9 miesięcy ciąży to naprawdę wyjątkowy okres dla każdej przyszłej mamy. Ponieważ poród może rozpocząć się w niespodziewanym momencie, nawet przed planowanym terminem, warto przygotować się do niego odpowiednio wcześniej.

Co warto zrobić, aby poród był łatwiejszy, mniej stresujący i bardziej komfortowy dla Ciebie i Twojego dziecka? Sprawdź, o czym pamiętać i kiedy rozpocząć przygotowania!

Kiedy rozpocząć przygotowania do porodu?

ciaza
Jak przygotować się do porodu? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie już niedługo spodziewasz się swojej pociechy i chcesz odpowiednio przygotować się do najpiękniejszego dnia w Twoim życiu.

Koniecznie sprawdź:

Przygotowania do porodu warto rozpocząć już na początku ciąży, a jedną z najważniejszych kwestii, o których musisz pamiętać, jest odpowiednia dieta. W Twoim „ciążowym menu” powinny znaleźć się zdrowe, naturalne i jak najmniej przetworzone produkty.

Odżywiaj się racjonalnie, kontrolując przyrost wagi ciała, która będzie miała także znaczenie podczas przebiegu porodu. Pamiętaj, że dla zachowania komfortu psychicznego warto słuchać potrzeb swojego organizmu.

Ulegaj (z umiarem!) swoim ciążowym zachciankom i bezwzględnie unikaj dymu tytoniowego, alkoholu oraz przetworzonej żywności.

Aktywna mama, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch

Aby Twój poród przebiegł komfortowo i bezpiecznie dla Ciebie i Twojego dziecka, dobrze, aby gotowe było na niego także Twoje ciało. Dlatego jak najwięcej się ruszaj, spaceruj i spędzaj czas na świeżym powietrzu.

Jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań i nie cierpisz z powodu mdłości, możesz także pływać, rozpocząć treningi jogi dla przyszłych mam lub wykonywać proste ćwiczenia.

Lekki wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie także na samopoczucie, a to podstawa zarówno w czasie ciąży, jak i podczas porodu. Pamiętaj również o odpowiedniej ilości snu – najlepiej min. 8 godzin na dobę, a jeśli to możliwe, pozwól sobie na drzemkę w ciągu dnia.

Szkoła rodzenia – czy to dobry pomysł?

Początek 2. trymestru ciąży to odpowiedni moment, by zapisać się do szkoły rodzenia. Będąc w pierwszej ciąży, nie musisz wiedzieć wszystkiego na temat porodu, ale często to właśnie niewiedza powoduje największy stres.

W szkole rodzenia uzyskasz wiarygodne informacje na temat porodu drogą naturalną oraz cesarskiego cięcia, dowiesz się wszystkiego, co przyda Ci się podczas pobytu w szpitalu (np. czego możesz oczekiwać od lekarzy i położonych) oraz nauczysz się poprawnych technik oddychania, które pomagają podczas rodzenia.

Taka szkoła to także odpowiednie miejsce dla Twojego partnera – na zajęcia możecie wybrać się we dwoje! Mężczyznom trudno wyobrazić sobie co dzieje się w ciele kobiety przez 9 miesięcy ciąży, a poród to dla nich zupełnie nowa sytuacja.

Dlatego podczas zajęć panowie dowiedzą się jak pomóc mamie podczas rodzenia oraz jak opiekować się maluchem tuż po przyjściu na świat.

Wyprawka dla dziecka i mamy

Przygotowanie wyprawki dla niemowlaka sprawia rodzicom mnóstwo radości. Przed zakupami warto jednak stworzyć listę niezbędnych rzeczy, a 3. trymestr ciąży to ostatni dzwonek na ich skompletowanie.

Dobrym rozwiązaniem są zakupy online – to znacznie wygodniejsze szczególnie w zaawansowanej ciąży, a duże sklepy internetowe takie, jak m.in. www.smyk.com posiadają bogatą ofertę, dzięki czemu w jednym miejscu znajdziesz wszystko to, co potrzebne Tobie i Twojemu maluchowi.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla dziecka?

