Sebum, czyli łój skórny, to jedna z naturalnych wydzielin Twojego ciała, która jest znienawidzona przez wielu z nas! Większość reklamowanych kosmetyków walczy z łojem. Tymczasem wiesz co? nie jest to wcale tak dobre posunięcie, jak mogłoby się wydawać! A dlaczego…?

Naturalna funkcja sebum

Łój skórny pojawia się nie bez powodu i jest nam bardzo potrzebny. Działa jako naturalne natłuszczenie skóry. Gdybyśmy w ogóle pozbyli się sebum, skóra byłaby bardzo sucha i żadne kremy by tego nie zmieniły.

Łój powoduje również, że cera jest elastyczna i dłużej zachowuje młodość. Nie bez znaczenia jest również fakt, że łój ochrania skórkę przed mikrouszkodzeniami, jak również przed warunkami środowiskowymi, czyli na przykład przed nadmiernym chłodem, czy zbyt suchym powietrzem w domu.

Kolejną bardzo ważną funkcją sebum jest jego działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe.

To bardzo ważny element w naszym układzie odpornościowym, pierwsza bariera, jaką pokonać muszą drobnoustroje, zanim wnikną do organizmu. Część powinna zginąć już na tym etapie. Dla tych wszystkich powodów nie ma mowy o czymś takim jak usunięcie sebum.

sebum
Sebum

Jest to nie tylko szkodliwe dla urody, gdyż żaden krem, balsam ani olej nie zastąpią naturalnego płaszcza skóry, ale także niebezpieczne dla zdrowia. Niestety kosmetyki przeciwtrądzikowe są bardzo agresywne, doszczętnie niszczą naturalną ochronę skóry i powodują jej przesuszenie.

Choćbyśmy nienawidzili sebum i pragnęli się go pozbyć, to powinniśmy być wdzięczni za to, że jednak je posiadamy.

Czy tłusta cera zawsze jest trądzikowa?

Chociaż większość z nas wierzy, że przyczyną trądziku jest tłusta cera, to tak nie jest. Większa ilość sebum nie sprawia, że automatycznie pojawiają się pryszcze.

Osoby z tłustą cerą skarżą się przede wszystkim na świecące czoło, brodę i nos, oraz na większe powstawanie zaskórników. Tymczasem za powstanie trądziku odpowiedzialne są bakterie bytujące na skórze.

Zwiększona ilość łoju jest kłopotliwa, ale osoby, które się z tym borykają, powinny wiedzieć, że istnieje plus tej sytuacji. Mianowicie ich skóra dłużej pozostaje młoda, bez zmarszczek.

Dlatego dłużej będą takie osoby wyglądały młodziej. Warto zwrócić uwagę, że produkcja łoju skórnego spada po czterdziestym roku życia, czyli dokładnie wtedy, gdy zmarszczki zaczynają być coraz bardziej widoczne.

Skuteczne metody na tłustą cerę

Co zrobić, by pozbyć się problemu tłustej skóry i ewentualnie krost? Najlepiej zastosować naturalne kosmetyki, które nie zaburzają pracy gruczołów łojowych, a jedynie stopniowo i nie gwałtownie obniżają poziom sebum, jednocześnie działając antybakteryjnie.

Jednym z takich kosmetyków jest mydło dziegciowe lub mydło z węglem aktywnym, chociaż istnieją również inne. Warunkiem jest, by kosmetyki te były biozgodne ze skórą.

Należy również zadbać o prawidłową gospodarkę hormonalną i dietę. Niektóre pokarmy powodują zwiększone wydzielanie sebum, a także problemy z trądzikiem (na przykład nabiał). Dietę należy uzupełnić w kompleks witamin z grupy B.

Tłusta cera – nieskuteczne metody

sebum-na-skorze

Jednym z największych błędów w pielęgnacji tłustej cery jest wspominane już nadmierne jej przesuszanie za pomocą źle dobranych kosmetyków, toników na bazie alkoholu.

Źle na skórę tłustą wpływa również stosowanie ciężkich, zatykających pory pudrów oraz podkładów. Nie tylko pogarszają one problem, ale po kilku godzinach z takim makijażem na twarzy nie wygląda się dobrze, ponieważ sebum przesiąka przez puder i tworzą się grudki.

Nakładanie kolejnych warstw nie rozwiązuje problemu, a jedynie go pogarsza. Szczególnie jeśli w ogóle nie dbamy o mycie gąbeczek i pędzli, którymi nakładamy makijaż. Innym kiepskim pomysłem na radzenie sobie z tłustą cerą są zbyt częste wizyty na solarium.

Spowoduje to wzrost zrogowacenia naskórka, a w dalszej perspektywie większe zatykanie porów. Skóra wystawiona na wysuszające działanie promieniowania będzie się bronić, produkując jeszcze większą ilość łoju. Na koniec warto wspomnieć o zbyt częstym złuszczaniu naskórka z użyciem nieodpowiedniego środka.

Skóra tłusta wymaga peelingu raz w tygodniu, bez użycia ostrych środków ścierających, czyli drobnego peelingu. Z kolei gruboziarnisty jest mało dokładny. Najlepszym rozwiązaniem są maski typu peel of, lub kwasy AHA (alfa – hydroksykwasy) oraz BHA (beta hydroksykwasy).

Czym nawilżać tłustą cerę?

Krem do twarzy musi być odpowiednio dobrany, nawet te lekkie w większości zawierają składniki, które dodatkowo zatykają pory. Uważnie czytając etykiety, przekonamy się, czy nie ma w składzie kremu – parafiny lub ciężkich wosków.

Wbrew pozorom tłusta skóra nie wymaga usuwania nadmiaru łoju kilka razy dziennie, a wręcz przeciwnie, błaga o nawilżenie.

Usuwanie sebum powoduje, że płaszcz skóry będzie się szybko odnawiał i nie przyniesie to efektu na dłużej niż maksymalnie kilka godzin. Lepszym rozwiązaniem jest naturalne nawilżanie cery, na przykład za pomocą kwasu hialuronowego. Zewnętrznie dobrze działają olejki naturalne.

Nie każdy olej nadaje się do pielęgnacji cery tłustej. Na przykład olej z wiesiołka, jojoby, arganowy czy z olej z czarnuszki nadaje się do tego celu, ale już olej z kokosa jest zbyt obciążający.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

1 KOMENTARZ

  1. Jak dla mnie to jedyny kosmetyk, który redukuje wydzielanie sebum to Sevolium. On jest naturalny, bez SLS i innych bajerów :D

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.