Posiadanie ekspresu do kawy – niezależnie od tego, czy jest to ekspres przelewowy czy automatyczny – wiąże się z odpowiednim dbaniem o nasze urządzenie.

Prawidłowe funkcjonowanie i żywotność tego rodzaju sprzętu zależy w bardzo dużym stopniu od regularności oraz dokładności jego czyszczenia.

W jaki sposób czyścić ekspres do kawy? Jak często należy to robić? Czym różni się czyszczenie ekspresu przelewowego od ekspresu automatycznego? Za pomocą jakich środków czyścić tego typu sprzęt?

Przygotowanie dobrej kawy jest zwykle wynikiem kilku okoliczności. W największym stopniu zależy to oczywiście od pochodzenia i gatunku ziaren, choć trzeba też zauważyć, że każdy ma w tej dziedzinie swoje własne, indywidualne upodobania.

Niemałe znaczenie ma też sposób przyrządzania kawy. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszą się te ekspresy do kawy, które wydobywają z ziaren wszystko, co najlepsze.

To, co także ma wpływ na jakość i smak kawy z ekspresu, to również stan samego urządzenia. Każdy sprzęt wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Wydłuży to nie tylko jego żywotność, ale zapewni doskonały smak kawy przez długi czas.

Po co czyścić ekspres do kawy?

czyszczenieeskpresuautomatycznegodokawy.jpg

Czy regularne czyszczenie ekspresów do kawy jest rzeczywiście tak ważne? Powiedzmy sobie szczerze – gdyby było inaczej, to producenci nie przykładaliby to tego tak wielkiej wagi w dołączanych do sprzętu instrukcjach obsługi i konserwacji.

Prawidłowe i regularne czyszczenie ekspresów do kawy jest nieodłącznym elementem jego użytkowania. Po pierwsze, brud i kamień – jeśli nie usuwane regularnie – wpływają na smak przygotowywanej kawy.

Jeśli zaś kupujemy ekspres, żeby cieszyć się napojem wysokiej jakości, to nie czyszcząc go na własne życzenie pozbawiamy się pożądanego efektu.

Po drugie, czystość ekspresu wpływa na jego funkcjonowanie. Ekspresy automatyczne, szczególnie te z najwyższej półki, potrafią kosztować kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych.

Ich nieregularne czy niedokładne czyszczenie może w ostateczności okazać się dość kosztowne – brak odpowiedniej pielęgnacji sprzętu i wywołane przez to awarie nie podlegają gwarancji.

Jak często czyścić ekspres?

Kluczowym pytaniem jest: jak często czyścić ekspres do kawy z młynkiem? W zasadzie dużo zależy od tego, jak często jest on używany. Jeśli codziennie, to również czyszczenie sprzętu powinno mieć miejsce każdego dnia.

Nie chodzi oczywiście o gruntowne czyszczenie i codzienne odkamienianie ekspresu, jednak nie powinniśmy zostawiać brudnych tacek czy pojemnika pełnego fusów (które – jeśli naprawdę długo nie usuwane – mogą nawet pokryć się pleśnią, co już jest poważniejszą kwestią).

Rzecz wygląda nieco prościej w urządzeniach, które posiadają system autoczyszczenia wraz z funkcją przypominającą o konieczności jego uruchomienia.

Wyposażone są w nie przede wszystkim ekspresy automatyczne, o których będziemy jeszcze pisać w dalszej części tego tekstu.

Jednak w przypadku sprzętu bez podobnych udogodnień należy samemu pamiętać o regularnym czyszczeniu i odkamienianiu – przyjmuje się, że ta druga czynność powinna mieć miejsce po przygotowaniu 200-300 filiżanek kawy.

Jak czyścić ekspres przelewowy?

Czyszczenie ekspresów do kawy zależy oczywiście od rodzaju sprzętu. Nieco inaczej bowiem czyści się ekspresy przelewowe, a jeszcze inaczej te automatyczne.

W przypadku ekspresów przelewowych zarówno ich użytkowanie, jak i czyszczenie nie jest czynnością skomplikowaną. Podzielić je można na te z wymiennymi filtrami oraz na te, które posiadają filtry stałe.

Co do ekspresów z filtrem wymiennym wszelkie zabrudzenia filtra znikają wraz z jego wymianą. Natomiast filtr stały, podobnie zresztą jak dzbanek czy pojemnik na wodę, można bez problemu umyć, czasem nawet w zmywarce.

Proces odkamieniania wygląda równie łatwo. Przykładowo weźmy na warsztat dobry ekspres marki Siemens.

Po zaopatrzeniu się w odpowiednie środki odkamieniające, na przykład w tabletki, należy je rozpuścić w pojemniku na wodę i przepuścić przez ekspres – tak jakbyśmy parzyli kawę.

W przypadku przywołanego modelu jest to o tyle wygodne, że specjalny sensor kamienia grzałki informuje nas o momencie, kiedy należy przeprowadzić odkamienianie.

Jak czyścić ekspres w pełni automatyczny?

Również ekspresy automatyczne z reguły same przypominają o konieczności ich odkamieniania. Posłużmy się znów przykładem ekspresów automatycznych Siemensa.

I tak ekspresy Siemens eQ9 plus posiadają specjalny automatyczny program do usuwania kamienia i czyszczenia calc’nClean.

Ponadto system autoMilk Clean efektywnie przeprowadza czyszczenie układu mlecznego, aktywując się po każdym parzeniu kawy z mlekiem.

Tym samym użytkownicy tego rodzaju nie tylko w zakresie przygotowania kawy, ale w dużym stopniu również czyszczenia mogą polegać na nowoczesnej technologii.

Jakie środki będą potrzebne do czyszczenia ekspresu?

W kwestii czyszczenia ekspresu najlepiej trzymać się po prostu wytycznych, jakie znajdziemy w instrukcji użytkowania sprzętu danego producenta.

Co do uwag ogólnych, to na pewno przydadzą się do tego ściereczki oraz środki do czyszczenia powierzchni. Do kompletnej konserwacji ekspresów do kawy potrzebny będzie oczywiście dobry odkamieniacz, który jest kluczem do wydłużenia okresu sprawnego użytkowania sprzętu.

Można posłużyć się tutaj tabletkami do usuwania kamienia albo odkamieniaczami w płynie, polecanymi przez wiodących producentów ekspresów do kawy i akcesoriów kawowych.

Podsumowując, regularne czyszczenie i odkamienianie ekspresów do kawy jest czynnością niezbędną. Nie powinno się jej odkładać, gdyż w pewnym momencie może okazać się, że na konserwację jest za późno i trzeba kupić zupełnie nowy ekspres.

Kończąc filiżankę kawy, pamiętajmy więc o tym, żeby zrobić co w naszej mocy, by następna – i wiele kolejnych – smakowały tak samo dobrze.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.