11 tydzień ciąży to doskonały czas na to, by zrobić coś dla siebie i partnera. Nudności i złe samopoczucie powoli opuszczają przyszłą mamę, ma więc więcej energii. Zalecane jest korzystanie z ostatnich beztroskich dni bez dziecka…

11 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Jedenasty tydzień ciąży, to połowa trzeciego miesiąca ciąży i wciąż pierwszy trymestr. Niedługo rozpocznie się drugi trymestr.

Samopoczucie przyszłej mamy w 11 tygodniu ciąży

Hormonalny skok, jakiego doświadczyła matka w pierwszych tygodniach ciąży, trochę się uspokaja w 11 tygodniu. Chociaż przyszłe mamy wciąż doświadczają tak dokuczliwych symptomów jak nudności, to przynajmniej na tym etapie nie pojawiają się żadne gorsze dolegliwości.

Kobieta w 11 tygodniu ciąży doświadcza senności, zmęczenia. Jednym z problemów, z jakimi borykają się ciężarne są skurcze nóg. Wiąże się to ze zwiększonym ciśnieniem krwi. Skurcze zdarzają się przede wszystkim w nocy.

Remedium na nie będzie ćwiczenie w dzień, jak również na przykład krótkie rozciąganie przed pójściem spać. Skurcze mogą również wynikać na przykład z niekompletnej diety, wówczas kobieta powinna zacząć spożywać więcej potraw bogatych w potas oraz magnez.

Jeśli to nie pomoże warto zapytać lekarza o jakiś bezpieczny w ciąży suplement diety pozwalający na rozwiązanie tego problemu. W 11 tygodniu ciąży zmienia się także brzuch przyszłej mamy.

Nie tylko rośnie, ale pojawia się tak zwana kresa, która biegnie od pępka do łona. Jest to ciemna linia i nie oznacza niczego niepokojącego – właściwa jest wszystkim ciężarnym kobietom. Będzie towarzyszyć kobiecie już do końca ciąży, a także jeszcze jakiś czas po rozwiązaniu.

Problemy gastryczne w 11 tygodniu ciąży

Nieprzyjemnym doświadczeniem dla wielu kobiet są nadmierne gazy. Ponieważ rosnący brzuszek uciska teraz narządy wewnętrzne, w tym jelita, nie trudno o ich zwiększoną aktywność pod tym względem.

Szczególnie, jeśli przyszła mama spożyje coś wyjątkowo wzdymającego, jak fasolę, groch, kapustę lub inne potrawy. Dlatego teraz powinna ich unikać. Ze względu na problemy gastryczne w ciąży, kobieta powinna szczególnie uważać na to, co je.

Pamiętaj, że robisz to dla własnego komfortu. Jedzenie słodyczy i ciężkich potraw daje przyjemność tylko na chwilę, a później całą noc problemy nie pozwalają spokojnie zasnąć.

W ciąży lepiej unikać eksperymentów kulinarnych, na przykład podczas wyjazdu za granicę, nie wolno pić wody prosto z kranu, nieprzegotowanej. Zatrucie pokarmowe jest groźne dla matki i dla rozwijającego się płodu.

Powoduje poważne odwodnienie. Niekiedy konieczne jest podłączenie kobiety do kroplówki, aby ratować jej życie i zdrowie. Nawet we własnym domu z powodu zaniedbania bywa, że dochodzi do podtrucia. W ciąży, kobiety są szczególnie wrażliwe na nie.

Istotne jest aby nie zjadać niczego, co stało poza lodówką przez jakiś czas, szczególnie trzeba unikać mięsa. Ważne jest dokładne mycie, obieranie warzyw oraz owoców. Kobieta powinna wyrobić sobie nawyk częstszego mycia rąk, szczególnie po powrocie do domu.

Najlepiej do tego celu używać mydła i gorącej wody. Mydło z aktywnym węglem doskonale eliminuje patogeny.

Wahania nastroju w 11 tygodniu ciąży

Kontynuacją z poprzednich tygodni ciąży, są wahania nastroju. Kobieta w jednej chwili jest szczęśliwa, czuje się spokojna, ale wystarczy mały impuls, aby wyprowadzić ją z równowagi.

Potrafi zalać się łzami, albo przeżywać ogromny, nieadekwatny do sytuacji stres. Niektóre kobiety czują, jak wisi nad nimi wizja nowych obowiązków i odczuwają ogromny stres przed tym, jak sobie poradzą z obowiązkami po narodzinach dziecka.

