Dlaczego powstają rozstępy? Masz je i chcesz się ich pozbyć? a może jeszcze ich nie masz, ale obawiasz się, że kiedyś powstaną na Twojej skórze?

Podpowiadamy, jak się przed tym uchronić oraz co zrobić, kiedy już się pojawią. Z tego artykułu dowiesz się jakie kosmetyki są najlepsze do walki z rozstępami skóry.

O rozstępach słów kilka

Rozstępy powstają wtedy, kiedy nasze ciało się zmienia pod wpływem szybkiego przybierania na wadze lub rośnięcia, a także w trakcie pracy nad mięśniami. Nasza skóra musi przystosowywać się do zmieniającego się kształtu sylwetki i produkować nowe komórki.

rozstępy

Kiedy zabraknie im kolagenu na wskutek szybkich zmian, powstają komórki, które zawierają jego obniżoną ilość. Widać to najczęściej w postaci podłużnych blizn, które zazwyczaj występują na brzuchu i na piersiach, ale mogą znajdować się też np. na udach.

Kogo najczęściej dotyczy problem rozstępów?

  • Kobiet w ciąży – ponieważ dziecko rośnie, a co za tym idzie, rośnie również brzuch przyszłej mamy – i to w bardzo szybkim tempie. Powiększają się również piersi przygotowując się do laktacji.
  • Nastolatków – ponieważ są w okresie dojrzewania i szybko rosną. Zmianom ulegają nie tylko kości, ale przecież cały organizm, zatem skóra musi za nim podążać.
  • Osób, które szybko przybierają na wadze – chodzi tutaj nie tylko o wrodzoną genetycznie otyłość, ale także pacjentów leczonych specyfikami, którymi skutkiem ubocznym jest tendencja do zbierania dodatkowych kilogramów.
  • Osób uprawiających sport – kiedy mięśnie zwiększają swoją objętość, skóra również musi produkować nowe komórki, by zwiększyć swój obszar.
  • Osób, mających problemy hormonalne – nieodpowiednia ilość tych substancji zawsze może odbijać się negatywnie na kondycji naszej skóry, dlatego jeśli mamy z nią problemy, warto udać się do endokrynologa, by wykluczyć ich źródło w pracy organów dokrewnych.
  • Osób z wrażliwą, podrażnioną, atopową skórą – jest ona narażona nie tylko na utratę wody, ale także, niestety, na powstawanie rozstępów.

Co robić, by rozstępy się nie pojawiały?

Można by napisać jedno krótkie zdanie: “dbać o swoją skórę i o swoje zdrowie“. Z zastrzeżeniem, że nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu rozstępów, mogą się one pojawić pomimo naszych usilnych starań uniknięcia ich. Warto nie tylko stosować krem na rozstępy, ale także wszelkie kosmetyki mające działanie nawilżające oraz natłuszczające.

Nie zapomnijmy również o odpowiednich produktach do utrzymania higieny ciała. Skóra sucha, podrażniona, jest bardziej narażona na powstawanie rozstępów, a wielu z nas ma w dzisiejszych czasach skórę wrażliwą, czy wręcz alergiczną, atopową. Sprawdzą się zatem kosmetyki hipoalergiczne, które nie naruszą naszej naturalnej warstwy ochronnej na skórze. T

akie produkty znajdziemy w wielu popularnych sklepach i drogeriach, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych, zatem nie musimy przepłacać. Można również wypróbować domowych sposobów, np. stosować oliwę z oliwek, która nie tylko natłuszcza skórę, ale również sprawia, że jest ona miękka oraz elastyczna. Oczywiście w profilaktyce rozstępów ważna jest również dieta.

Kolagen jest dostępny w produktach spożywczych, szczególnie w mięsie. Możemy także go suplementować – w aptekach znajdziemy wiele preparatów z jego obecnością w składzie. Jeżeli zatem wiemy, że nasza skóra ma obecnie specjalne potrzeby, warto zwrócić uwagę na niego w tym, co spożywamy.

Co zrobić, jeśli rozstępy już powstaną?

Kosmetyki na rozstępy najlepiej stosować prewencyjnie. Jak pozbyć się rozstępów? Jeżeli pojawiły się na Twojej skórze, również możesz stosować te kosmetyki – pomogą zmniejszyć widoczność zmian. Jaki kosmetyk wybrać dla siebie? Wypróbuj krem na rozstępy marki FITLAB.

Jest to produkt polski, który w swoim składzie ma wyciągi z cennych substancji naturalnych, np. ekstrakt z zielonej fasoli oraz rutyna, które wpływają pozytywnie na kondycję skóry odpowiednio ją nawilżając, dbając o jej właściwe ukrwienie i działając przeciwzapalnie.

Domowe sposoby na walkę z rozstępami

Oprócz oliwy z oliwek cenna może okazać się również cytryna, która ma właściwości wybielające. Można zatem stosować jej sok, np. w połączeniu z oliwą lub olejem kokosowym, na skórę, gdzie znajduje się zmiana.

Pomaga również stosowanie peelingów z kawy lub cukru. Oprócz ścierania martwego naskórka powodują także, że skóra staje się lepiej ukrwiona.

Piersi

Pamiętajmy, że rozstępy często pojawiają się na piersiach – szczególnie w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji, a także u dorastających nastolatek. Skóra z tego obszaru jest inna niż na pozostałych częściach ciała, np. na brzuchu – przede wszystkim cieńsza, delikatniejsza.

Może to spowodować, że będziemy potrzebowały innych kosmetyków do pielęgnacji biustu, ale na szczęście spokojnie znajdziemy produkty jemu dedykowane.

Jednak krem marki FITLAB nadaje się również do stosowania na rozstępy na piersiach. Jest w 95% naturalny, dlatego spokojnie możemy nim smarować nasz biust, bez obawy o podrażnienia.

Artykuł gościny, powstał przy pomocy marki FITLAB.

Podobne artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.