Istnieje cały szereg przeszkód, które utrudniają nam podjęcie systematycznego treningu. Jedną z największych jest oddziaływanie negatywnie wypracowanych nawyków.

Masz świadomość, więc walcz

Złe nawyki utrudniają wypracowanie skutecznej motywacji. Na pewno nieraz doświadczyłeś sytuacji, w której miałeś ochotę poćwiczyć, ale coś ci w tym przeszkadzało.

zle-nawyki-szkodza-motywacji

Na przykład zapatrzyłeś się w telewizor lub poczułeś przyjemny zapach dobiegający z kuchni, który sprawił, że postanowiłeś coś zjeść zamiast poćwiczyć, mimo że nie byłeś głodny. W obu tych sytuacjach zadziałała twoja pętla nawykowa.

Aby zrozumieć ten mechanizm i wykorzystać go w swoim treningu, musisz zrozumieć jego komponenty. Twoje życie składa się z nawyków. Twoje nawyki natomiast składają się z trzech składników: wskazówki, zwyczaju (zachowania) oraz nagrody. W przywołanej wyżej sytuacji zadziałał właśnie ten schemat.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Odchudzanie a motywacja

Zobaczyłaś interesujący Cię program w telewizji (wskazówka), zapewne zazwyczaj oglądając telewizję siedzisz wygodnie na kanapie – tak pewnie było i tym razem (zachowanie), obejrzany odcinek dostarczył ci poczucia przyjemności (nagroda).

Mając wiedzę, w jaki sposób funkcjonujesz w codziennym życiu, możesz wykorzystać te informacje w swoim treningu.

Nawyk treningu

Na złe nawyki możemy nakładać pozytywne – jest to jak najbardziej możliwe do wypracowania, chociaż wymaga systematyczności i powtarzania nowego zachowania. Największą szansę powodzenia mamy wtedy, gdy zachowamy wskazówkę i nagrodę, zmieniając zachowanie.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Sposoby efektywnej nauki

Przywołajmy jeszcze raz powyższy przykład: błysk telewizora (wskazówka), zamiana wygodnej kanapy na stacjonarny rower (nowy zwyczaj), poczucie przyjemności spotęgowane świadomością, że połączyliśmy przyjemne z pożytecznym (nagroda).

Zmianę zwyczaju możemy wykorzystać w różnych sytuacjach, nakładając lepsze nawyki na te stare.

Świadomość tego, w jaki sposób funkcjonujesz, powinno pomóc ci w zaplanowaniu indywidualnego treningu i wypracowaniu motywacji niezbędnej do działania w drodze po wymarzoną sylwetkę.

PODZIEL SIĘ
(3głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse. Na każdym materiałem opublikowanym na KOBIECO.PL pracuje kilka osób aby treść czytała się jak najwygodniej i przede wszystkim żeby była przydatna i prawdziwa. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage aby być na bieżąco najnowszymi publikowanymi treściami na naszym portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.