To oczywiste, że słowa „Mamo, tato, jestem w ciąży”, które padają z ust waszej nastoletniej córki, są dla was szokujące. Warto wtedy wziąć głęboki oddech, opanować się i zareagować spokojnie. Krzyki nic nie dadzą – „to” już się stało. Teraz trzeba się zastanowić, jak wesprzeć nastolatkę w tej niełatwej sytuacji.

Nastolatka w ciąży

Statystki mówią, że wśród ogółu rodzących nieletnie matki (poniżej 18 roku życia) stanowią około 10%. Nastolatkom zdarzają się wpadki głównie z powodu coraz wcześniejszego dojrzewania, zmniejszonej kontroli rodziców, niewystarczającej edukacji seksualnej oraz upowszechnienia współżycia przed ślubem.

nastolatka-w-ciazy

Jako rodzice postawieni przed faktem dokonanym nie traćcie czasu na zastanawianie się, z jakiego powodu to właśnie wasza córka znalazła się wśród odsetka nieletnich ciężarnych…  Nie udało się wam ustrzec jej przed nieplanowaną ciążą, warto jednak odpowiednio pomóc jej w odnalezieniu się w zupełnie nowej sytuacji.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Piękna i bezstresowa ciąża – to możliwe!

Zapewnijcie ją o wsparciu

Pierwsza reakcja pewnie nie będzie idealna. Po typowym szoku postarajcie się jednak zapewnić córkę, że ma wsparcie w was, rodzicach. Trochę za wcześnie jeszcze na macierzyństwo, ale przecież jesteście w stanie pomóc córce i nauczyć ją odpowiedzialności za swoje dziecko. Najbliższe dwa, trzy lata nie będą dla was łatwe, ale z czasem zobaczycie, że – skoro już tak wyszło – fajnie jest być młodymi dziadkami.

Zdarza się, że nastoletnie matki są napiętnowane przez otoczenie – wyśmiewane w szkole czy w publicznych miejscach. Musicie przygotować córkę na takie ewentualności i przekonać ją, że nie warto się tym przejmować. Najlepszą odpowiedzią na komentarze typu „Taka młoda, a już w ciąży!” lub „Zobacz, jaka młoda matka!” będzie „Proszę pilnować swoich spraw! Mnie nie interesuje pani/pana życie!”

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Adopcja czy in vitro? Co wybierzesz, chcąc mieć dziecko?

Poznajcie ojca dziecka

Dowiedzcie się, co łączy córkę z ojcem dziecka. Czy był to poważny związek (na tyle, na ile poważny może być związek nastolatków) czy przelotna znajomość, zakończona wpadką na imprezie? Jeśli okaże się, że córka wiąże przyszłość z tym chłopakiem, spotkanie się z nim jest nieuniknione! Oczywiście do spotkania musicie się odpowiednio przygotować. Wrzaski i setka pytań nie pomoże żadnemu z Was. Spotkanie z chłopakiem córki ma być pełne optymizmu i wzajemnego zrozumienia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.