W życiu każdej kobiety przychodzi okres, kiedy zaczyna dostrzegać na swojej twarzy pierwsze oznaki upływającego czasu i chciałaby nim przeciwdziałać. Jest to idealny moment na pierwsze zabiegi odmładzające.

Na szczególną uwagę zasługuje botoks. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej należą obecnie do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej.

Zobacz wczorajszy: ranking ampułek botoksu na włosy!

Gładka, młoda i piękna skóra bez zmarszczek to marzenie każdej kobiety. Niestety w okolicach 30-stki twarz nie wygląda już świeżo – nawet mimo bardzo starannej pielęgnacji.

Związane jest to z tym, że wraz z upływem lat podtrzymujące skórę włókna kolagenowe tracą swoje właściwości i maleje ich ilość, a zmarszczki coraz bardziej pogłębiają się. Warto wówczas pomyśleć o poprawie wyglądu prostymi i szybkimi zabiegami np. botoksem.

Botoks – co to takiego?

Toksyna botulinowa typu A – czyli botoks – to substancja, która produkowana jest przez szczepy bakterii jadu kiełbasianego Clostridum botulinum.

Substancja ta jest znana w medycynie od wielu lat i stosowana w okulistyce i neurologii – leczy się nią przykurcze mięśni, kurcze powiek, zeza, nad potliwość czy nawet migrenowe bóle głowy.

peeling-chemiczny
Czy uważasz, że potrzebujesz peeling chemiczny na swoją cerę?

Od lat 80-tych XX wieku wykorzystuje się ją także do przeprowadzania nieinwazyjnych, bezpiecznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej – wygładzania zmarszczek.

Sam botoks ma postać skrystalizowanego proszku (liofilizatu), który lekarz rozpuszcza w soli fizjologicznej, a dopiero później wstrzykuje w określone miejsca na twarzy pacjenta.

Jak działa botoks?

Botoks stosuje się do relaksowania zmarszczek mimicznych na twarzy. Przy trwałych zmianach niezbędne jest zastosowanie dodatkowo wcześniej tzw. wypełniaczy.

Botulina hamuje na pewien czas komunikację pomiędzy nerwami a mięśniami twarzy. Wskutek tego zabiegu przyczepy skórne mięśni mimicznych ulegają odnerwieniu.

Twarz wydaje się gładsza i młodsza. Dzięki ostrzyknięciu można na dłuższy czas uporać się ze zmarszczkami na czole, między brwiami czy tzw. kurzymi łapkami.

Warto dodać, że dzięki temu zabiegowi można w znacznym stopniu zniwelować i w niektórych przypadkach aż do 80% zmarszczek.

Sam zabieg trwa krótko, ok. 15 minut i jest niemal bezbolesny, bo igła do zastrzyku jest bardzo cienka. Na działanie odmładzające trzeba trochę poczekać. Substancja zaczyna działać po ok. 3-7 dniach. Optymalny efekt można zaobserwować po 14 dniach od iniekcji.

Po zabiegu mogą pojawić się małe zsinienia w miejscu nakłucia. Nie są jednak bardzo wyraźne i można je łatwo zatuszować makijażem.– wyjaśnia Krzysztof Łuksza z Kliniki Piękna Biogenica.

Botoks nie wymaga rekonwalescencji, pacjenci po zabiegu mogą wrócić do pracy, czy zwykłych domowych zajęć. Bezpośrednio po zabiegu, czyli przez okres ok. 4 godzin nie należy jednak schylać się i kłaść. Dobrze też jeżeli tego dnia zrezygnujemy też z basenu, siłowni i sauny.

Kiedy stosować botoks i jak długo się on utrzymuje?

Większość pacjentek zaczyna kurację botoksem około 30-tego roku życia. Nie ma jednak idealnego wieku, kiedy należy rozpocząć kurację.

Każdy przypadek jest indywidualny. Niektóre kobiety wychodzą z założenia, że lepiej jest zacząć wcześniej, zanim zmarszczki w ogóle się pojawią. Takie profilaktyczne działania można już rozpocząć po ukończeniu 21-ego roku życia.

efekty-peelingu-enzymatycznego

Efekt utrzymuje się średnio około 3 – 4 miesięcy, choć zdarzają się pacjentki, u których botoks działa przez pół roku. Po tym czasie botoks przestaje działać i zmarszczki ponowie są widoczne. Zabiegi najlepiej więc powtarzać w regularnych odstępach czasu, tak by utrzymywać stały, młody i gładki wygląd skóry.

Jak się przygotować do botoksu?

Przed zdecydowaniem się na zabieg należy sprawdzić, czy nie jesteśmy w grupie osób, u których występują przeciwwskazania do wykonania botoksu. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonywania zabiegu są:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Niektóre choroby neurologiczne – np. Miastenia Gravis czy zespół Lamberta Eatona
  • Wszelkie zaburzenia w pracy układu sercowo-naczyniowego
  • Zaburzenia krzepliwości krwi
  • Nowotwory
  • Nieustabilizowana cukrzyca
  • Zażywanie niektórych leków

Poza tym podstawą przygotowania się do zabiegu jest rozmowa z lekarzem, który ma go wykonać i dopełnienie wszelkich, niezbędnych formalności – dodaje Krzysztof Łuksza (Biogenica).

Najczęściej wykonywany zabieg medycyny estetycznej

Zabieg botoksu jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Trwa krótko, nie wiążą się z nim jakieś poważne powikłania, a jego efekty są szybko zauważalne. Oczywiście wszystko pod warunkiem, że oddamy się w ręce specjalisty.

Botoks jest zabiegiem precyzyjnym i wymaga dobrej znajomości anatomii twarzy, a także zmysłu estetycznego.

Zabiegi u przypadkowej osoby to prosta droga do tzw. przebotoksowania twarzy, czyli efektu maski, twarzy bez wyrazu, opuchniętych powiek czy nawet asymetrii twarzy. A tego każdy chciałby uniknąć.

Koniecznie sprawdź poniższe rankingi:

0 Udostępnień
Będąc w pełni świadomą, że wszystko co posiadamy (czy materialnie czy jako umiejętności, zdobyta wiedza) ma największą wartość w momencie jak się tym dzielimy z innymi, chciałabym się z Wami dzielić swoim doświadczeniem życiowym i wiedzą jaką posiadam. Będę pisać o tym co jest moją pasją : o ZDROWYM ŻYWIENIU, ZDROWYM LIFESTYLE’U i co za tym idzie zdrowej Duszy i Psychice. Tel. komórkowy: 603-334-556, e-mail: nw34@gmail.com