Błyszcząca się cera to dosyć powszechnie występujący problem, który wynika z nadprodukcji sebum. Zwykle najintensywniej błyszczy się tak zwana strefa „T”, czyli czoło, nos i broda.

Często skóra zaczyna świecić się już krótko po jej oczyszczeniu. Czy są na to skuteczne sposoby? Sprawdź, jak zapewnić skórze matowy, świeży wygląd na dłuższy czas.

Jakie są przyczyny przetłuszczania się cery?

jak radzić sobie z błyszczącą cerą

To, jaki mamy rodzaj cery, w dużym stopniu jest cechą wrodzoną, zaś czynniki środowiskowe odgrywają rolę poboczną. Niemniej tendencja do przetłuszczanie się cery może się zwiększać pod wpływem:

  • zmian hormonalnych, na przykład w okresie dojrzewania lub ciąży,
  • przyjmowania niektórych leków,
  • wzmożonego stresu,
  • zwiększonej potliwości,
  • złych nawyków pielęgnacyjnych, w tym przesuszania skóry silnymi preparatami (paradoksalnie takie postępowanie pobudza gruczoły łojowe do pracy) czy aplikowania zbyt ciężkich kosmetyków.1

Oczywiście tych czynników może być więcej, bo to kwestia indywidualna. Na przykład osoby, które często skubią i pocierają skórę, mogą mieć większą tendencję do przetłuszczania i niedoskonałości.

Pewną role mogą odgrywać nawyki żywieniowe, dlatego dobrze jest obserwować, po jakich produktach stan cery się pogarsza. Czasami zaś skórze szkodzi źle dobrany kosmetyk. Wytypowanie „winowajców” nie zawsze jest proste, jednak czasami drobne zmiany mogą ułatwić walkę z niechcianym błyszczeniem się skóry.

Błyszczenie się cery – jak sobie radzić?

Przede wszystkim warto pamiętać, że błyszcząca się cera nie powinna być powodem kompleksów! Nie jest ona rezultatem zaniedbać higienicznych, wręcz przeciwnie, czasami to właśnie nadmierna higiena i zbyt częste mycie oraz przesuszanie twarzy są powodem wzmożenia problemu.

Dlatego podobnie jak w przypadku innych rodzajów cery, zaleca się oczyszczanie jej rano i wieczorem. Istotne, aby dobrać kosmetyki pod kątem rodzaju cery, aby ich skład był ukierunkowany właśnie na problem przetłuszczania.

Warto przyjrzeć się także kosmetykom do makijażu. Tłusta i skłonna do niedoskonałości skóra często zachęca do aplikacji grubych warstw kosmetyków korygujących. Skłania do tego zwłaszcza szybki, miejski styl życia, gdyż chcemy dobrze wyglądać zarówno w pracy, jak i po niej, na dodatkowych zajęciach, randce czy drinku z przyjaciółmi.

Tymczasem to tylko pogarsza problem i może zatykać pory. Lepiej więc wybrać dobrej jakości fluid, który zmatowi cerę, jednocześnie jej nie obciążając. Jaki wybrać?

Idealny fluid do cery z problemem błyszczenia

Linia Lirene City Matt to fluidy nowej generacji, które doskonale matują i wygładzają skórę. Zawarta w formule witamina C poprawia koloryt cery, zaś witamina E dezaktywuje wolne rodniki, których nadmiar przyczynia się do przyspieszonego starzenia się skóry.

Formuła fluidu zawiera mikrogąbeczki matujące, czyli porowate cząsteczki o specjalnej strukturze mającej zdolność absorbowania nadmiaru sebum. Mikrogąbeczki zostawiają na skórze suche i pudrowe odczucie, co sprawia, że stosowanie fluidu jest jeszcze bardziej przyjemne.

Preparat skutecznie kryje niedoskonałości oraz poprawia koloryt skóry bez jej obciążania. Duży wybór odcieni pomoże Ci wybrać coś idealnego dla Twojej skóry. Dzięki niemu masz szansę czuć się pewnie przez cały dzień, a Twój makijaż nie będzie wymagał wielu poprawek. Jest więc idealnym i wygodnym wyborem dla aktywnych kobiet, które wymagają skutecznych rozwiązań.

Bibliografia:

  1. Shortsleeve C. Surprising Reasons Your Skin Is So Shiny – And How to Fix It. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/shiny-skin Data dostępu: 15.10.2021.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.