12 tydzień ciąży, to najczęściej pierwszy tydzień, kiedy przyszła mama “wraca do żywych”. Hormony stabilizują się i jej życie, chociaż na tę chwilę, przypomina takie, jakie prowadziła do tej pory… Na co czas się przygotować w dwunastym tygodniu ciąży? SPRAWDŹ!
Spis treści
12 tydzień ciąży – który to miesiąc?
12 tydzień ciąży to trzeci miesiąc ciąży, jak również pierwszy trymestr. Jednak już w 13 tygodniu kończy się pierwszy trymestr. Czyli już bardzo niedługo.
Samopoczucie kobiety w 12 tygodniu ciąży
Kobiety w tym czasie powinny, podobnie jak w poprzednich tygodniach, uważniej obserwować wydzieliny z pochwy. Chociaż zwiększone wydzielanie śluzu jest całkowicie normalne, to już zmiana jego konsystencji, koloru, zapachu, już mniej.
Podobnie jest z krwawieniem. Jeśli przyszła matka dostrzeże brązowe i czerwone plamy na bieliźnie, a do tego czuje skurcze brzucha, natychmiast powinna jechać do lekarza. W 12 tygodniu ciąży wciąż zdarzają się bóle głowy, jak również jej zawroty.
Mogą nawet zdarzać się omdlenia i zasłabnięcia. Ale nie jest to powodem do niepokoju, o ile nie zdarza się zbyt często. Jeśli kobieta od czasu do czasu widzi mroczki przed oczami, czuje jak na czoło występuje jej pot, to powinna najlepiej położyć się z nogami ułożonymi wyżej niż reszta ciała i odpoczywać w tej pozycji.
Najczęściej taka sytuacja ma miejsce na przykład w gorący upalny dzień. Warto spożywać wówczas duże ilości wody, nie zapominać o regularnych posiłkach, aby we krwi zawsze była odpowiednia ilość cukru.
Kobieta w dwunastym tygodniu ciąży powinna pamiętać, że jeśli takie sytuacje zdarzają się częściej, pomimo zachowania tych warunków, konieczna jest konsultacja lekarska.
Ze zmian fizycznych najważniejsze jest przybieranie na wadze (oczywiście w granicach rozsądku!), a także wzrost brzucha. W zależności od budowy kobiety, jej macicy, brzuszek w tym miesiącu jest już dość sporo zaokrąglony. Oznacza to, że kobieta w obcisłej bluzeczce lub w kostiumie kąpielowym wygląda już na ciężarną.
Rozwój płodu w 12 tygodniu ciąży
To już koniec pierwszego trymestru ciąży. W 12 tygodniu ciąży dziecko jest wielkości limonki. W tym tygodniu ciąży płód zaczyna rozwijać odruchy. Gdyby obejrzeć go podczas na przykład naciskania brzucha, to zobaczylibyśmy, że cofa się, kurczy, zaciska dłonie oraz oczy, odruchowo chroniąc siebie.
Pojawia się również bardzo ważny odruch, który pomoże mu przetrwać już po narodzeniu, jest to odruch ssania. Dzięki temu dziecko w naturalny sposób będzie potrafiło ssać podaną pierś.
Płód w 12 tygodniu ciąży, nabiera również coraz większej ilości ludzkich cech, na przykład pojawia się u niego podstawowa mimika twarzy – jest w stanie marszczyć czoło, niektórzy utrzymują nawet, że widać kiedy płód jest szczęśliwy, bo uśmiecha się.
Ponieważ ilość płynu w worku owodniowym zwiększa się, coraz więcej akrobacji jest możliwych. Większa swoboda pozwala na lepszy rozwój. Jelita płodu, które były połączone z pępowiną, teraz cofają się do środka jego ciała, przygotowują się do tego, by w przyszłości móc trawić pokarm – pojawiają się ruchy robaczkowe jelit.
Pracę rozpoczynają nerki, produkując mocz. W tym tygodniu ciało płodu staje się mocniejsze, kości ciągle grubieją, a ciało zaczyna okalać bardziej trwała skóra, przez co nie wydaje się on już tak przeźroczysty, chociaż dalej widoczne są mniejsze i większe naczynia krwionośne. Pod koniec 12 tygodnia ciąży dobiega końca ostateczny rozwój płuc, tarczycy, trzustki.
Życie towarzyskie kobiety w 12 tygodniu ciąży
Ciąża to nie czas na to, by się umartwiać. To czas radości. Warto wykorzystać nowy przypływ energii i lepsze samopoczucie do odnowienia kontaktów z przyjaciółmi, rodziną.
