Teraz zaczyna się 9 tydzień ciąży, a z każdym kolejnym tygodniem ciąży, życie kobiety zmienia się coraz bardziej. Gdy opadają pierwsze emocje związane z nowym życiem, rozpoczyna się rutyna dnia codziennego… Pora zacząć myśleć już o takich kwestiach jak urlop macierzyński…

9 tydzień ciąży – który to miesiąc?

9 tydzień ciąży – otwiera już trzeci miesiąc ciąży, jest to zarazem wciąż pierwszy trymestr ciąży, który potrwa jeszcze przez trzy tygodnie…

Co dzieje się z ciałem kobiety w 9 tygodniu ciąży?

W tym czasie jeszcze nie widać zarysowanego brzuszka, ale kobieta mogła już przybrać kilka kilogramów. To najwyższa pora na to, aby udać się na zakupy oraz skompletować nową garderobę, specjalnie na czas ciąży.

Wygoda w tym czasie jest bardzo istotna i ma znaczący wpływ na samopoczucie oraz funkcjonowanie kobiety w ciąży. Kobiety kontynuują w tym czasie zmiany nastroju. Z jednej strony cieszą się wraz z partnerem na to, że zostaną rodzicami, z drugiej pojawia się przerażenie i niepewność co do nowej życiowej roli.

Pierwszy trymestr ciąży będzie przynosił huśtawki nastroju i spowoduje, że partnerzy przeżyją wiele trudnych sytuacji. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że przynajmniej mniej więcej w drugim trymestrze (czyli już całkiem niedługo!) hormony nieco stabilizują się i kobieta może nieco odsapnąć od nieprzyjemnych doświadczeń.

Hormony ponownie dadzą o sobie znać dopiero, gdy będzie już coraz bliżej rozwiązania. Ciężarne kobiety w 9 tygodniu ciąży, mogą odczuwać również wiele fizycznych dolegliwości. Macica wciąż się powiększa, naciskając na pęcherz, przez co częste wizyty w toalecie nie ustają.

Niektóre objawy w 9 tygodniu ciąży, mogą być naprawdę zaskakujące. Pewnym niezbyt przyjemnym objawem są opuchnięte i bolesne dziąsła. Powoduje to niemożność umycia zębów, a nawet często normalnego spożywania pokarmów.

Mogą pojawić się dolegliwości przypominające przeziębienie lub alergię – duża ilość śluzu zbiera się w drogach oddechowych. Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, czyli również w 9 tygodniu ciąży, są cały czas bardziej wyczulone na zapachy, smaki, nigdy nie mogą przewidzieć co spowoduje, że nagle poczują się niedobrze.

Do tego dochodzą bóle głowy związane z wystawieniem na nieprzyjemne zapachy i nie tylko. Warto wstrzymać się wówczas z tabletką, a bardziej spróbować naturalnych metod leczących bóle głowy.

Jak rośnie zarodek w 9 tygodniu ciąży?

9-tydzień-ciąży
9 tydzień ciąży

Z każdym tygodniem zarodek coraz bardziej przypomina człowieka. Mieszka w macicy, która ma już wielkość grejpfruta. Wielkość zarodka można przyrównać do pojedynczego owocu winogrona. Najważniejsze części ciała mają już niemal ostateczny wygląd, chociaż oczywiście będą przechodzić jeszcze wiele poprawek oraz będą systematycznie zwiększać się.

Zaczynają rysować się szczegóły anatomiczne, takie jak sutki na klatce piersiowej, wyraźnie zarysowana szyja. Sylwetka prostuje się, ale największym jej elementem jest głowa.

Mózg to połowa całkowitej wielkości zarodka i będzie stale się powiększał. Uszy cofają się do tyłu głowy. Ukształtowane są już w pełni oczy oraz powieki je chroniące, lecz będą szczelnie zamknięte do 27 tygodnia ciąży.

Dostrzec można również zarys warg przyszłego dziecka. 9 tydzień ciąży to także czas, kiedy po raz pierwszy kształtują się cechy płciowe, jajniki oraz jądra. Na tym etapie jednakże nie są do odróżnienia, zatem lekarz wciąż nie jest w stanie powiedzieć które narządy w przyszłości będą męskie, a które żeńskie.

Mięśnie, nerwy i organy tworząc już całość, współpracują ze sobą, dzięki czemu widać ruchy zarodka. W 9 tygodniu ciąży rozwija się serce, dzieli się na cztery komory, tak jak u w pełni ukształtowanego człowieka. Powstają również zastawki. Na tym etapie zaczynają kiełkować kości oraz zęby.

