Podczas ciąży zachodzą diametralne zmiany w kobiecym ciele, ma to wpływ także na wygląd skóry w trakcie ciąży jak i po ciąży. By zachować dobrą kondycję skóry, należy ją systematycznie nawilżać i pielęgnować.

Jednak ze względu na specyficzny stan kobiet w trakcie ciąży trzeba brać pod uwagę to, czy dany zabieg lub kosmetyk nie ma negatywnego wpływu zarówno na matkę, jak i na dziecko, które ona nosi. Poniżej kilka wskazówek jak mamy mogą zadbać o swoją skórę podczas ciąży.

Jak ustalić, czy jest się w ciąży? Pierwsze objawy ciąży takie jak zanik miesiączki, poranne nudności, bolesność piersi czy częste oddawanie moczu mogą być podstawą do przeprowadzenia testu ciążowego, a następnie powodem do umówienia się do ginekologa.

Rozstępy – trudne do zwalczenia konsekwencje ciąży?

Jak pielęgnować skórę podczas ciąży

Przybieranie na wadze podczas ciąży i znaczny wzrost obwodów w udach, biodrach i talii może prowadzić do pękania włókien kolagenowych i powstawania nie zawsze łatwych do ukrycia rozstępów głównie na biodrach, brzuchu, piersiach.

Wynika to z niewystarczającej elastyczności skóry i rozluźnienia włókien kolagenowych na skutek zatrzymania wody w organizmie wynikającego ze zmian hormonalnych zachodzących w trakcie ciąży.

Rozstępy można usunąć po ciąży w gabinetach medycyny estetycznej, co niestety jest kosztowne, ale można też działać profilaktycznie, w ten sposób zmniejszymy szanse na powstanie rozstępów.

Jak zwiększyć elastyczność skóry? Można stosować ujędrniające skórę balsamy i krem przeciw rozstępom, najlepiej te przeznaczone dla kobiet w ciąży – kosmetyki dla kobiet w ciąży dostępne są w większości drogerii obecnych na rynku, w aptekach, sklepach internetowych i specjalistycznych sklepach z produktami dla przyszłych mam.

Kremy takie i balsamy są zazwyczaj wzbogacone w olejki naturalne bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. By krem pomógł w pielęgnacji, musi być regularnie stosowany, koniecznie trzeba stosowanie takiego kremu łączyć z delikatnym masażem skóry, który poprawia jej ukrwienie i mikrokrążenie.

Kolejna kwestia to włączenie do diety produktów spożywczych bogatych w witaminy C i E, cynk i krzem, które wspierają wytwarzanie kolagenu. Pozytywny wpływ na jędrność skóry ma też aktywność fizyczna, która poprawia krążenie, przez co do skóry trafia więcej substancji odżywczych wzmacniających jej strukturę.

Jak pielęgnować piersi w trakcie ciąży?

Biust w trakcie ciąży zmienia swój rozmiar i kształt, w związku z czym wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony. Podstawa to odpowiednio dobrany biustonosz, który nie może być zbyt ciasny, bo może zniekształcać piersi.

W momencie gdy biust znacznie urośnie i pojawią się ból piersi oraz zwiększona wrażliwość brodawek na otarcia warto wybrać miękki biustonosz sportowy na szerokich ramiączkach, który dobrze podtrzymuje piersi i jest wykonany z gładkiego materiału odprowadzającego wilgoć.

Bardzo istotna jest też higiena skóry piersi za pomocą hipoalergicznego, delikatnego żelu do mycia ciała oraz dokładne wycieranie skóry pod biustem. Pozostała wilgoć mogłaby spowodować odparzenia, a nawet zakażenia skóry dermatofitami.

W drogeriach i marketach spotkamy kremy do pielęgnacji biustu dla kobiet w ciąży. Kosmetyki do skóry piersi poprawiają elastyczność i nawilżenie skóry, pobudzają mikrokrążenie oraz stymulują wytwarzanie kolagenu.

Można je stosować, gdyż zostały dermatologicznie przetestowane pod kątem bezpieczeństwa dla matki i dziecka. Aby uzupełnić działanie kremów i poprawić napięcie skóry warto wykonywać drobne ćwiczenia, takie jak wzajemne przyciskanie złożonych dłoni na wysokości biustu. Intensywność należy dobrać do przebiegu ciąży.

Pielęgnacja skóry twarzy

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej mogą powodować wyprysk, przebarwienia i zwiększoną wrażliwość skóry, dlatego trzeba ostrożnie dobierać kosmetyki. Po pierwsze należy zrezygnować z kosmetyków zawierających kwasy o działaniu keratolitycznym, czyli złuszczającym jak również kremy zawierające retinol o podobnym do kwasu działaniu.

Po drugie w ciąży należy chronić skórę twarzy przed promieniowaniem UV, które może powodować przebarwienia. Po trzecie wybierając kosmetyki do mycia, oczyszczania i nawilżania twarzy zaufajmy markom dermatologicznym i kosmetykom testowanym na skórze wrażliwej.

