Czy nie jest tak, że aby być docenianą w oczach innych jako kobieta pełnowartościowa musisz spełniać trzy warunki? Być piękna i zadbana, posiadać garderobę z najmodniejszymi ciuchami i dodatkami. Ach i oczywiście musisz dobrze gotować, by zapełnić żołądki innych.

Mówią, że „przez żołądek do serca”, więc być może coś w tym jest. Czasem i to nie wystarczy, by zdobyć uznanie lub pochwałę. Czy jednak nie wydaje Ci się, że to pewien mit, wyidealizowany obraz współczesnej kobiety?

Koniecznie sprawdź wczorajsze nowe zestawienie: Tusz do rzęs wodoodporny – RANKING

Podobnie jak obraz mężczyzny, który musi „wybudować dom, spłodzić potomka i zasadzić drzewo”? Role kobiety i mężczyzny w społeczeństwie i zadania im przypisane często uwarunkowane są kulturowo, aczkolwiek w wielu grupach etnicznych mają wiele wspólnych mianowników.

O tym wiemy i nie o tym będzie ten artykuł. Znane są również odstępstwa od tej reguły, które być może potwierdzają, że idealna kobieta wcale nie istnieje?

Wizerunek kobiety w mediach

kobiecopl2

Nie zamierzam walczyć z przekonaniem, że każda z nas lubi czasem wyjść na zakupy i zaopatrzyć się w ładne ciuszki. Ale znów, po co to? Ano po to, że każda z nas chce się poczuć piękna, mało tego bycie pięknym bardzo często jest zlepkiem określonych cech, a te jak wiemy, ulegały zmianom na przestrzeni wieków.

Jeśli więc to, czym jest „piękna kobieta” lub „bycie kobietą” określa społeczeństwo, jaki wpływ na to mają media, w tym ogromna siła reklamy? Codziennie jesteśmy przecież bombardowane obrazami o charakterze „musisz zrobić X, by poczuć się piękna, pełnowartościowa, odpowiednia, godna”.

Określają to również trendy w modzie i urodzie: tak jak posiadanie nadmiernego owłosienia tu i ówdzie jest „fe”, zaledwie 20 lat temu nie wzbudzało niczyjej uwagi i było normalne. Podobnie zbyt cienka linia brwi postrzegana jest obecnie jako nienaturalna, podczas gdy wymodelowane, lub w połowie depilowane i domalowane brwi są jak najbardziej cool.

Przypominam, że kiedyś brwi w taki sposób robiły sobie tylko starsze babcie, którym wypadły włoski. Ponadto, czy każda z nas rzeczywiście świetnie gotuje? Czy prawdziwy mężczyzna nigdy nie płacze, a tyłek podciera papierem ściernym? Oczywiście, że nie!

Kobieta i mężczyzna w sieci

Jeśli to wszystko bajka, stereotyp, bujda na resorach kim naprawdę jesteśmy? Może na to pytanie odpowie… Google? Wiele rzeczy ukrywamy przed znajomymi, czy nawet samym sobą być może to, co wpisujemy do wyszukiwarki, odzwierciedla naszą prawdziwą naturę. Przed Google niczego nie da się ukryć.

Według danych Gemius 61% panów wpisuje w wyszukiwarkę słowa związane z seksem i erotyką. Jest to stereotypowe i nie dziwi, gdyż zarówno społeczeństwo (posiadanie potomka) wymaga od mężczyzn bycia sprawnym i aktywnym seksualnie. Z Kolei kobiety (63%) szukają informacji z kategorii domu, rodziny i zdrowia.

Wszak kobieta ma być strażniczką ogniska domowego, czyż nie tak? Tutaj znów powracamy do ról, które próbuje nam narzucić społeczeństwo. Co jednak z kobietami, które nigdy nie założyły rodziny? Co z samotną bizneswoman, która wraca do pustego domu sama, by nakarmić kota (lub w towarzystwie mężczyzny, który okazuje się tylko tymczasową seks – zabawką).

