Coraz częściej przyznajemy się do uzależnień od: alkoholu, zakupów, pracy, seksu… i coraz częściej szukamy profesjonalnej pomocy. Jednym z poważniejszych i niszczących nie tylko osobę uzależnioną, ale również osoby bliskie, jest uzależnienie od alkoholu. Nie ma tu znaczenia płeć, wiek, status materialny czy kulturowy.

Uzależnić może się każdy…

Szczególnie przykrym nałogiem w oczach innych jest „zamiłowanie” do nadmiernego spożywania alkoholu przez kobiety. Kobiety alkoholiczki w znacznie większym stopniu niż mężczyźni są stygmatyzowane, spotykają się z dużo większą dezaprobatą.

Choć obserwuje się zjawisko odchodzenia od picia mocnych trunków, to jednocześnie zauważa się coraz częstsze przypadki uzależnień kobiet od tego zgubnego nałogu.

Kobiety sięgają po ten „słabszy” alkohol (wino, piwo, drink), mając nadzieje na odstresowanie się po ciężkim dniu pracy, uspokojenie pędzących myśli, wyciszenie się po kłótni z dziećmi czy mężem. Poprawiając sobie nastrój, wypijają np. kieliszek wina, potem kolejny.

kobieta

W pewnym momencie przy częstym sięganiu po ten „poprawiacz nastroju” przekraczają barierę, można powiedzieć, że zaczynają przechodzić przez jezdnię na czerwonym świetle, narażając zdrowie i życie. Przekroczenia tej granicy często nie zauważają. Myślą, że wszystko jeszcze odbywa się w granicach normy.

Również dla otoczenia problem długo może pozostawać niezauważony, a raczej niekojarzony z uzależnieniem. Posądza się kobietę raczej o nieprzystosowanie, lęki, alienowanie się czy depresję. Zresztą uzależnienie kobiet od alkoholu częściej niż u mężczyzn jest skutkiem zaburzeń emocjonalnych lub psychicznych.

Czynniki psychologiczne i środowiskowe mają duży wpływ na zachowania kobiet. Znaczenie może mieć tu niska samoocena, występowanie problemów psychicznych, zaburzeń lękowych czy problemów w związkach (np. przemoc) lub dotrzymywanie towarzystwa uzależnionemu partnerowi (współuzależnienie).

Wyróżnia się 5 typów alkoholizmu kobiecego (wg Schwoon i Saake ):

Problem dotyczy młodych kobiet, które piją ze względu na uwarunkowania środowiskowe. Wraz z piciem zaczynają się poważne problemy zdrowotne.

  • Kobiety pijące po to, aby rozprawić się ze stresem. Najczęściej nie pojawiają się negatywne skutki zdrowotne.
  • Kobiety pijące alkohol przewlekle, ponieważ czują się opuszczone i samotne. Borykają się z nasilonymi objawami zespołu abstynencyjnego.
  • Kobiety pijące w ilościach średnich i wysokich z powikłaniami somatycznymi
  • Kobiety pijące z przyczyn środowiskowych, nie ma powikłań zdrowotnych o poważnym charakterze.

Ze względu na inny przebieg metabolizmu u kobiet i mężczyzn, uzależniony od czynników biologiczno-fizycznych, kobiety wpadają w nałóg alkoholowy szybciej i z gorszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Przy identycznych ilościach spożywanego alkoholu, jego stężenie we krwi kobiety jest o ok. 40% większe niż u mężczyzny.

Nie bez znaczenia jest tu też gospodarka hormonalna w organizmie kobiety. Przed miesiączką, czy też w sytuacji przyjmowania środków antykoncepcyjnych metabolizm jest spowolniony. Kobieta zatem szybciej się upije i dłużej alkohol będzie się utrzymywał we krwi, również niekorzystne konsekwencje zdrowotne są znacznie większe. Statystyczna kobieta uzależnia się od alkoholu dwa razy szybciej niż mężczyzna.

Zanim pojawi się chęć skorzystania z pomocy, musi pojawić się świadomość problemu i chęć skonfrontowania się z nim. Trzeba zrobić bilans zysków i strat. Kobieta alkoholiczka „ukrywa się”, pije w samotności. Alkohol kupuje w różnych miejscach, tak aby nie wzbudzać podejrzeń.

Jest zadbana i pachnąca. W pracy i domu przez długi czas nikt nie zdaje sobie sprawy z narastającego problemu. Niekiedy dopiero pojawiające się kłopoty ze zdrowiem pozwalają się zorientować w sytuacji.

Sama kobieta boryka się z poczuciem winy i wstydu. Często jest to przeszkodą w poszukiwaniu pomocy i korzystaniu z psychoterapii. Dodatkowym problemem jest brak wsparcia w rodzinie. Z 10 pijących kobiet, które podjęły próbę leczenia, 8 zostaje kobietami samotnymi (dla porównania tylko 1 na 10 mężczyzn zostanie sam ze swoim problemem).

Mimo tych problemów to właśnie kobiety częściej korzystają z pomocy profesjonalistów i choć nie jest łatwo wyjść z nałogu, szybciej odradzają się emocjonalnie. Podstawą jest psychoterapia. Do bezpłatnego leczenia odwykowego ma prawo każdy alkoholik.

Można skorzystać z oddziału zamkniętego lub dziennego pobytu. Często korzysta się również z placówek prywatnych, tu warto upewnić się co do profesjonalizmu osób prowadzących terapię.

Alkoholizm to choroba, z którą żyje się do końca. Nawet po kilku latach od zakończenia terapii nie można powiedzieć, że ma się pełną kontrolę nad swoim podejściem do alkoholu. Nie można mieć pewności, że poprzestaniemy na jednym kieliszku wina. Zatem tylko całkowita abstynencja daje nam gwarancję utrzymania zdrowia.

Artykuł napisany we współpracy z Ośrodkiem Terapii Uzależnień Kobiet im. Matki Teresy z Kalkuty. Więcej informacji o leczeniu kobiet z uzależnień na stronie ośrodka.

Artykuły wybrane specjalnie dla ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.