Istotne, aby były to kosmetyki hipoalergiczne, czyli pozbawione zbędnych substancji zapachowych, barwników i konserwantów. Jeżeli pojawi się trądzik lub wypryski nie należy używać intensywnych kosmetyków przeciwtrądzikowym, lecz stosować naturalne metody, takie jak domowe peelingi z owsianki, maseczki z drożdży.

Kobieta w ciąży nie musi rezygnować z makijażu, ale powinna go ograniczyć i wybierać hipoalergiczne formuły przeznaczone do skóry wrażliwej. Wystarczy podkreślić walory urody, aby poprawić samoocenę, a ciąża i tak często dodaje uroku.

Demakijaż można wykonać przy użyciu delikatnego żelu do mycia twarzy i płynu micelarnego, który usunie resztki tuszu do rzęs czy korektora. Następnie użyć mgiełki wzbogaconej w składniki pochodzenia naturalnego, kremu o silnym działaniu nawilżającym, a na noc regenerującym.

Pielęgnacja skóry całego ciała u kobiet ciężarnych

Olej ze słodkich migdałów, olej różany, olej z awokado, olej z orzechów makadamia lub mieszanki olejów delikatnie wmasowane w skórę to dobry pomysł na nawilżenie, natłuszczenie, ujędrnienie i dostarczenie witaminy E do naskórka.

Oleje do skóry ciała nie zawierają konserwantów i ograniczają powstawanie rozstępów. Częsty problem kobiet w ciąży to bardzo sucha skóra wywołująca świąd. Aby złagodzić suchość, można zastosować kosmetyki dla kobiet w ciąży takie jak emolienty, które działają nawilżająco, natłuszczająco i przeciwzapalnie łagodząc swędzenie.

Warto też zrezygnować z perfumowanego mydła w kostce, które ma zbyt wysokie pH i podrażnia skórę, na rzecz delikatnych emulsji myjących. Zawsze podczas wyboru kosmetyku do pielęgnacji skóry kierujmy się składem, unikajmy składników, które mogą powodować podrażnienie skóry i jej zaczerwienie.

Jakich substancji i kosmetyków unikać w ciąży?

  • Niewskazane są kremy na cellulitis zawierające wyciąg z cynamonu i innych mocno rozgrzewających substancji przyspieszających spalanie. Abstrahując: w ciąży nie zaleca się gorących kąpieli prowadzących do nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych.
  • Trzeba uważać na kosmetyki zawierające kwasy
    • kwasy AHA, czyli kwasy alfa-hydroksylowe (do tej grupy należą między innymi kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy czy jabłkowy). Są jednymi z delikatniejszych kwasów kosmetycznych, rozpuszczają się w wodzie, jednak nawet tak łagodne działanie nie jest wskazane.
    • kwasy BHA, czyli kwasy beta-hydroksylowe najbardziej znany jest kwas salicylowy o silnym działaniu złuszczającym
    • kwasy PHA, czyli kwasy polihydroksylowe (zalicza się do nich kwas laktobionowy oraz glukonolakton) – często występują w kosmetykach, gdyż wykazują działanie konserwujące, przedłużają trwałość kosmetyku
    • kwas LHA, czyli kwas lipohydroksylowy – pochodna kwasu salicylowego
  • Retinoidy
  • Na kilka miesięcy ciąży najlepiej zrezygnować z farbowania włosów farbami zawierającymi toksyczny amoniak, są na rynku dostępne farby bez amoniaku dla wrażliwej skóry głowy
  • Analizując skład kosmetyków, należy unikać tych, które zawierają fenoksyetanol, czyli uczulający konserwant i triklosan, również konserwant o prawdopodobnym działaniu kancerogennym.
  • Kosmetyki z ftalanami mają negatywny wpływ na rozwój układu płciowego dziecka.
  • Również niektóre olejki eteryczne stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia płodu np: olejek bergamotowy, szałwiowy i rozmarynowy mają działanie poronne.

Ciąża a zabiegi kosmetyczne

W trakcie ciąży niewskazane są niektóre zabiegi: solarium, zabiegi wyszczuplające, sauna, depilacja woskiem na gorąco, jonoforeza i inne zabiegi wykorzystujące przepływ fal radiowych i prądu, ponadto wykonanie tatuażu, makijażu permanentnego, piercingu oraz zabiegów z mocno stężonymi kwasami są niewskazane w ciąży i lepiej z nich zrezygnować.

Zwykłe dbanie o siebie jest oczywiście jak najbardziej zalecane, kobieta w ciąży nie musi rezygnować z wizyty u fryzjera, kosmetyczki czy manikiurzystki, ale za każdym razem trzeba poinformować osobę wykonującą zabieg o tym, że jest się w ciąży i zapytać, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania konkretnych kosmetyków, czy chemii.

Pamiętajmy, że wszystko, co robi przyszła mama, ma wpływ na zdrowie i kondycję dziecka. Warto być odpowiedzialnym przez te kilka miesięcy, aby potem latami cieszyć się zdrowiem i prawidłowym rozwojem swoich dzieci oraz regularnym w pielęgnacji skóry, aby po porodzie szybko wrócić do formy.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.