Odpowiem dziś czy można farbować włosy w ciąży. Wiele kobiet, mimo zajścia w ciążę, potrzebuje wciąż czuć się pięknymi i zadbanymi. Niektóre z kobiet często farbują włosy, uważając, że w innym kolorze od tego, które dostały od natury, wyglądać będą lepiej.

Co jednak jeśli przyszła matka chce zafarbować swoje włosy, nosząc w swoim organizmie dziecko? Czy może użyć chemicznych farb kupionych w sklepach? A jednak może lepiej nie ryzykować i poczekać ze zmienieniem swojego koloru?

Czy można farbować włosy w ciąży?

Należy na sam początek rozdzielić sposoby farbowania włosów. Można to zrobić, kupując chemicznie wytworzone farby, a można także postanowić zafarbować włosy w sposób naturalny, np. korzystając z naparu pokrzywowego. Zarówno w tym, jak i tym przypadku warto być ostrożnym.

Punktem wyjścia zawsze powinna być rozmowa z lekarzem prowadzącym, który udzieli wszelkich informacji dotyczących zdrowia dziecka oraz tego, czy warto zafarbować swoje włosy.

czy-mozna-farbowac-wlosy-w-ciazy
Czy można farbować włosy w ciąży?

Oczywiście metoda naturalnych barwników jest bezpieczniejsza od tych chemicznych, jednak i w tym przypadku warto zasięgnąć opinii doktora, który zbada organizm kobiety, a także dziecka i zadecyduje, czy np. spora ilość żelaza przyjętego w wyniku użycia naparu z pokrzywy nie zaszkodzi nikomu z tej dwójki.

Warto też wspomnieć, że metoda farbowania włosów roślinami będzie mniej skuteczna od tych chemicznych środków z tego względu, że zadaniem roślin nie jest jak najmocniejsze zabarwienie jakiegoś obiektu, lecz wpłynięcie na jego skład. Odwrotna sytuacja jest w przypadku syntetycznych farb do włosów, których zadaniem jest tylko zmienić kolor czupryny.

Farbować włosy czy nie farbować będąc w ciąży?

Obecnie toczy się wiele dyskusji na temat farbowania włosów w czasie ciąży.

Zwolenniczki takiej zmiany wyglądu twierdzą, że owszem, badania wykazały, iż farby do włosów mogą być szkodliwe dla płodu, jednak badania te mają co najmniej kilkanaście (lub nawet kilkadziesiąt lat), a jak wiadomo, technologia i zaawansowanie społeczeństwa idą do przodu, produkty są coraz lepszej jakości.

Nie można jednak zapominać o tym, że często producenci, chcąc zarobić, idą na łatwiznę i dodają niepożądane substancje do środków chemicznych tylko po to, by zaoszczędzić na droższych materiałach.

Jak może dojść do uszkodzenia płodu?

farbowanie-wlosow-w-ciazy

Środki chemiczne zawarte w farbie do włosów do płodu trafić mogą na dwa sposoby – przez skórę, do krwi, która jest wrażliwsza w czasie ciąży lub przez drogi oddechowe – matka wdycha zapach farby, który trafia do płuc i rozprowadzany jest do wszystkich komórek organizmu jej oraz dziecka.

Podejrzewano, że w wyniku farbowania włosów w czasie ciąży uczulenia wśród dzieci stały się codziennością. Ponoć były one także bardziej wrażliwe na zewnętrzne bodźce, a także miały słabszą odporność.

Zwolenniczki farbowania włosów w trakcie ciąży wskazują na to, że badania wykonane na farbach do włosów są przestarzałe. Obecnie farby coraz rzadziej zawierają amoniak (odpowiedzialny za podrażnienia), który mógł być toksycznym środkiem chemicznym dla płodu.

Istnieje także pogląd, iż obecnie farby są delikatniejsze niż kiedyś, nie ma szans, żeby środki zawarte w takich produktach przedostawały się przez tyle warstw skóry, skoro zatrzymują je włosy, czyli tkanka martwa.

Mówi się też, że w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, zgłosić się można do lekarza, a on wyznaczy, czy farbowanie włosów w czasie ciąży jest sensowne, jakie może to nieść konsekwencje, a w przypadku już wcześniejszego zafarbowania, czy z płodem wszystko jest w porządku.

Jak farbować włosy będąc w ciąży?

farbowanie-wlosow-gdy-jest-sie-w-ciazy

Jeśli już któraś z przyszłych mam jest pewna, że chce zafarbować włosy, jak powinna tego dokonać? Przede wszystkim dobrze byłoby, żeby udała się do odpowiedniego salonu fryzjerskiego i zaznaczyła, że jest w ciąży. Fryzjer powinien wybrać jak najdelikatniejsze farby.

Plusem salonu jest to, gdy jest on duży i dobrze wentylowany – zmniejsza się wtedy ryzyko wdychania niepożądanych substancji, które mogą wywołać reakcje alergiczne lub uczucie słabości. Zastanowić się też warto nad tym, czy farbować chcemy całą powierzchnię włosów, czy tylko ich część – może wystarczą tylko końcówki?

Aktualnie nie ma dowodów na to, że farby do włosów szkodzą nienarodzonemu dziecku. Jednak, czy nie warto powstrzymać się i poczekać? Czas nas nie zbawi, a zawsze zmniejszymy ryzyko nieprawidłowości występujących w ciele Twojego dziecka.

Odpowiadając na pytanie, czy można farbować włosy w ciąży, można! ale czy warto ryzykować? to pytanie musi sobie zadać każda z przyszłych matek, które myślą o farbowaniu włosów.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

4 KOMENTARZE

  1. Wg mnie farbowanie włosów w ciąży to nie jest dobry pomysł! Już te 9 miesięcy + okres karmienia powinniśmy sobie odpuścić i nie farbować włosów. Przy okazji włosy sobie trochę odpoczną…

  2. Też mi się wydaję, że nie ma co ryzykować zdrowia płodu, przecież jest on tak strasznie czuły na wszystko co robimy ze swoim ciałem… farbowanie włosów będąc w ciąży to proszenie się o kłopoty…

    Ewentualnie można spróbować naturalne sposoby farbowania włosów ale ja akurat takich nie znam i jakoś nie chce mi się eksperymentować teraz kiedy już w ciąży jestem.,

  3. Jeśli brzucha jeszcze nie widać i wybieracie się do fryzjera to zawsze mówcie, że jesteście w ciąży. Szczególnie jeśli są to pierwsze tygodnie ciąży ponieważ właśnie w tym czasie, płód narażony jest na najwięcej niebezpieczeństw. Ja na szczęście nie farbuję włosów wogóle ale gdybym farbowała to nie w czasie ciąży… Można też rozważyć naturalne sposoby na farbowanie włosów ale efekty nie są tak długotrwałe!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.