Kobieta staje się wówczas jakby “gwiazdą” w rodzinie, skupia uwagę. Nie wszystkie kobiety to lubią, ale niektóre mogą się przez to poczuć bardziej docenione, ciąża zacieśnia kontakty szczególnie pomiędzy kobietami w rodzinie, matką, babcią, ciotkami.
Warto również w tym czasie spotykać się na przykład na kawie z koleżankami, przyjaciółkami. Wiele kobiet nie chce skupiać się tylko na ciąży, a jednocześnie nagle zyskują więcej czasu na robienie tego, co lubią.
Wreszcie mogą na przykład zacząć robić coś dla swojej przyjemności, na przykład rozwijać hobby.
Już za parę miesięcy jej życie ulegnie diametralnej zmianie, wszystko będzie skupiało się na dziecku, nie znajdzie już tak dużo czasu dla siebie, przez długi czas nie będzie w stanie w ogóle znaleźć chwili samotności. Powinna więc korzystać z życia właśnie jeszcze podczas ciąży.
Przesądy ciążowe
Dzielenie się radosną nowiną jest ekscytujące, z drugiej strony niektórzy mogą zasypać przyszłą mamę wieloma uwagami jak powinna się w ciąży zachowywać. Pamiętaj, że tylko ty sama wiesz najlepiej, co dla ciebie dobre. O ile nie powodujesz swoim zachowaniem żadnej krzywdy dla siebie lub dla płodu, wszystko jest w porządku i nie musisz się ograniczać.
W naszym kraju niestety, szczególnie wśród starszych pokoleń, czyli u naszych żyjących babć, wciąż królują pewne przesądy dotyczące ciąży. Jednym z popularnych mitów jest to, jakoby ciąża z dziewczynką “odbierała” kobiecie urodę, natomiast z chłopcem przyszła mama miałaby “kwitnąć”.
Wygląd brzucha w ciąży również nie świadczy o przyszłej płci dziecka. Nie ma również żadnych przeszkód by w czasie ciąży na przykład siedzieć przy ognisku i patrzeć w ogień.
Noszenie biżuterii na przykład na rękach może być po prostu niewygodne dla przyszłej mamy ze względu na puchnięcie palców, czy nadgarstków, ale nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu.
Podobnie farbowanie włosów w ciąży. Przykłady wierzeń można mnożyć, ale większość nie ma podstaw naukowych.
Czy w ciąży można uprawiać seks?
Na początku ciąży większość uwagi skupiona była na przyszłej mamie. Niepokój wywoływał nieraz jej stan psychiczny oraz fizyczny. Nic dziwnego, że w tym czasie seks był często ostatnią rzeczą, o jakiej myślały kobiety, skupione głównie na sobie.
Ale przecież pomimo tak ważnej, zmieniającej życie sytuacji, jaką jest zajście w ciążę, nie kończy się ono na niej. Jest również partner, który potrzebuje uwagi. Kochający partner nie będzie na nic naciskał. 12 tydzień ciąży to koniec pierwszego trymestru, czas kiedy hormony stabilizują się.
Kobieta staje się bardziej pogodna, ma przypływ sił. Nie tylko do codziennych obowiązków, ale również jest bardziej chętna do współżycia. Niektóre kobiety odczuwają wręcz stale pobudzenie seksualne.
Bywa, że zaczynają czuć się tak kobieco, jak jeszcze nigdy w swoim życiu. Odkrywają swoją prawdziwą kobiecą naturę – potocznie mówiąc “kwitną”. Powinny to wykorzystać dla umacniania związku ze swoim partnerem, który do tej pory mógł poczuć się nieco na uboczu, szczególnie, że po porodzie taka sytuacja będzie również miała miejsce.
Seks w ciąży nie jest zabroniony, chociaż wielu ma wątpliwości, czy jest wskazany. Jeśli ciąża jest niezagrożona, to nie ma większych przeciwwskazań, by partnerzy cieszyli się sobą.
Warto pamiętać, że takie dolegliwości jak na przykład niewielkie krwawienie po stosunku, nie są niczym niezwykłym. Dla pewności warto zapytać o nie lekarza, jeśli wzbudza to zbyt wielki stres u przyszłej mamy.
Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 11 tygodniu ciąży <—
Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 13 tygodniu ciąży <—
Ciąża to wspaniały czas w życiu każdej kobiety. Trzeba się nim cieszyć, ale tez zwracać szczególną uwagę na wszelkie odstępstwa od normy – zdrowie matki i dziecka jest w tym okresie najważniejsze. Jednak to też nie powód do zamartwiania się i nadopiekuńczości, ten czas powinien być spędzony w radości i szczęściu.