Każdy, kto uprawia sport, bez względu na to, czy robi to na poziomie zawodowca, czy amatorsko, wie, jak ważną rolę odgrywają buty sportowe, które w znacznym stopniu przyczyniają się do osiągania jak najlepszych wyników podczas treningów i zawodów.

Jednak dzisiaj buty sportowe noszone są także na co dzień – do szkoły, na zakupy czy spotkanie z przyjaciółmi, dlatego współczesne obuwie musi spełniać kilka podstawowych kryteriów: zapewniać wygodę i gwarantować bezpieczeństwo, a przy okazji wpisywać się w aktualne trendy modowe.

Odzwierciedleniem tych cech są kultowe już buty Nike z technologią Air Max – doskonale znane, ale wciąż ulepszane dla poprawy jakości i komfortu odczuwanego przez ich użytkowników.

Początki Air Max

Air Maxy, bo tak powszechnie są nazywane buty Nike wykorzystujące technologię Air Max, noszą wszystkie te osoby, które cenią sobie jakość, bezpieczeństwo i wygodę, ale też zależy im na stylowym wyglądzie.

I choć te konkretne buty od kilku sezonów cieszą się wzmożoną popularnością, to ich historia jest znacznie dłuższa. Pewnie niewiele osób wie, że projekt Air Maxów został przedstawiony światu już w 1987 roku – były to buty Nike Air Max 87, znane też jako Air Max 1.

Ten innowacyjny pomysł stał się inspiracją dla wielu kolejnych twórców obuwia sportowego, którzy chętnie wykorzystywali we własnych projektach widoczną poduszkę gazową umieszczoną w pięcie. Air Max 1 był wówczas pierwszym takim obuwiem na świecie.

Ze względu na jego nowatorskość, początkowo ludzie obawiali się, że poduszka powietrzna nie przetrwa zbyt długo i nie sprawdzi się w praktyce. W rzeczywistości nowa technologia okazała się wytrzymalsza nawet od podeszwy butów.

Technologia Air

_STR4114

Technologia Air to podstawowy system, który powstał z myślą o podniesieniu poziomu komfortu biegaczy, co jednocześnie miało się przełożyć na większe bezpieczeństwo podczas użytkowania butów.

Zastosowanie w butach poduszki wypełnionej gazem okazało się doskonałym sposobem na poprawę amortyzacji, chroniąc tym samym stawy i mięśnie, szczególnie podczas biegu. Ponadto, dzięki zwiększonej wygodzie, treningi mogą trwać dłużej, a to pozwala na osiąganie lepszych wyników w sporcie.

Standardowa technologia Air, wykorzystywana w wielu butach Nike, jest dostępna w trzech wariantach:

  • Nike Air – zapewnia podstawową amortyzację oraz komfort,
  • Nike Air Max – maksymalny poziom komfortu i gwarancja ochrony mięśni oraz stawów,
  • Nike Air Zoom – wpływa na lepszą sprężystość.

Spośród wymienionych rodzajów technologii to Air Max jest optymalnym sposobem na ulepszenie butów do biegania. Ciekawostką jest fakt, że choć nazwa technologii wskazuje na wykorzystanie w butach powietrza, to w rzeczywistości jest to azot, którego ciśnienie w poduszce wynosi około 1,75 bara.

Nike Air Max

_TR_2332

Choć technologia Air została wykorzystana w butach Nike na kilka sposobów, to właśnie Air Max zapewnia najwyższy poziom komfortu i doskonałą jakość, a wszystko to dzięki zastosowaniu grubszej i dłuższej poduszki gazowej.

W modelach Air Max poduszka obejmuje całą długość buta, przez co zapobiega szybszemu zużywaniu podeszwy i gwarantuje niezmienny poziom amortyzacji w trakcie całego treningu, co jest niezwykle istotne dla biegaczy.

Ciekawym urozmaiceniem w wyglądzie butów Nike Air Max jest przezroczysta ta część obuwia, w której umieszczona została poduszka gazowa. Takie designerskie rozwiązanie umożliwia podglądanie systemu amortyzacji, ale też wpłynęło na większy rozmiar poduszki niż w przypadku standardowego systemu Air.

Podsumowując, do największych korzyści osiągniętych poprzez zastosowanie technologii Air Max w butach sportowych należą:

  • maksymalna ochrona układu kostno-stawowego,
  • maksymalna ochrona mięśni przed silnymi wstrząsami i uderzeniami,
  • najwyższy poziom komfortu,
  • wysoka trwałość,
  • lekkość,
  • niepowtarzalny design.

Modele Nike Air Max są ciągle ulepszane, aby zapewnić optymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa podczas biegania.

Ogromnym wydarzeniem z 2006 roku było ukazanie się nowego projektu – Air Max 360, który, jako jedyny but na świecie, zamiast zbijającej się pianki posiada w środkowej podeszwie ogromną poduszkę gazową.

Dzięki temu podeszwa nie zużywa się tak szybko, a amortyzacja pozostaje niemal na niezmienionym, najwyższym poziomie. To wielka zaleta dla osób, które uprawiają bieganie.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.