Każda osoba, która kiedykolwiek kupowała fotelik dla swojego dziecka lub która właśnie jest na etapie kupowania – z pewnością słyszała o tym, jak ważne są wyniki testów zderzeniowych.
To właśnie te testy określają, czy fotelik będzie dobrze spełniał swoją podstawową funkcję, jaką jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa.
Po co są testy zderzeniowe?
Spis treści
Podczas jazdy samochodem należy dbać o bezpieczeństwo wszystkich przewożonych osób. W przypadku osób dorosłych jest to stosunkowo proste, gdyż każdy samochód wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa oraz poduszki powietrzne, które mają zadbać o bezpieczeństwo tych osób.
Sprawa się nieco komplikuje w przypadku dzieci, gdyż z uwagi na mniejsze rozmiary dzieci, pasy samochodowe nie są wystarczającą ochroną. Z tego względu na rynku pojawiły się specjalne foteliki dla dzieci, w których dzieci obowiązkowo mają być przewożone i których głównym zadaniem jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa.
Nie wystarczy jednak kupienie byle jakiego fotelika. Żeby fotelik był w stanie spełniać swoje zadanie, musi być dobrze wykonany. Osoba postronna nie jest w stanie zweryfikować, czy dany fotelik jest odpowiedni.
Z tego względu niektóre organizacje przeprowadzają specjalne testy, w tym testy zderzeniowe, które mają to zweryfikować. Obecnie najbardziej popularnymi i wiarygodnymi testami bezpieczeństwa są niemiecki test ADAC oraz szwedzki Test Plus.
Co to jest test ADAC?
ADAC jest to niemiecki automobilklub, który od wielu lat organizuje testy bezpieczeństwa fotelików samochodowych. Organizacja ta jako pierwsza zaczęła przeprowadzać te testy, a obecnie jest jedną z dwóch najważniejszych organizacji w Europie zajmujących się tymi testami.
Jeśli jesteś rodzicem dziecka, to z pewnością testy adac kojarzą Ci się głównie z testami zderzeniowymi oraz crashtestami, podczas których sprawdzane jest, jak dany fotelik zachowa się podczas wypadku.
Testy te są bardzo dokładne i rygorystyczne. Jeżeli fotelik otrzyma z tego testu dobrą ocenę, to spokojnie można uznać, że jest on wystarczająco bezpieczny dla naszego dziecka.
Jedynym ograniczeniem testów ADAC jest fakt, że podczas testów sprawdzane są jedynie te foteliki, które są w sprzedaży na rynku niemieckim.
Jak wyglądają testy ADAC?
Podczas testów ADAC foteliki oceniane są w 4 różnych kategoriach: bezpieczeństwo, użytkowanie, komfort oraz czyszczenie.
Sprawdza się również czy w materiałach, z których wykonano fotelik nie występują substancje szkodliwe – jeśli coś zostanie wykryte, to fotelik od razu otrzymuje najniższą możliwą ocenę, niezależnie od wyników w pozostałych kategoriach.
ADAC Foteliki sprawdzane podczas testów przyporządkowywane są do odpowiednich kategorii wagowych, tak żeby móc łatwo ze sobą porównać wyniki fotelików z danej kategorii. Do wykonywania testów używa się specjalnych manekinów o rozmiarach niemowlaka, trzylatka i dziewięciolatka.
ADAC przeprowadza przede wszystkim testy zderzeniowe, natomiast testy w pozostałych kategoriach zleca najczęściej innym organizacjom, a następnie publikuje zbiorcze dane.
Co jest sprawdzane w poszczególnych kategoriach?
W kategorii użytkowanie sprawdzana jest przede wszystkim: jak fotelik zachowuje się podczas codziennego użytkowania, a także weryfikowany jest sposób jego montażu i demontażu.
W kategorii komfort sprawdzane jest przede wszystkim to, czy będzie on wygodny dla dziecka – czy pasy nie będą dziecka uciskać oraz, czy siedzi w odpowiedniej pozycji. W kategorii czyszczenie sprawdzane jest, czy fotelik łatwo można wyczyścić np. czy da się łatwo zdemontować tapicerkę oraz, czy można ją wyprać w pralce.
Jednak najważniejszym elementem testów dla rodziców są testy zderzeniowe. Podczas tych testów sprawdzane jest jak fotelik zachowa się podczas wypadku i czy dziecko będzie w nim bezpieczne.
W tym celu przeprowadzane są dwie symulacje – symulacja zderzenia czołowego przy prędkości 64 km/h oraz symulacja zderzenia bocznego przy prędkości 50 km/h. Jeśli dany fotelik można zamontować w samochodzie na dwa sposoby, to testy przeprowadzane są w obu wariantach
Gdzie można znaleźć wyniki testów? Na co zwracać uwagę?
Wyniki testów ADAC można bez większych trudności znaleźć w Internecie. Prezentowane są one w podziale na różne kategorie wagowe fotelika, dzięki czemu łatwiej możemy odnaleźć wynik testu interesującego nas fotelika oraz porównywać te wyniki ze sobą.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na cenę całościową, gdyś łączy ona w sobie wyniki wszystkich kategorii. Mało jest fotelików, które otrzymują 5 gwiazdek, natomiast bez problemu możemy znaleźć wiele fotelików ocenionych na 4 gwiazdki.
Jeśli łączna ocena fotelika, który nas interesuje, nie jest satysfakcjonująca, to możemy jeszcze przyjrzeć się ocenom cząstkowym.
Najważniejsza jest ocena z kategorii bezpieczeństwo oraz komfort. Jeżeli z tych dwóch kategorii fotelik otrzymał co najmniej ocenę 4, to znaczy, że w najważniejszych obszarach spełni od swoją rolą, nawet jeśli ocena z pozostałych dwóch kategorii zaniżyła mu łączną ocenę.
Podobne:
- Ranking fotelików samochodowych 0-13 kg
- Bezpieczeństwo dziecka w aucie – Fotelik Samochodowy
- Najlepsze chusteczki nawilżane dla niemowląt i dzieci
- Najlepszy telefon dla dziecka RANKING
- Najlepsze krzesło do biurka dla dziecka RANKING
- Najlepszy chodzik Pchacz dla dziecka
- Najlepsza Mata Edukacyjna RANKING
- Najlepszy SmartWatch dla dzieci RANKING
- Najlepsza hulajnoga dla dziecka RANKING