyna odczuwać wstyd. Tymczasem jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest uświadomienie sobie problemu partnera i tym samym swojego. Oczywiście nigdy nie będzie to proste i ciężko to zrobić samemu.

Warto poszukać pomocy u fachowca – zgłosić się na terapię lub do grupy wsparcia – a także skorzystać ze wsparcia bliskich. Prawdopodobnie większość osób będzie miała problem z tym, by przyznać się przed samymi sobą, a następnie przed innymi ludźmi, do uzależnienia partnera i swojego współuzależnienia.

Jest to jednak ważny krok i każdy musi sam dojrzeć do tego, by go wykonać. Naciski i próbowanie uświadomienia problemu ze strony bliskich rzadko kiedy coś dają – często partnerem alkoholika musi coś wstrząsnąć, by uświadomił sobie prawdę. Niestety, często jest to przemoc ze strony uzależnionego.

Przemoc

Gdy w grę wchodzi przemoc, to należy sobie uświadomić, że najważniejsze nie będzie już ratowanie związku, a obrona siebie i ewentualnych dzieci przed agresją partnera. Jeśli w tym celu konieczne będzie rozstanie – nie należy się wahać.

Trzeba mieć na uwadze, że partner, jako osoba współuzależniona, będzie miał najprawdopodobniej opory przed odejściem z toksycznego związku. Tak, jak alkoholik szuka usprawiedliwienia dla swojego picia, tak współuzależniony – dla swojego związku.

Być może będzie to sentyment, kwestie finansowe, religijne, lęk przed samotnością czy dobro dzieci. Ważne, by partner alkoholika zastanowił się głęboko nad tym, czego on sam chce, i podjął zgodną z tym decyzję. Należy podkreślić jeszcze raz – na tym etapie nieoceniona będzie pomoc terapeuty czy wsparcie rodziny.

Bardzo ważna jest też konsekwencja. Gdy w czasie trwania związku partner usprawiedliwiał nałóg alkoholika, a później odchodzi – możliwe, że to wstrząśnie uzależnionym na tyle, by uświadomił sobie konsekwencje nałogu i poddał leczeniu.

Podsumowując, związek z alkoholikiem ma szansę przetrwać – ale tylko wtedy, jeśli obie strony tego chcą i aktywnie nad tym pracują. Najważniejsze jest uświadomienie sobie problemu uzależnienia lub współuzależnienia przez jedną z osób, a następnie poddanie się terapii i niejako pociągnięcie za sobą partnera.

Jeśli mimo starań jednej osoby, druga nie wykazuje chęci, by walczyć o związek – nie powinno się walczyć o niego za wszelką cenę. Czasem lepiej jest zrobić to, co lepsze dla siebie, nie partnera, i po prostu odejść.

Czasem z kolei terapia uzależnienia działa, alkoholizm jest pod kontrolą – ale jedna z osób nie potrafi funkcjonować w związku w zmienionej rzeczywistości. Bywają też niestety przypadki trwania w związku z alkoholikiem i we współuzależnieniu przez lata – ale nie można tego uznać za udany związek.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.