Upławy, oraz ich kolor, można wziąć za wyznacznik zdrowia naszej kobiecości. Prawidłowy kolor upławów z pochwy powinien być niezbyt obfity i bezbarwny. Upławy pojawiają się mniej więcej w połowie cyklu i znikają zaraz przed miesiączką. Sprawdź: co mówi ich zabarwienie jeśli nie są przezroczyste i jakie mogą być konsekwencje jeśli tego nie wyleczysz!

Sprawdź: Ranking probiotyków dla dorosłych

Jeśli pojawiająca się wydzielina z pochwy przybiera inny kolor niż przezroczysty, mogło dojść do infekcji intymnej.

upławy

Przyczyny powstania infekcji, najłatwiej rozpoznaje się po kolorze upławów. Wydzielina z pochwy najczęściej przybiera następującą formę:

 • brązowe upławy
 • żółte upławy
 • białe upławy
 • zielone upławy
 • szare upławy

Brązowe upławy

Bardzo ważne jest, aby obserwować kiedy brązowe upławy pojawiają się. Jeśli jest to tuż przed okresem, bądź zaraz po nim, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to plamienia menstruacyjne! Szczególnie jeśli dochodzi do wahań występowania okresu.

Brązowe upławy często także pojawiają się u kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne. Wtedy, zamiast tradycyjnego krwawienia, występują upławy o ciemno-brunatnym kolorze.

Co jeszcze może oznaczać brązowa wydzielina z pochwy?

Powodów, dla których pojawiają się brązowe upławy, może być wiele, mogą one zwiastować również:

 • Nadżerkę szyjki macicy – czyli małą rankę, która pojawia się w śluzówce szyjki macicy. Nadżerka jest dość łatwa do wyleczenia, jednak zignorowana może doprowadzić do nowotworu!
 • Polipy macicy – polipy przypominają małe wypustki i wyglądają jak przerośnięte fragmenty błony śluzowej macicy.
 • Choroby wenerycznebrązowe upławy są często objawem kiły lub rzeżączki. Dodatkowo występuje także świąd i pieczenie sromu i warg sromowych.
 • Zapalenie szyjki macicy – nieleczone i przewlekłe zapalenie może w przyszłości skutkować niepłodnością, dlatego należy monitorować się systematycznie!

Żółte upławy

Wydzielina z pochwy w kolorze żółtym lub zielonym jest najczęściej pienista, obfita i ma nieprzyjemną woń. Taki kolor upławów może świadczyć o rzęsistkowicy.

Do zakażenia rzęsistkowicą najczęściej dochodzi podczas uprawiania seksu bez zabezpieczenia z zarażoną już osobą, nawet samo użycie ręcznika czy przyborów toaletowych może skutkować zarażeniem!

Żółte upławy to jedyny objaw rzęsistkowicy. Towarzyszą jej także:

 • zaczerwienienie i obrzęk sromu oraz pochwy
 • bolesność
 • ból w czasie oddawania moczu
 • ból podczas stosunku

Zielone upławy

Najczęściej zielone upławy to znak, że doszło do nadżerki lub zanikowego zapalenia pochwy. Towarzyszy przy tym swędzenie i zaczerwienienie warg sromowych.

Ten rodzaj infekcji intymnej najczęściej towarzyszy kobietom w okresie menopauzy oraz kobietom mającym niski poziom hormonów estrogenów.

Białe upławy

Białe upławy z pochwy często przypominają serek, mają lekko słodkawą woń i oznaczają, że pochwę mogły zaatakować grzyby drożdżakopodobne.

Ten rodzaj infekcji intymnej najczęściej łapiemy gdy korzystamy z publicznych toalet lub na basenie. Białe upławy to nie jedyny objaw zakażenia grzybami drożdżakopodobnymi.

Pojawia się też:

 • uczucie dyskomfortu
 • świąd
 • zaczerwieniona błona śluzowa krocza

Szare upławy

Gdy zauważysz u siebie wodniste szare upławy o rybim zapachu, znaczy, że zostałaś zakażona bakteriami. Ta infekcja pochwy najczęściej objawia się też podrażnieniem i świądem.

Rzadko kiedy szarym upławom towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk miejsc intymnych.

Jak leczyć upławy domowym sposobem?

Pewne jest to, że musisz jak najprędzej umówić się na wizytę u ginekologa. Międzyczasie możesz sięgnąć po probiotyki, które uzupełnią prawidłową florę bakteryjną Twojej pochwy oraz wyrównają i utrzymają na właściwym poziomie pH.

