Zobacz: czym są wolne rodniki i jaką pełnią funkcję w organizmie! Gdy przepołowimy jabłko na pół, po pewnym czasie możemy zauważyć, że zaczyna czernieć. Ten sam proces, chociaż w o wiele wolniejszym tempie przebiega w ludzkim organizmie. Chodzi o proces starzenia się, w którym biorą udział wolne rodniki.

Wolne rodniki – co to jest?

Nazwa ta dotyczy cząsteczek i atomów, zawierające niesparowane elektrony. Tak mówi definicja, ale najprościej rzecz ujmując to cząsteczki, które powodują utlenianie, czyli starzenie się organizmu, powstawanie chorób.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że bez procesu utleniania, który cały czas zachodzi w komórkach i jest wynikiem metabolizmu, nie byłoby w ogóle możliwie życie w takiej formie, jaka obecnie istnieje. Problem powstaje, jeśli mamy do czynienia z większą niż prawidłowo ilością wolnych rodników.

starzenie-sie-wolne-rodniki

To właśnie wówczas powodują one największe zniszczenia. Współczesne życie natomiast nas nie oszczędza i w znacznie większej ilości mamy do czynienia z wolnymi rodnikami, które nas otaczają, niż kiedykolwiek.

Dlatego zaleca się dla równowagi dostarczanie organizmowi pokarmów oraz napojów, które zawierają większe ilości antyoksydantów, czyli cząsteczek, które mają przeciwne działanie od wolnych rodników.

Wolne rodniki a stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny powstaje w organizmie, gdy w organizmie jest zbyt dużo wolnych rodników i nie jest on w stanie poradzić sobie ze skutkami ich działania. Wówczas pojawia się stan chorobowy.

Ze stresem oksydacyjnym naukowcy wiążą powstawanie przede wszystkim chorób o podłożu nerwowym, czyli na przykład Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie boczne zanikowe.

Ale również jest przyczyną chorób cywilizacyjnych, czyli chociażby cukrzycy czy nowotworów.

Jak zwalczyć wolne rodniki?

Wiadomo, że każdy chce być jak najdłużej młody i cieszyć się zdrowiem. Dlatego walka z wolnymi rodnikami wydaje się logicznym rozwiązaniem.

Jednak myli się ten, kto sądzi, że zwalczy je zupełnie. Ponieważ są związane z naturalnie występującym procesem, nie możemy ich całkowicie zwalczyć.

Ale istnieją sposoby na zmniejszenie dostarczania wolnych rodników, a dzięki temu znaczące spowolnienie procesu starzenia oraz wyeliminowanie w dużej mierze chorób. Aby to zrobić, należy prowadzić zdrowy tryb życia.

Najwięcej wolnych rodników dostarczają nałogi, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu, żywność bogata w tłuszcz i polepszacze, a także pestycydy, promieniowanie słoneczne, zwiększone zanieczyszczenie środowiska.

palenie-papierosow-wolne-rodniki

Także bardzo popularne dziś zażywanie ogromnej ilości leków i suplementów diety nie wpływa pozytywnie na młody wygląd i zdrowie, chociaż jest w tym pewien paradoks.

Jak widać, wielu niekorzystnych sytuacji bardzo trudno jest uniknąć, na przykład nie przestaniemy oddychać zanieczyszczonym powietrzem.

Dlatego ważne jest dostarczanie większej ilości antyoksydantów, które wspomogą naturalne zdolności organizmu do regeneracji.

Znajdziemy je w pożywieniu, którego powinniśmy dostarczać sobie każdego dnia. Ważne, by wybierać te pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Jakie produkty spożywcze zawierają największą ilość antyoksydantów?

Antyoksydanty to temat, który już dawno został wzięty pod lupę przez naukowców. ORAC to jednostka, która ma oznaczać zawartość atomową antyoksydantów w pożywieniu.

Jednocześnie zbadano, które z popularnych produktów spożywczych zawierają największe ilości antyoksydantów.

owoce-na-wolne-rodniki

Okazuje się, że najwięcej znajdziemy ich w przyprawach takich jak goździki, rozmaryn, tymianek, majeranek, kolendra. Warto zjadać takie warzywa jak karczochy, kapusty oraz owoce jak jabłka, truskawki, śliwki.

Każe owoce i warzywa zawierają antyutleniacze, dlatego warto zadbać o to, by zjadać niewielkie porcje codziennie, które będą jak najbardziej zróżnicowane.

Ilość antyoksydantów jest większa w ziołach suszonych, niż świeżych. To sygnał, że dobrym pomysłem jest dodawać ich do potraw pod koniec gotowania.

Powstrzymywanie starzenia skóry a oleje bogate w antyoksydanty

Popularne przyprawy mogą być wykorzystane również w formie olejów tłoczonych na zimno. Używajmy ich w kuchni, jak również stosujmy je na skórę jako środek pielęgnacyjny. Olejek rozmarynowy ma na przykład działanie silnie rozgrzewające, ściągające skórę.

starzenie-sie
Już wiesz jak powstrzymać starzenie się skóry?!

Działa znacznie lepiej niż jakikolwiek krem przeciwzmarszczkowy. Istnieje bardzo wiele olejów i olejków, które zastosowane na skórę mają działanie silnie nawilżające, odmładzające i chroniące przed wolnymi rodnikami. Na przykład olej z nasion konopi, młodej marchwi i wiele innych.

Aktywność fizyczna a wolne rodniki

Jako sposób na przeciwdziałanie wolnym rodnikom zaleca się aktywność fizyczną. Nie jest to jednak sposób na walkę z nimi. Wysiłek fizyczny po prostu zwiększa wytwarzanie się wolnych rodników poprzez przyśpieszenie metabolizmu.

Proces utleniania zachodzi szybciej. Ponadto ruszając się na świeżym powietrzu, na przykład w miastach zimą wdychamy smog i spaliny samochodów, co jeszcze pogarsza sprawę.

Mimo wszystko, warto uprawiać przemyślaną i niezbyt forsującą aktywność fizyczną każdego dnia, aby wolne rodniki nie nękały Twojego ciała!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!