Organizm kilkulatka przez cały rok jest narażony na liczne infekcje, spośród których najczęściej występujące jest zapalenie gardła u dziecka. Jest ono uciążliwe, bo powoduje ból, pieczenie, chrypkę, a nawet katar czy nieco podwyższoną temperaturę.

Wszystko to niekorzystnie wpływa na ogólną kondycję małego organizmu oraz na samopoczucie naszej pociechy.

Dbanie o zdrowie dziecka jest niezwykle trudne, bo każdy maluch jest inny, a choroby atakują w najmniej oczekiwanym momencie.

Zobacz: Spray na gardło – RANKING

Aby jak najszybciej reagować i w porę ochronić dziecko przed rozwojem infekcji, niezbędne jest obserwowanie swojego malucha, a w przypadku jakichkolwiek problemów – trafna diagnoza, zwykle poparta też konsultacją u specjalisty.

Różnice między wirusowym i bakteryjnym zapaleniem gardła u dziecka

wirusowe-zapalenie-gardla-junior-angin

Każdy rodzic doskonale wie, jak wygląda zapalenie gardła u dziecka – maluch jest osłabiony, traci zainteresowanie zabawą, narzeka na ból i gorsze samopoczucie.

Jest to trudna sytuacja zarówno dla malca, jak i jego rodziców, który muszą podjąć decyzję na temat dalszego postępowania.

Aby to zrobić, warto wiedzieć jakie podłoże może mieć zapalenie gardła u dziecka. Mogą je bowiem wywoływać zarówno wirusy, jak i bakterie.

  • Wirusowe zapalenie gardła jest najczęściej spotykane u małych dzieci, przedszkolaków i uczniów. Objawy trwają ok. tygodnia. W takich przypadkach zaleca się odpoczynek, optymalne nawodnienie oraz preparaty takie, jak choćby tabletki, lizaki lub syropy.
  • Bakteryjne zapalenie gardła, czyli między innymi angina jest często powikłaniem po zapaleniu wirusowym. Jest ona znacznie bardziej uciążliwa, bo wywołuje bardzo silny ból i zaczerwienienie gardła, trudności z przełykaniem oraz wysoką gorączkę. A jej objawy pojawiają się nagle.

Jak radzić sobie z zapaleniem gardła u dziecka?

Jeśli tylko zaobserwujemy pierwsze objawy zapalenie gardła u dziecka, warto jak najszybciej spróbować poradzić sobie z tymi dolegliwościami. Jakie metody najlepiej wypróbować, aby pokonać zapalenie, ale też wzmocnić osłabiony organizm malucha?

  • Niezbędny jest odpoczynek, spokój oraz zwiększona dawka snu.
  • Organizm małego dziecka szybko ulega odwodnieniu, dlatego w chorobie trzeba nieco zwiększyć  ilość wypijanych płynów.
  • Domowe sposoby na ból gardła – jeśli maluch skarży się na ból gardła, warto podawać mu syrop z cebuli, czosnku, cukru lub miodu albo syrop z imbiru, cytryny i miodu. Ulgę mogą przynieść też ziołowe płukanki do gardła.
  • Warto też ubierać dziecko odpowiednio do pogody i jego aktywności – zarówno wychłodzenie, jak i przegrzewanie organizmu nie jest dobre dla jego odporności.
  • W przypadku tego typu infekcji należy także pilnować, aby dziecko często udrażniało nos, aby mogło przez niego swobodnie oddychać. Jest to ważne, bo oddychanie przez usta powoduje suchość w gardle, kaszel, a niekiedy nawet pojawienie się wydzieliny w nosie i w oskrzelach, co może prowadzić także do nawracania licznych infekcji dróg oddechowych.

Podobne wątki:

1 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.