Cynk jest bardzo istotnym pierwiastkiem, odgrywającym rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Między innymi zauważamy jego zbawienny wpływ na skórę. Z czego wynika działanie cynku na urodę oraz jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce?

Cynk w organizmie

Na niedobory cynku cierpi dziś duży procent ludzi. Wynika to z tego, iż nie dostarczamy sobie jego odpowiednich ilości z pożywienia. Roślinne źródła cynku są coraz bardziej ubogie w ten pierwiastek ze względu na to, że i w glebie znajdziemy go coraz mniej.

Najlepszymi źródłami tego pierwiastka są produkty pochodzenia zwierzęcego jak ryby, owoce morza oraz mięso. Jednak te produkty coraz częściej wykluczane są z pożywienia.

cynk

Tymczasem cynk odpowiada za równowagę hormonalną, odporność organizmu, oraz stan skóry, włosów i paznokci.

Niedobory cynku w pierwszej kolejności odbijają się na wyglądzie, włosy zaczynają wypadać, a na paznokciach pojawiają się charakterystyczne białe plamki. Szacuje się również, że niedobory cynku to u około trzydziestu procent osób cierpiących na trądzik dorosłych przyczyna takich problemów.

Chociaż przyczyny występowania krost są różne, nieraz złożone, to warto rozważyć, czy nie stoi za tym właśnie niedobór cynku. Niedobór tego pierwiastka to również nadmierna suchość skóry.

Wpływ cynku na cerę trądzikową

Nie wyjaśniono dokładnie dlaczego cynk wpływa na poprawienie stanu skóry trądzikowej, ale w istocie przynosi on dużą, niemal natychmiastową poprawę.

W miarę przyjmowania suplementów z cynkiem poprawa jest coraz bardziej widoczna. Podejrzewa się, że pierwiastek ten wpływa po prostu na równowagę hormonalną.

To hormony powodują nadmierne wytwarzanie się sebum, które z kolei staje się pożywką dla bakterii. Wynikiem tego powstają pryszcze.

Zauważono również, że cynk działa przyśpieszając apoptozę, czyli zaprogramowane obumieranie starych i odradzanie się nowych komórek.

cynk-na-tradzik

Dzięki temu odsłonięta zostaje warstwa zdrowszej skóry. Jeśli komórki z jakiś względów nie obumierają, to zatykają ujścia porów i przyczyniają się do tworzenia zaskórników i pryszczy.

Ponadto cynk ma wyraźne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a dzięki gromadzeniu się w skórze, zapobiega namnażaniu się na niej bakterii i tworzenia się wykwitów. Zatem nie tylko zwalcza objawy, ale również działa u podstaw – nie pozwala na ich rozwój.

Zastosowanie cynku w kosmetyce

Na rynku istnieje duży zasób kosmetyków, które zawierają cynk. Zastosowanie kosmetyków z tym składnikiem jest znane już od przeszło pięciu tysięcy lat. Stosując ten pierwiastek na skórę również zyskujemy.

W przypadku zmian trądzikowych cynk doraźnie zwalcza bakterie, zmniejsza stan zapalny, zwęża pory, reguluje pracę gruczołów łojowych.

Cynk nie tylko zwalcza pryszcze, ale również wspomaga leczenie na przykład owrzodzeń, trudno gojących się ran, pomaga w zwalczaniu łupieżu.

Cynk jest znanym przeciwutleniaczem

Zwalcza wolne rodniki, jednocześnie jest delikatny, dlatego świetnie nadaje się do cery dojrzałej. Okazuje się, że świetnie spłyca zmarszczki. Cynk wspomaga produkcję kolagenu, przez co wyraźnie odmładza cerę.

Jest on również polecany osobom, które mają problemy z przebarwieniami skóry. Rozjaśnia ją i usuwa przebarwienia, wyrównuje koloryt cery.

Postacie cynku w kosmetykach

Cynk w kosmetykach pojawia się w różnych formach. Najczęściej stosowany jest tlenek cynku, ma działanie ściągające, łagodzi stany zapalne skóry, ale także wykazuje działanie ochronne przed promieniowaniem UV.

Siarczan cynku posiada silne właściwości przeciwzapalne, węglan cynku ochrania skórę. Undecylian oraz pirytionan są stosowane w szamponach do włosów, ponieważ wykazują działanie zwalczające grzyby oraz łupież.

Skuteczne wykorzystanie cynku

Cynk wykazuje skuteczne działanie zarówno stosowany w kosmetykach oraz doustnie. Aby jednak osiągnąć najlepsze efekty warto połączyć te dwie metody. Dzięki temu z pewnością osiągniemy najlepsze efekty.

Skąd czerpać cynk – suplementacja cynku

Cynk znajdziemy w roślinach, wielu ziołach, czosnku, w nasionach sezamu, w migdałach, w dzikim ryżu. Warto pić herbatkę z pokrzywy zebranej z dzikich obszarów.

Jest bogata w cynk, a oprócz tego również w witaminę A, która wspomaga wydobywanie zapasów cynku z wątroby.

Ona również korzystanie wpływa na skórę i poprawia działanie cynku, wygładzając ją i dbając o jej nawilżenie.

cynk-plodnosc

Więcej cynku znajdziemy oczywiście w rybach, na przykład w tuńczyku, owocach morza, przede wszystkim w ostrygach. Osoby jedzące owoce morza, które są stałym elementem diety śródziemnomorskiej, cieszą się zdrowiem, płodnością i urodą.

Takie działanie właśnie ma cynk. Ale nadmierne spożywanie owoców morza nie jest wskazane ze względu na zawartość w nich rtęci.

Możemy zastosować suplementację cynkiem, szczególnie w przypadku zmian trądzikowych. Nie należy jednak prowadzić suplementacji zbyt długo – dobrze jest robić przerwy. Ważne jest również by nie przekraczać dziennie zalecanej dawki.

Przedawkowanie cynku objawia się nudnościami, problemami żołądkowymi. To sygnał, że należy odstawić suplementację.

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!