Każdego roku z utęsknieniem wyczekujemy letniego urlopu, który jest świetną okazją do naładowania baterii i oczyszczenia głowy z niepotrzebnych myśli. Planując wakacje pod palmami – warto zadbać nie tylko o odpowiednią garderobę, ale również ochronę przeciwsłoneczną.

Wszystko po to, aby zabezpieczyć naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz wysokich temperatur. Jak bezpiecznie się opalać? Podpowiadamy.

Bezpieczne opalanie – kremy z filtrem

bezpieczne-opalanie

Jedną z najważniejszych zasad bezpiecznego opalania jest regularne stosowanie kosmetyków z SPF. Krem do opalania z filtrem przeciwsłonecznym to absolutny „must have”, jeśli chcemy zabezpieczyć skórę przed działaniem promieni UVA i UVB.

Warto pamiętać o tym, aby wysokość filtra dostosować do swoich potrzeb. Osoby z jasną karnacją potrzebują znacznie mocniejszej ochrony niż osoby ze skórą oliwkową czy śniadą.

Minimalna wartość filtra w preparatach dedykowanych opalaniu powinna wynosić SPF30. Spędzając długie godziny na plaży czy nad basenem trzeba pamiętać o reaplikacji kosmetyku niezależnie od tego, czy przebywamy na słońcu, czy też w bardziej zacienionych miejscach.

Bezpieczne opalanie – unikanie ekspozycji na mocne słońce

Latem promienie słońca najmocniej operują w godzinach od 11 do 15. W tym czasie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pozostawanie w cieniu i zaplanowanie sobie innych rozrywek.

Jeśli jednak planujemy całodniowy pobyt nad morzem czy też w pobliżu zbiornika wodnego, należy zadbać o kompleksową ochronę przeciwsłoneczną oraz nawadnianie organizmu.

Najlepiej zabrać ze sobą krem z filtrem – nawet SPF 50 – który należy nałożyć ponownie po każdym wyjściu z wody. Absolutną koniecznością jest również nakrycie głowy oraz przyjmowanie schłodzonych napojów.

Bezpieczne opalanie – czyli stopniowe opalanie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów – zwłaszcza na początku sezonu wakacyjnego – jest zbyt długie przebywanie na słońcu. Często maksymalnie odkładamy moment ukrycia się w zacienionym miejscu z myślą o tym, aby jak najszybciej nabyć złocistą opaleniznę.

Należy jednak pamiętać o tym, że zależy ona od częstotliwości ekspozycji skóry na słońce, a nie od czasu spędzonego na leżaku. Wystawiając nieprzyzwyczajoną skórę na działanie mocnych promieni słonecznych, możemy narazić ją nie tylko na podrażnienia, ale również oparzenia i bolesne pęcherze.

Opalenizna zamiast pięknego, brązowego koloru przybierze czerwony odcień. Kąpiele słoneczne warto zażywać z rozsądkiem, szczególnie podczas pierwszych wakacyjnych dni.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.