Probiotyki możesz przyjmować doustnie i dopochwowo. Jeśli chodzi o infekcje intymne, to najlepiej sprawdzają się probiotyki dopochwowe, ponieważ szybko i niemal bezpośrednio będą w styczności ze źródłem zakażenia.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

27 KOMENTARZE

 1. Ja mam właśnie brązowe plamienie zamiast okresu i biorę tabletki antykoncepcyjne. Pani ginekolog też nic mi nie przepisała… więc chyba wszystko w porządku…

  • Ja na Twoim miejscu zrobiłabym sobie wymaz, brązowe upławy mogą – jak napisano w artykule, zwiastować nadżerkę, chorobę weneryczną, polipy lub zapalenie szyjki macicy. Taki intensywny kolor upławów to naprawdę nic dobrego… zmień ginekologa jeśli rzeczywiście nic Ci nie przepisano i nie zrobiono badań :/

 2. Co jeśli mam plamienie we wczesnej ciąży? czy ktoś z Was był w ciąży i też miał takie plamienia? ciężko mi nawet określić ich kolor :] coś między białymi upławami i szarymi, nie wiem…

 3. upławy przed miesiączką zawsze są przezroczyste? u mnie są białe, coś w konsystencji białego serka, czy to oznaka jakiejś choroby czy ten kolor upławów jest jeszcze ok?

  • Ja mam przezroczyste i takie kleiste i to jest w normie, jeśli masz białe upławy to coś jest nie tak.

 4. U mnie występują żółte upławy bez zapachu, więc na pewno nie jest to rzęsistkowica, co mnie osobiście bardzo cieszy :-] ale kolor i tak nie jest naturalny, co to może być? dlaczego upławy są żółte??

 5. Miałam raz czy dwa zielonkawe upławy ale teraz już są normalne, czy to oznacza że miałam infekcję pochwy? wydzielina jest teraz przezroczysta i lepka, bez względu czy jestem po czy przed okresem, zawsze jest taka sama! czasem pojawiają się obfite upławy ale bardzo rzadko, może 3 -4 razy do roku.

 6. U mnie brązowe upławy w ciąży 1 trymestr – czy jest powód do niepokoju? ginekolog widziała i nic nie mówiła, mam jedynie do odebrania w aptece jakieś tabletki chyba na polepszenie flory bakteryjnej i pH…

 7. Pamiętam jak byłam w pierwszej ciąży, miałam wtedy brązowe plamienia na początku ciąży tylko więc to chyba normalne. Można pójść do lekarza jeśli macie taki kolor upławów a nie jesteście w ciąży!

 8. Moja koleżanka ma krwawe upławy, co one mogą oznaczać? nie była jeszcze u ginekologa to wiem na pewno, powinna iść? na pewno nie jest infekcja intymna bo jest jeszcze dziewicą

  • Krwawe upławy nie oznaczają niczego dobrego, koleżanka musi pokazać się lekarzowi!

 9. Też wciąż ma plamienia z pochwy, nic mnie nigdy nie bolało, nie ma też nieprzyjemnego zapachu, widać tylko upławy na majtkach, takie zaschnięte, są jakby bezbarwne bądź nieco szare?

 10. Ja kiedyś miałam brązowe upławy i ból podbrzusza, okazało się że doszło do infekcji intymnej którą złapałam na basenie lub w dżakuzi. Pomogły tabletki i wizyta u ginekolog :P

 11. Miałam kiedyś upławy serowate o białym zabarwieniu. Nie było to nic groźnego. Ustąpiły bez stosowania tabletek. Podejrzewałam infekcję.

  • Też miałam takie mleczne upławy. Raz na 6 miesięcy chodzę do ginekolog i czas kiedy pojawiły się, zgrał się z wizytą, dostałam tabletki na polepszenie flory bakteryjnej pochwy :-)

   • Czy pamiętasz może czym wyleczyłaś te mleczne upławy? chodzi mi o nazwę tabletek?

  • Serowate upławy bardzo często oznaczają infekcję wewnętrzną pochwy, skoro ustąpiły i nie nawracają to gratuluję :-)

 12. upławy o nieprzyjemnym zapachu to najczęściej powód do zmartwień i niepokoju ponieważ świadczą o infekcji pochwy. Ważna zawsze w takich przypadkach jest szybkość reakcji i wizyta u lekarza, nie leczone drobne infekcje i zmiany w pochwie często prowadzą do niepłodności i czy innych zaburzeń intymnych które bardzo utrudniają życie i stosunek płciowy z partnerem! jeśli więc coś jest nie tak, czym prędzej należy umówić się na wizytę u ginekologa!

 13. Czy gęste upławy to coś normalnego? nie jest to tzw serek a bardziej maź koloru białego, proszę o odpowiedź…

 14. czy normalna jest wodnista wydzielina z pochwy? najczęściej pojawia się tuż przed okresem i zaraz po okresie, będę wdzięczna za odpowiedź!

  • Tak! wodnista wydzielina z pochwy jest normalna, pod warunkiem, że jest także bezwonna.

 15. Od kilku miesięcy mam ciemne upławy przed okresem, po okresie jest spokój aż do nadejścia kolejnego cyklu i znów się pojawiają, jak leczyć takie ciemne upławy? Pozdrowienia!

  • Moim zdaniem warto iść do ginekologa z takim problemem. Jakiekolwiek upławy w kolorze powinny Was zaniepokoić, naturalne są jedynie te o wodnistej bezzapachowej barwie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.