Wiele osób w różnym wieku zgłasza się do lekarza z problemem alergii skórnej. Najczęściej jest to problem związany ze stosowaniem kosmetyków oraz z pożywieniem, w którym znajdują się alergeny.

Takie osoby zwykle kierowane są do dermatologa, który zaleca stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Czy kosmetyki naturalne nadają się do pielęgnacji takiej skóry, często podrażnionej przez różnego rodzaju substancje?

Kosmetyki bez zbędnych dodatków

naturalne-kosmetyki-alergia

Warto zwrócić uwagę na to, że oferowane na rynku kosmetyki naturalne pozbawione są wszelkiego rodzaju substancji chemicznych, takich jak:

 • konserwanty, czyli parabeny,
 • SLS-y,
 • silikony,
 • substancje zapachowe,
 • substancje koloryzujące.

Okazuje się, że najczęściej to właśnie te chemiczne dodatki wywołują podrażnienie skóry i jej reakcję alergiczną. Parabeny to silne konserwanty, które wydłużają znacznie czas przydatności kosmetyków do spożycia. Prawda jest jednak taka, że przenikają one przez cienką warstwę skóry i trafiają do krwiobiegu.

Warto zrezygnować z kosmetyków, które zawierają takie szkodliwe substancje. Wielu lekarzy uważa, że mogą one być przyczyną chorób nowotworowych. Na pewno kosmetyki naturalne warto wybrać dla dzieci – alergików z problemami skórnymi.

Szeroki wybór takich kosmetyków bez parabenów można znaleźć na stronach takich jak orientana.pl i innych. Najczęściej pozbawione są również innych, zbędnych dodatków.

Na co skóra reaguje alergicznie?

Każdy organizm jest inny i w inny sposób reaguje na różne składniki kosmetyków. Wiele osób ma problemy z dodatkami chemicznymi, które znajdują się w ich składzie. Bywa jednak, że to naturalne i w pełni bezpieczne dla naszego organizmu wyciągi roślinne mogą przyczyniać się do reakcji w postaci świądu skóry, jej pieczenia, pojawiania się wyprysków i innych reakcji.

Jeżeli kosmetyki naturalne wywołują tego typu reakcję, oznacza to najprawdopodobniej, że organizm reaguje alergicznie na jeden ze składników. Często bywają to zboża i składniki w postaci pestek owoców.

Najlepszym wyjściem może okazać się wykonanie testów alergicznych na skórze. Wykluczą one przyczynę i dzięki temu wiadome będzie, czy reakcja alergiczna pojawia się po zastosowaniu kosmetyku, czy też jest objawem alergii na jakiś składnik pokarmowy.

Jakie kosmetyki naturalne najlepiej wybrać?

Osoby, które często cierpią z powodu reakcji alergicznych na różnego rodzaju kosmetyki, powinny szczególną uwagę przykładać do tego, jakie specyfiki stosują na swojej skórze. Czym kierować się podczas zakupu kosmetyków?

 • najlepiej wybierać te hipoalergiczne,
 • kosmetyki powinny mieć jak najkrótszy skład,
 • dobrze, jeżeli głównymi składnikami są naturalne oleje i olejki roślinne.

Najlepiej unikać ekstraktów owocowych oraz zbożowych, ponieważ te bywają czynnikiem alergizującym. Zawsze trzeba też wybierać kosmetyki bez dodatku substancji zapachowych i koloryzujących. One często powodują powstawanie nieprzyjemnych reakcji organizmu.

Które kosmetyki naturalne są wskazane dla skóry alergicznej?

Wiedząc o swoich problemach z pojawiającymi się i nawracającymi alergiami skórnymi, najlepiej stosować sprawdzone kosmetyki, które nie wywołują takich skutków. Jeżeli któryś z nich służy dobrze skórze, najlepiej nie zastępować go kolejną nowinką. Skóra ze skłonnością do alergii dobrze reaguje na:

 • kremy normalizujące i delikatnie natłuszczające,
 • kremy łagodzące i emolienty,
 • płyny micelarne.

Jeżeli istnieje taka możliwość, w trakcie pojawiania się problemów, lepiej unikać kosmetyków do makijażu i koloryzujących. Zawarte w nich substancje mogą bowiem negatywnie wpłynąć na kondycję skóry.

Wszystkie kosmetyki powinny służyć nawilżeniu skóry i łagodzeniu jej problemów. Na pewno dobrze jest unikać silnych peelingów i maseczek o działaniu odmładzającym. W przypadku problemów dobrze jest poradzić się lekarza dermatologa, który wykona niezbędne badania i zaproponuje sposób leczenia.

Czasami konieczne jest zastosowanie leków o działaniu antyalergicznym, aby znormalizować objawy i zminimalizować ich nasilenie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.