Ważnym elementem na tym etapie jest łożysko, które przejmuje większą rolę w produkcji oraz przekazywaniu hormonów. Podstawowa fizjologia jest już ustalona, następnym etapem będzie szybki wzrost. Zarodek pokryty jest na tym etapie rzadkim meszkiem.

Gimnastyka w ciąży

Wiele kobiet w 9 tygodniu ciąży wciąż pracuje i niektóre nie powiedziały jeszcze w szefowi, że są w ciąży. Czas pochłania praca, dlatego kobieta nie jest w stanie zbytnio myśleć o sobie. Tymczasem trzeci miesiąc ciąży to bardzo dobra pora na to, by zacząć dbać o swoje ciało.

Codzienna gimnastyka oraz nawilżanie skóry to podstawowe zabiegi, jakie powinna wdrożyć do swojego życia przyszła mama. Udowodniono, że gimnastyka, szczególnie joga dla kobiet ciężarnych, ale nie tylko, wszelaka umiarkowana aktywność, doskonale wpływa na przyszłą mamę.

Jest wskazana właśnie w pierwszym trymestrze, ponieważ pozwala na ukojenie mdłości. Wydzielające się podczas uprawiania sportu endorfiny poprawiają humor, a tego potrzebuje nawet najbardziej zadowolona z ciąży przyszła mama.

Aktywność fizyczna przygotowuje również do ciąży oraz porodu. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, to warto spróbować ćwiczyć mięśnie miednicy. Przydatna w tym celu jest na przykład jazda konna. Dla kobiet ciężarnych, pomocna jest wszelka gimnastyka w wodzie. Wszelkie ćwiczenia trzeba zawsze konsultować z lekarzem.

Pielęgnacja ciała w 9 tygodniu ciąży

Drugą istotną rzeczą jest regularne nawilżanie skóry. Pomoże to uelastycznić ją i zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania rozstępów. Szczególnie sucha skóra jest na nie podatna. Rozstępy po ciąży zmniejszają się, ale najczęściej zostają z kobietą jeszcze na długi czas.

Warto rozpocząć nawilżanie i uelastycznianie skóry jeszcze zanim pojawi się brzuszek. Wraz z jego wzrostem skóra łatwiej będzie się dzięki temu rozciągać. Nie należy zostawiać pielęgnacji i smarowania skóry na ostatni moment tuż przed porodem.

Zanim skóra naprawdę stanie się bardziej elastyczna miną miesiące. Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego warto wykonywać automasaże z użyciem specjalistycznych lub naturalnych środków (na przykład olej arganowy, olej z pestek moreli). Powoduje to zmniejszenie uczucia opuchnięcia ciała z powodu gromadzącej się w nim wody.

9 tydzień ciąży a praca

Sytuacja każdej kobiety w ciąży, która pracuje jest nieco inna. Niektóre są zdecydowane pracować dokąd będą mogły, innym udaje się to nawet do końca ciąży. Niestety część kobiet pomimo szczerych chęci nie jest w stanie pracować. Jeśli ciąża jest w jakiś sposób zagrożona, lub mogą pojawić się komplikacje, ciężarna kobieta powinna iść na zwolnienie lekarskie.

Nawet jeśli tak się nie dzieje, to zwykłe objawy towarzyszące ciężarnym mogą być trudne do przezwyciężenia i skutecznie niweczą plany o pracy w ciąży. Na zwolnienie bezwzględnie powinny iść kobiety, które są w pracy narażone na przykład na działanie groźnych substancji, lub gdy jest to ciężka praca fizyczna.

Jeśli kobieta decyduje się na pracę w dziewiątym miesiącu ciąży, powinna powiedzieć o tym nie tylko szefowi, ale również współpracownikom. Ważna jest atmosfera w pracy. Czy inni będą chętni pomagać ciężarnej, na przykład wyręczać ją w noszeniu ciężkich przedmiotów, wykonywaniu cięższych prac fizycznych, czy raczej będzie to dla nich problemem?

Jeśli współpracownicy nie są ze sobą w dobrej komitywie, prawdopodobnie będą również niezadowoleni z powodu ciąży jednej z pracownic. Dla przyszłej mamy może to być źródło dodatkowych, niepotrzebnych stresów, a przecież w ciąży hormony sprawiają, że wszystko wydaje się bardziej trudne.

Dlatego już na początku ciąży, każda kobieta powinna zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla niej i dla jej dziecka najlepsze… Dziewiąty tydzień ciąży, to dopiero początek podejmowania trudnych decyzji.

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 8 tygodniu ciąży <—

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 10 tygodniu ciąży <—

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.