Co na oparzenia słoneczne twarzy i ciała najbardziej pomaga? oparzenia są bardzo bolesne i powodują także inne groźne dla życia zagrożenia! Co gorsza, szkody spowodowane słońcem podczas dzieciństwa, mogą prowadzić do raka skóry w późniejszym okresie życia.

Ponieważ skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa i delikatna, ważne jest, aby wiedzieć, jak traktować oparzenia na skórze i zapobiegać im! Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej na temat wykrywania, leczenia i zapobiegania oparzeniom słonecznym na twarzy i ciała.

Oparzenie słoneczne twarzy – szybka interwencja

oprzenia-sloneczne-na-twarzy

Ucieczka ze słońca, gdy czujesz, że twarz zarumienia się, to najlepsze co możesz w tym momencie zrobić! Schowaj się do cienia lub przenieś się do zadaszonego pomieszczenia. Szybka reakcja jest kluczowa, aby nie było za późno… pamiętaj, że oparzenia na skórze pojawiają się dopiero po 4-6 godzinach od przebywania na słońcu!

Więc jeśli tylko poczujesz, że skóra twarzy nabiera różowego koloru, zmykaj ze słońca, zanim będzie za późno!

 

 

oparzenie-picie-wody

Pij wodę. Gdy tylko zauważysz objawy oparzenia słonecznego, zacznij pić wodę, aby nawilżyć skórę. Oparzenia słoneczne powodują, że krew staje się odwodniona i może wystąpić zmęczenie. Możesz pomóc zapobiec oparzeniom skóry, gdy dobrze się nawodnisz!

 

 

zimna-woda-na-twarz

Przemycie twarzy zimną wodą. Jeśli twarz jest gorąca od oparzenia słonecznego, można ją ostudzić, przemywając ją zimną wodą, a następnie delikatnie osuszyć ją suchym miękkim ręcznikiem.

Można również umieścić zimny, mokry ręcznik na czole lub przytrzymać go na policzkach, aby rozproszyć ciepło. To na pewno zminimalizuje efekty słonecznego oparzenia.

 

 

aloes-na-oparzenie-sloneczne

Zastosuj aloes lub środek nawilżający do twarzy. Nie wolno Ci teraz używać żadnych środków nawilżających, które zawierają ropę naftową, benzokainę lub lidokainę. Zamiast tego, użyj wyciągu z aloesu lub kremu nawilżającego, który zawiera soję lub aloes.

Jeśli skóra jest podrażniona lub powstał obrzęk, można również użyć kremu przeciwstarzeniowego do stosowania miejscowego (1% kremu hydrokortyzonowego). Przed zastosowaniem kremu, dokładnie przeczytaj ulotkę i postępuj zgodnie z instrukcjami.

 

 

aspiryna-ibuprofen-na-oparzenia-sloneczne

Weź ibuprofen, aspirynę lub paracetamol. Biorąc leki przeciwbólowe, gdy tylko zauważysz, że masz oparzenia słoneczne, możesz zapobiec wystąpieniu bólu na twarzy, zanim jeszcze się pojawi! Przeczytaj uważnie instrukcje dotyczące dawkowania i postępuj zgodnie z instrukcjami.

 

 

zmiany-na-skorze-po-oparzeniu-slonecznym

Sprawdź skórę twarzy. Kiedy efekty oparzenia słonecznego stają się zauważalne, spójrz dokładnie na skórę, aby sprawdzić stopień oparzenia. Jeśli wystąpią nudności, dreszcze, problemy ze wzrokiem lub gorączka, skontaktuj się z lekarzem najszybciej jak to możliwe, bo grozi Ci udar.

 

Pielęgnacja twarzy poparzonej słońcem!

nawilzanie-poparzonej-skory-twarzy

Częste nawilżanie skóry. Twoja skóra po opalaniu musi być nawilżana bardzo często. Nie używaj żadnych środków nawilżających, które zawierają ropę naftową, benzokainę lub lidokainę.

Zamiast tego, zastosuj krem nawilżający, który zawiera soję lub aloes. Jeśli skóra jest szczególnie podrażniona i wystąpił obrzęk, można również użyć kremu sterydowego (1% kremu hydrokortyzonu).

 

 

nie-stosuj-peelingu-na-skore-po-oparzeniu-slonecznym

Nie wyciskaj pęcherzy wodnych na skórze i nie zdzieraj naskórka. Wyciskanie pęcherzy i zdzieranie łuszczącego się naskórka może powodować trwałe bliznowacenie skóry. Jeśli zauważysz pęcherze lub odchodzącą skórę, zostaw je w spokoju i pozwól im odejść samoistnie! To bardzo ważne!

 

 

unikanie-slonca-oparzenia-sloneczne

Unikaj słońca, aż objawy oparzeń słonecznych ustąpią. Jeśli musisz spędzać czas na świeżym powietrzu, upewnij się, że nosisz ochronę przeciwsłoneczną z filtrem 30 lub 50 i jeśli tylko możesz, korzystaj z wszelkich zacienionych miejsc, które możesz znaleźć!