  • łóżeczko i przewijak
  • wózek
  • fotelik samochodowy
  • wanienka
  • kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji skóry malucha
  • ręcznik z kapturkiem
  • komplet ubranek
  • rożek i śpiworek
  • pieluszki

Kompletując wyprawkę dla dziecka, warto także porozmawiać z położną, aby dowiedzieć się, co jest niezbędne podczas porodu. Niektóre szpitale posiadają poradniki dla przyszłych mam, w których znajduje się lista potrzebnych rzeczy. Dzięki temu Twoja torba może okazać się znacznie lżejsza, ale z pewnością znajdzie się w niej to, co najważniejsze.

Do szpitala spakuj także to, co będzie niezbędne dla Ciebie: wygodny strój do spania, szlafrok, ciepłe skarpetki, ręczniki, klapki pod prysznic oraz artykuły do higieny intymnej.

Przydadzą Ci się również wkładki laktacyjne, żelowe kompresy oraz poduszka ciążowa, która poprawia wygodę podczas leżenia oraz ułatwia karmienie. Dla swojego komfortu możesz także zabrać coś, co poprawia Ci humor – np. ulubiony t-shirt, zdjęcie z ukochanym lub płytę z muzyką.

Wybór szpitala i plan porodowy

Szpital, w którym będziesz rodzić warto wybrać znacznie wcześniej i odwiedzić go kilka miesięcy przed porodem. Dzięki temu zobaczysz salę, porozmawiasz z położnymi i dowiesz się jakie wymagania musisz spełnić przed przyjęciem.

Oswoisz się również z miejscem i nie będzie ono aż tak „obce”, gdy nadejdzie ten wyczekiwany dzień. Do szpitala warto także przygotować tzw. plan porodu. Nie jest to obowiązkowe, ale może być bardzo pomocne dla Ciebie, lekarzy i położonych.

Plan porodu to dokument dotyczący standardowej opieki okołoporodowej i możesz zawrzeć w nim informacje dotyczące Twoich oczekiwań, np.:

  • sali porodowej – pojedynczej lub wieloosobowej,
  • leków przeciwbólowych, które zgadzasz się przyjąć podczas porodu,
  • obecności Twojego partnera,
  • czynności i zabiegów wykonywanych przed porodem.

Przed samym przyjęciem do szpitala skompletuj także aktualne wyniki badań. Konieczne są: morfologia krwi, dokument określający jej grupę, ostatnie badanie USG, a także badania dotyczące wirusów – WR, WZW typu B oraz GBS.

Ostatnie to wynik posiewu w kierunku paciorkowców grupy B, które są groźne dla dziecka, jednak nie wszyscy lekarze kierują na takie badania, dlatego warto o nie dopytać.

Zadbaj o swój komfort psychiczny i fizyczny

Do porodu zostało już tylko kilka dni? W ostatnim tygodniu zadbaj przede wszystkim o swój komfort psychiczny i fizyczny. Nastawienie ma olbrzymi wpływ na tempo i czas trwania porodu, odczuwanie bólu, a nawet konieczność interwencji lekarzy.

Dlatego podaruj sobie jak najwięcej relaksu, a jeśli w Twojej głowie rodzą się pytania, konsultuj je ze specjalistami – np. położoną i nie szukaj odpowiedzi na forach internetowych.

Zadbaj także o siebie, abyś mogła poczuć się kobieco – wybierz się do fryzjera oraz wykonaj zabiegi depilacji nóg, pedicure i manicure. Pamiętaj jednak, że farbowanie włosów i malowanie paznokci przed porodem nie jest wskazane!

W przypadku cesarskiego cięcia anestezjolodzy często określają stan zdrowia m.in. na podstawie stanu płytki paznokciowej.

O czym jeszcze warto pamiętać przed porodem?

Przed samym wyjazdem do szpitala sprawdź, czy masz ze sobą dokumenty oraz, czy w Twoim notesie lub telefonie znajdują się wszystkie najważniejsze kontakty – np. do położnej i lekarza prowadzącego.

Oczekując na poród na sali porodowej, postaraj się wyeliminować stres. Wykonaj antystresowe ćwiczenia oddechowe i zadbaj o jak najwyższe poczucie bezpieczeństwa. I pamiętaj – Twój organizm przez 9 miesięcy doskonale wiedział, jak opiekować się Twoim dzieckiem. Zaufaj więc mu w pełni!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

1 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.