W takich sytuacjach powinny pamiętać, że nie są same. Przydaje się wyrozumiały, czuły partner. Jeśli go brakuje w życiu kobiety, powinna szukać oparcia w innych osobach.

Ważne jest również szukanie spokoju na własną rękę. Kobiety powinny zastanowić się nad praktyką medytacji, na przykład Zen, ulgę przynoszą również ćwiczenia takie jak joga dla ciężarnych.

Pomocne jest długie przebywanie na świeżym powietrzu, wśród zieleni. Zalecane są nieforsujące spacery po lesie, praca w ogrodzie, medytacja na świeżym powietrzu. Istotne jest unikanie stresu.

Ważne jest by na przykład unikać kontaktu z osobami skorymi do wszczynania awantur, toksycznymi. Przyszła matka powinna unikać miejsc zatłoczonych, głośnych. Oczywiście o ile źle je znosi. Jeśli takie miejsca to jej żywioł pomimo ciąży i złego samopoczucia, to nie ma większych przeszkód by ich unikać.

Co bezpieczne a co nie? Czy w ciąży można latać samolotem?

11 tydzień ciąży, to czas kiedy dolegliwości ciążowe z pierwszych tygodni, mogą już się cofać. Dlatego wiele kobiet naturalnie chciałoby wrócić do większej aktywności. Ale przyszłe mamy, szczególnie te w pierwszej ciąży, nie zawsze wiedzą co wolno a czego nie.

Istnieją na przykład poważne rozbieżności, pomiędzy tym czy w ciąży kobieta powinna latać samolotem. Większość osób powiedziałoby, że lepiej zostać w domu. Ale co w sytuacji, gdy ciąża była zaskoczeniem, a wyjazd był planowany i opłacony od tygodni?

Nie zaleca się podróży samolotem w bardzo wczesnej ciąży, jak również podczas pierwszego trymestru. Najlepszy czas na podróż według lekarzy, to około 14 do 27 tygodnia ciąży.

Później zabronione jest latanie, ponieważ może to wywołać przedwczesny poród. Warto jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna. Warto skonsultować wszystko z lekarzem, a on oceni, czy podróż samolotem będzie bezpieczna, oceniając jej stan zdrowia.

Podobnie należy czynić w przypadku wielu innych aktywności w ciąży. Czy trzeba rezygnować z nauki tańca, czy na weselu kobieta musi zawsze siedzieć za stołem? Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne.

Wiele zależy od tego czy ciąża jest zagrożona. Przy ciąży zagrożonej niestety konieczne jest ograniczenie aktywności do minimum.

Jak wygląda płód w 11 tygodniu ciąży?

11-tydzień-ciąży
Na co zwrócić uwagę w jedenastym tygodniu ciąży?

W 11 tygodniu ciąży, płód kontynuuje pracę podjętą niedawno – cały czas się porusza, rozciąga, pracuje, kopie. Oczywiście przyszła mama tego nie czuje i tak pozostanie jeszcze przez około dwa miesiące.

Może być jednak pewna, że gdy ona śpi, jej dziecko wcale nie koniecznie… Płód jest teraz wielkości owocu figi. Jego ciało jest już praktycznie w pełni uformowane. Jest w stanie poruszać kończynami i zginać wszystkie stawy, na przykład zaciskać piąstki.

Ciało płodu staje się bardziej wyprostowane, szyja robi się cieńsza, przez co coraz mocniej przypomina on noworodka. Kości kontynuują proces twardnienia, uformowane są zęby, które ukryte są w dziąsłach.

W 11 tygodniu ciąży rozwija się również przepona. Co ciekawe u płodu może to powodować coś w rodzaju czkawki! Rozpoczyna się również intensywny proces tworzenia płci.

Przyszli chłopcy dostają sygnał hormonalny i przez to zostają utworzone męskie zewnętrzne narządy płciowe. Widoczny zaczyna być penis. U dziewczynek na tym etapie na razie wszystko zostaje bez zmian.

11 tydzień ciąży, to zatem pierwszy moment, gdy możliwe byłoby stwierdzenie płci dziecka. Ale przyszła mama jest najczęściej świeżo po pierwszym USG, dlatego na pewno do następnego badania sprawy potoczą się jeszcze bardziej do przodu.

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 10 tygodniu ciąży <—

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 12 tygodniu ciąży <—

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.