 

 

maseczka-z-zielonego-ogroka-na-oparzenia

Wypróbuj domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Istnieje wiele różnych produktów gospodarstwa domowego, które można stosować do naturalnego leczenia oparzeń słonecznych. Wypróbuj jedną z tych metod jako uzupełnienie podczas leczenia oparzeń na twarzy:

  • Rumianek lub herbata miętowa na twarz. Zaparz filiżankę herbaty z rumianku lub mięty i pozwól jej ostygnąć do temperatury pokojowej. Przestygniętą herbatą nawilżaj twarz, aby złagodzić skutki nadmiernego opalania.
  • Zrób kompres z mleka. Zanurz płatek kosmetyczny lub gazę w zimnym mleku i nałóż na twarz. Mleko stworzy ochronną warstwę na skórze, która pomoże ochłodzić i wyleczyć skórę.
  • Pasta ziemniaczana do twarzy. Obierz i zblenduj surowe ziemniaki. Użyj płatków kosmetycznych, aby nabrać niewielką ilość surowego ziemniaka i rozetrzyj go po twarzy.
  • Zrób maskę z ogórka. Maseczka ogórkowa pomoże rozproszyć ciepło, które nęka właśnie Twoją twarz, uniemożliwiając jej szybką regenerację.

 

 

uzywanie-filtrow-slonecznych-codziennie

Każdego upalnego dnia używaj kremu przeciwsłonecznego. Chroń twarz i resztę odsłoniętej skóry, mając zawsze przy sobie krem przeciwsłoneczny z filtrem 30 lub 50.

Krem przeciwsłoneczny należy nakładać na skórę co najmniej 15 minut przed ekspozycją na słońcu i zastosować ponownie, co 90 minut. Jeśli będziesz pływać lub pocisz się, użyj wodoodpornego kremu do ochrony przeciwsłonecznej.

 

 

kapelusz-jako-ochrona-przed-sloncem

Noś kapelusz z rondem, gdy jesteś narażona na działanie słońca. Kapelusz, który ma szerokie rondo, pomoże chronić skórę głowy, uszy i szyję przed oparzeniami słonecznymi. Poza tym kapelusze dodają wiele uroku i stylu!

 

 

okulary-przeciwsloneczne-ochrona-przed-sloncem

Noś okulary przeciwsłoneczne. Okulary przeciwsłoneczne, które mają właściwości chroniące przed promieniowaniem UV, zapobiegają powstawaniu oparzeń wokół oczu od promieni słonecznych. Jeśli nie wiesz jak dobrać i jakie kupić okulary słoneczne, zajrzyj do poradnika pod linkiem.

 

 

pomadka-z-filtrem-uv

Nie zapomnij o ustach! Usta także mogą ulec poparzeniu słonecznemu, więc zawsze noś ze sobą balsam do ust, który ma filtr UV z faktorem co najmniej 30.

 

 

ograniczenie-przebywania-na-sloncu

Ogranicz przebywanie na słońcu. Jeśli to możliwe, ogranicz czas przebywania na zewnątrz w godzinach między 10 a 16, ponieważ ekspozycja skóry na słońce w tym czasie, powoduje największe oparzenia słoneczne twarzy i skóry na ciele.

 

 

monitorowanie-stanu-twoje-skory

Często sprawdzaj swoją skórę. Monitoruj skórę, gdy jesteś na słońcu, szczególnie w godzinach od 10 do 16. Jeśli zauważysz, że na skórze pojawia się delikatne mrowienie lub skóra wygląda trochę różowo, prawdopodobnie doszło już do oparzenia słonecznego i powinnaś natychmiast schować się przed słońcem, a skórę zwilżyć balsamem.

 

 

parasole-sloneczne-przeciw-oparzeniom-slonecznym

Parasol słoneczny nie stanowi 100% ochrony przed słońcem! Pomimo że parasol może pomóc w zmniejszeniu bezpośredniego nasłonecznienia twarzy i skóry, piasek odbija promienie słoneczne wprost na skórę, dlatego ważne jest, aby używać kremu chroniącego przed promieniowaniem słonecznym.

Mam nadzieję, że wiesz już co na oparzenia słoneczne twarzy i ciała pomaga najbardziej, wiesz jak się przed nimi chronić i jak je leczyć!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień

2 KOMENTARZE

  1. Latem gdy byłam na wakacjach, dopadły mnie oparzenia słoneczne na ustach. Tam zapomniałam posmarować się filtrem. Usta stały się suche i spierzchnięte. Zaczęła schodzić z skóra która łuszczyła się. Generalnie błąd popełniłam w słabym przygotowaniu się do wycieczki. Wylot był zimą, polecieliśmy do ciepłych krajów. Oparzenia słoneczne na skórze być może szybciej łapią gdy skóra/cera są blade czyt. okres zimowy :(. Pamiętam, że miałam pewne oznaki poparzenia słońxem, wargi zaczęły mrowić się, nie wiedziałam i co chodzi, teraz już wiem że mój organizm wysyłał mi sygnały, że zaraz poparzę sobie skórę słońcem :/

  2. Ja zawsze używam kremu chroniącego przed promieniowaniem słonecznym bo miałam kiedyś nauczkę i więcej nie dopuszczę do poparzenia słońcem… pamiętam, że było lata gorące, był alkoh9l i wylegiwanie się na słońcu. Zasnęłam leżąc na pontonie dryfującym po jeziorku. Oparzenie słońcem było na całej powierzchni ciała, szczególnie z tyłu na plecach i w okolicy kolan z tyłu. Słyszałam przypadki, że ludzie idą nawet do szpitala gdy zbyt długo są na słońcu, mogą wtedy pojawić się nawet pęcherze z wodą na skórze. Ponoć ból niesamowity! Zawsze zabierajcie ze sobą krem z filtrem, inaczej wakacje mogą zamienić się w prawdziwy koszmar!!!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.