Branża fashion jest niezwykle innowacyjna – w ciągu każdego sezonu przynosi nam szereg nowych trendów, zaskakując tym samym każdego miłośnika mody.
W natłoku tych wzorów i kolorów można z łatwością się zagubić, zwłaszcza gdy trendy wypierają się nawzajem, a pewne kroje powracają do nas z zaskoczenia, pozwalając na prawdziwą podróż do przeszłości.
Oglądając pokazy mody w 2020 roku, możemy przewidzieć pewne, przyszłe trendy. To dzięki znanym nazwiskom – takim jak Dior, Prada czy Chanel – wiemy co zagości w najbliższych miesiącach na pokazach, w sklepach i w naszej szafie.
Aby nadążyć za tymi propozycjami, stworzona została lista trzech, wiodących trendów, które nie opuszczą nas przez najbliższe miesiące i które naprawdę rządzą obecnym światem mody!
Trend pierwszy: motywy zwierzęce
Spis treści
Zebra lub cętki wróciły na piedestał trendów po niemal 20 latach. Ich największa popularność datowana jest na lata dziewięćdziesiąte, głównie dzięki gwiazdom takim jak Aguilera czy zespół Spice Girls.
Popularność stylu boho oraz chęć inspirowania się trendami XX wieku spowodowała, że projektanci powrócili do tych wzorów, wierząc, że ponownie zakochamy się w dzikich motywach.
Od minimalistycznych, niewielkich akcentów, po wyraźne wzory inspirowane safari – producenci prześcigają się w tych propozycjach, inspirując się najznakomitszymi nazwiskami z branży. Na skutek tych trendów świat podzielił się na dwa stanowiska – zwolenników i przeciwników, uważających ów wzór za zbyt odważny.
Oglądając kolekcję Prady „Ready to Wear”, obserwujemy nie tylko motywy militarne i przeskalowane fasony, ale także sztuczne futra inspirowane dzikimi kotami. Tak odważne motywy zestawiono z atłasowymi marynarkami, minimalistycznymi dodatkami i skromnymi torebkami w neonowym kolorze. Projekty tłumaczone były słowami “pokaz jest czymś, co napawa optymizmem, podnosi na duchu (…) i stanowi o sile kobiety”.
Trend drugi: krata
Trend rozpoczął się w 2019 roku, kiedy to na wieszakach spotykaliśmy marynarki, spodnie lub koszule w kratę księcia Walii. Dziś ten szary wzór zyskał poważną konkurencję – kolorową kratę, gdzie dominuje żółty, czerwony lub granatowy.
Wszystko więc wskazuje na to, że opisywany wzór pozostanie z nami na dłużej, bowiem oglądając pokazy mody z ostatnich miesięcy, nie sposób zauważyć zachwytu nad tym klasycznym motywem.
Dzięki nowym propozycjom od światowych projektantów ten z pozoru prosty motyw zyskał na nowoczesnym i oryginalnym sznycie.
Prawdziwym hitem okazały się propozycje od Diora, który dużą kratę i paski zastosował w ogrodniczkach i spódnicach maxi. Najpopularniejszym połączeniem kolorystycznym stała się czerń i neonowa, soczysta żółć, która niezwykle wyraźnie kontrastuje ze stonowanymi odcieniami brązu czy granatu.
Trend trzeci: total look
Trend na “total look” panował głównie w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to mężczyźni i kobiety decydowali się na jednokolorowe stylizacje. To wtedy projektanci ubierali swoje modelki w jeans lub sztruks, twierdząc, że tak stworzona spójność jest ponadczasowa i uniwersalna.
Świat mody szybko zweryfikował to podejście, wypierając total look na kilkanaście lat.
Z czasem, co odważniejsi projektanci, zaczęli powracać do jednokolorowych propozycji, eksperymentując z fasonami i formami. Prawdziwym królem total look został dom mody Balenciaga, który w 2020 zaproponował szereg jednobarwnych, minimalistycznych projektów.
Na tegorocznych wybiegach obserwowaliśmy modelki pokazujące swoje wdzięki w czerwonych kostiumach, granatowych kombinezonach, czy czarnych sukienkach. Obserwując pokaz “Fall 2020”, którego inspiracją było środowisko i proekologiczne działania, nie sposób dostrzec dominację futurystycznych i minimalistycznych projektów w duchu total.
Dom mody skomentował swoje propozycje słowami – “inspirowaliśmy się religijną czystością, minimalizmem, surowością” – co doskonale oddaje charakter trendu zwanego “total look”.
Podobne tematy:
- Ubrania na home office. Jak ubrać się wygodnie?
- Markowe ubrania — czym są i dlaczego warto mieć je w swojej szafie?
- Chcesz być modna w ciąży? Musisz mieć te ubrania
- Jak kupić wysokiej jakości ubrania w dużych rozmiarach?
- Oszczędzanie na ubraniach: Wardrobing