Nieformalne związki stają się coraz popularniejsze – młodzi rezygnują ze ślubu, ale decydują się na wspólne kupno mieszkania.

Czy w takiej sytuacji można wziąć kredyt na mieszkanie? Sprawdź, jak banki zapatrują się na współkredytowanie przez niezwiązane ze sobą prawnie osoby!

Kupno mieszkania przez parę w nieformalnym związku

chcewziackredytnamieszkaniezpartnerka1

Czasy, w których szansa na przyznanie kredytu na mieszkanie przez bank była wyższa dla małżeństw, bezpowrotnie minęły. Dawniej uważano, że związki nieformalne są bardziej narażone na rozpad niż małżeństwa, dziś nie ma to jednak zastosowania w praktyce.

Dlatego też, jeśli planujesz kupno mieszkania ze swoją drugą połówką, a nie jesteście w związku małżeńskim, nie musisz się obawiać odrzucenia wniosku, o ile zostaną spełnione pozostałe warunki przy zawieraniu umowy, a ocena zdolności kredytowej przebiegnie pomyślnie.

WARTO WIEDZIEĆ

Ważne, aby obie osoby w związku prowadziły jedno gospodarstwo domowe. Dzięki temu miesięczne koszty utrzymania są niższe – warto dołączyć do składanego wniosku kredytowego stosowne oświadczenie.

Bank chętniej przyzna kredyt na mieszkanie parze niż singlowi. W takiej sytuacji ponosi bowiem o wiele mniejsze ryzyko – w sytuacji choroby lub utraty pracy jednego ze współkredytobiorców zawsze pozostaje druga osoba, która będzie mogła nadal spłacać zobowiązanie.

Jeśli więc Tobie i Twojemu partnerowi marzy się kupno własnego M, bez obaw możecie podjąć kroki w celu uzyskania kredytu na finansowanie nieruchomości.

chcewziackredytnamieszkaniezpartnerka3

Ocena zdolności kredytowej

To, czy jesteście małżeństwem, czy żyjecie w nieformalnym związku, nie będzie miało dla banku znaczenia, o ile spełnicie wymagane warunki.

Bank z pewnością sprawdzi Waszą zdolność kredytową i na tej podstawie podejmie decyzję o tym, czy przyznać Wam potrzebne środki. Na ocenę zdolności kredytowej wpływają:

  • miesięczne zarobki netto – zarówno Twoje, jak i partnera,
  • staż pracy oraz rodzaj umowy – najwyższe szanse na przyznanie kredytu hipotecznego mają osoby zatrudnione na umowę o pracę lub prowadzące własną działalność gospodarczą,
  • historia kredytowa oraz istniejące zobowiązania finansowe,
  • miesięczne koszty utrzymania,
  • wiek – szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego na 30 lat maleją w przypadku osób mających więcej niż 40 lat.

Często zdarza się, że jeden ze współkredytobiorców nie spełnia wszystkich wymagań, np. zarabia niedostatecznie dużo lub nie ma żadnego zapisu w BIK-u, wówczas druga osoba może uratować sytuację i sprawić, że wspólna zdolność kredytowa pary będzie wystarczająca do zrealizowania marzeń mieszkaniowych.

Warto jeszcze przed złożeniem wniosku sprawdzić zdolność kredytową, by wiedzieć, o jaką kwotę finansowania można się ubiegać.

chcewziackredytnamieszkaniezpartnerka2

Co z kredytem na mieszkanie w przypadku rozpadu nieformalnego związku?

Dla banku nie ma znaczenia, że Wasze drogi się rozeszły – niezależnie od tego, czy był to związek małżeński, czy też konkubinat.

W oczach banku pozostajecie współkredytobiorcami do momentu, w którym ostatnia rata zobowiązania zostanie spłacona. Najbardziej pożądaną opcją jest zatem kontynuowanie umowy według pierwotnie poczynionych ustaleń.

Jeśli jednak jest to niemożliwe, można spróbować przenieść kredyt na jednego z partnerów – takie rozwiązanie nie jest jednak chętnie przyjmowane przez banki, a jeśli już na nie przystają, wówczas często wymaga się dodatkowego ubezpieczenia zobowiązania.

Inną opcją jest sprzedaż mieszkania, na które został zaciągnięty kredyt, i tym samym spłacenie całości zobowiązania.

Warto przeczytać:

1 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.