Co z przedstawicielkami płci pięknej, którym jeśli chodzi o dom, nigdy nic nie wychodzi, a każda próba upieczenia ciasta kończy się zakalcem? Bywają takie kobiety, jak i mężczyźni, którzy świetnie potrafią sprzątać i gotować, a dzięki temu, że kobiety wyszły z domów na ulicę, również faceci nauczyli się gotować. Można inaczej? Pewnie, że tak!

Utarło się, że kobiety to trzpiotki, nie logicznie myślące humanistki. A przecież niemało przykładów kobiet osiągających sukcesy na kierowniczych stanowiskach (za przykład może posłużyć, chociażby YouTube, Oracle). Może po prostu za mało się o tym mówi?

Kto zna Safrę Catz, dyrektorkę (CEO) w Oracle, czy Susan Wojcicki z YouTube? To Susan zawdzięczamy usługi Google’a takie jak Google Books, czy Google Images. Od 2014 roku jest ona prezesem YouTube. Na dowód tego, że można być innym i wyjść poza ramy stereotypów przedstawiamy życiorys dwóch kobiet, które miały czelność zmienić świat i żyć po swojemu.

Liv Boeree

Czy kiedykolwiek słyszałaś o Liv Boeree, astrofizyku i kobiecie osiągającej sukcesy w grze w pokera? Liv zawsze lubiła nauki ścisłe. To upodobanie zamieniło się w pasję, gdyż ukończyła z bardzo dobrymi wynikami astrofizykę. Liv nie tylko interesują zagadnienia czasu i przestrzeni.

Podczas swoich badań używa podstaw matematyki dla zrozumienia mechanizmów i procesów, które dzieją się w naturze i kreują naszą rzeczywistość. Mocne prawda? Liv zyskała popularność dzięki jednemu z brytyjskich show. Dzięki temu została również modelką i prezenterką telewizyjną, w której komentowała turnieje pokera.

Po jakimś czasie sama zaczęła grać w karty i odwiedzać kasyna internetowe. Czy to nie niesamowite, że kobieta sukcesu znająca działanie algorytmów matematycznych zdała się na prawdopodobieństwo?

Liv jest jedną z najbogatszych osób grających w pokera, niejednokrotnie zdobywając tytuły mistrzowskie w turniejach. Liv uprawia również wspinaczkę indoor i włazi dosłownie na wszystko, co się da. By się przekonać, wystarczy zerknąć na jej profil na instagramie.

Grace Hooper

Czy jako dziewczynki nienawidziłyście w szkole informatyki? Czy kiedy coś się zepsuje, wzywacie swojego faceta? Grace Hooper nigdy nie miała takich problemów. Ba! Uważana jest za pierwszą programistkę na świecie i jedną z niewielu kobiecych doktorów informatyki.

Hooper wynalazła kompilator, urządzenie, które służy do przekształcania kodu komputerowego na język programistów. Amerykanka nie tylko ma ogromne osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych.

Jako nieliczna z kobiet zgłosiła się na służbę do amerykańskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej. Jej wniosek został niestety odrzucony ze względu na wiek (34 lata), czyli o 10 lat za dużo, by się zapisać. Zamiast tego dołączyła więc do rezerwy amerykańskiej Marynarki Wojennej.

W wojsku zyskała tytuł oficera rezerwowego. W późniejszych latach kontynuowała pracę badawczą, pracując dla prywatnych firm. Wojsko jednak przypomniało sobie o niej w 1966- tym i Grace ponownie rozpoczęła współpracę z armią. Tym razem, pomagając w tworzeniu standardów dla języków programowania.

Jak widać, być kobietą to nie tylko spełniać tytułowe wymogi. Od dziś daj sobie spokój ze spełnianiem oczekiwań wszystkich i daj sobie trochę luzu. Nie musisz zawsze wyglądać pięknie ani świetnie gotować. Ważne byś spełniała sobie także w innych dziedzinach, o ile takie są. Kobieta tez potrafi!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.