Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kofeinowego napoju. Do jego przygotowania idealnie sprawdzą się automatyczne ekspresy do kawy. Czym kierować się wybierając tego typu urządzenie?

Młynek

Do wyboru mamy modele udarowe oraz żarnowe. Pierwsze z nich tną ziarna przy pomocy ostrzy. Ich wagą jest nagrzewanie się ziaren, co może w negatywny sposób wpłynąć na smak kawy. Młynki żarnowe są z kolei odpowiedzialne za miażdżenie ziaren. Mogą być one stalowe lub ceramiczne.

ekspres-do-kawy

Ważny jest jednak nie tylko rodzaj młynka oraz materiał, z którego został on wykonany, lecz również to, czy dany automatyczny ekspres do kawy oferuje regulację stopnia zmielenia. Jest to niezwykle ważne, jako że mieli się ona inaczej w zależności od gatunku i wielkości ziaren, a efekt zmielenia wpływa także na jakość gotowego napoju.

Zbyt grubo zmielona kawa jest kwaśna, za drobno – gorzka. Stopień zmielenia możemy dopasować do indywidualnych preferencji smakowych. Większość dostępnych na rynku urządzeń oferuje od 3 do nawet 5 stopni zmielenia kawy. Niektóre z nich są w stanie samodzielnie dopasować ten parametr ze względu na wybrany przez nas napój kawowy.

System spieniania mleka

Znacząca większość automatycznych ekspresów do kawy oferuje funkcję spieniania mleka. Do wyboru możemy mieć tutaj sposoby takie, jak:

 • Pannarello – to najprostszy rodzaj dyszy. Aby spienić mleko z jej pomocą, należy zanurzyć ją w dzbanku z mlekiem, który poruszamy delikatnie ruchem obrotowym. Uzyskanie właściwej konsystencji wymaga sporej wprawy.
 • Cappuccinatore – elementem systemu jest w tym przypadku gumowy wężyk, którym doprowadzamy mleko do urządzenia. Bezpośrednio z dyszy spieniony płyn trafia do filiżanki. Kluczową zaletą tego rozwiązania jest możliwość skorzystania z dowolnego pojemnika na mleko. Spienianie mleka w ten sposób jest zarówno proste, jak i szybkie. Do wyboru mamy dwa rodzaje przystawek – prostą, przeznaczoną wyłącznie do spieniania mleka oraz regulowaną, gdzie mamy możliwość wyboru stopnia spienienia.
 • Pojemnik na mleko – mleko wlewamy tu do specjalnego pojemnika, który jest elementem ekspresu. Jedyne, co musimy zrobić, to wcisnąć odpowiedni przycisk – maszyna samodzielnie spieni mleko.

W przypadku niektórych automatycznych ekspresów do kawy możemy mieć do czynienia z dodatkowymi funkcjami takimi, jak możliwość dwukrotnego spienienia mleka, regulowana emisja pary, co umożliwia wybór między pełną pianką mleczną, gorącym mlekiem lub wersją pośrednią, czy samodzielnym czyszczeniem systemu mlecznego.

Podgrzewanie wody

Automatyczne ekspresy do kawy przeznaczone do użytku domowego oferują termoblok, czyli przepływowy ogrzewacz wody lub mały bojler (w drugim przypadku woda jest podgrzewana przez grzałkę). Gdy termoblok jest wyposażony w termostat, posiada on możliwość dopasowania stosownej temperatury zarówno do spieniania mleka, jak i do zaparzania kawy.

Niektóre urządzenia posiadają 2 termobloki, dzięki którym możemy jednocześnie spieniać mleko oraz parzyć kawę. Bojlery gwarantują automatycznemu ekspresowi do kawy większą kontrolę nad temperaturą wody i lepiej sprawdzają się do przygotowywania mlecznej pianki.

Rozmiar oraz komfort użytkowania

Ekspres powinien być nie tylko dopasowany do wymiarów naszego blatu kuchennego. Równie ważną rolę odgrywa jego budowa. Przed zakupem, szczególną uwagę należy zwrócić między innymi na to, z której strony znajduje się dysza do spieniania mleka.

Równie ważne jest umiejscowienie pojemnika na ziarna kawy oraz wodę, a także ich objętość. Nie bez znaczenia jest także intuicyjność oraz komfort sterowania ekspresem. Warto, aby także urządzenie oferowało szerokie możliwości wyboru oraz regulacji, dopasowując się do naszych indywidualnych potrzeb.

Z drugiej jednak strony, konieczność codziennego ustawiania szeregu zmiennych może być nieco uciążliwa. Kolejną ważną cechą automatycznego ekspresu do kawy jest regulowana wysokość wylewki.

To właśnie od niej zależy, w jakich szklankach będziemy mogli przygotowywać kawę. W bardziej zaawansowanych modelach mamy możliwość regulowania zarówno jej wysokości, jak i szerokości.

Inne praktyczne elementy i funkcje automatycznych ekspresów do kawy

 • Regulacja wielkości kawy – chodzi tutaj o ilość wody, która uzupełni przyrządzany przez nas napój kawowy. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nie każdy ekspres będzie w stanie ją regulować.
 • Ciśnienie pompy – w większości przypadków wynosi ono do 15 – 19 barów.
 • Regulacja mocy kawy – prezentowana może być ona zarówno przez ilość gramów kawy niezbędnych do przyrządzenia danego napoju, jak i obrazowo, za pomocą liczby ziarenek.
 • Regulacja temperatury kawy – idealne espresso powinno mieć temperaturę wahającą się od 88 do 92 stopni Celsjusza. Niektóre modele automatycznych ekspresów do kawy pozwalają nam dopasować ją do indywidualnych preferencji.
 • Automatyczne czyszczenie i odkamienianie – przed zakupem urządzenia wyposażonego w taką funkcję warto sprawdzić, jakiego rodzaju środki należy stosować do konserwacji danego modelu ekspresu.
 • Wyjmowany blok zaparzający – wyposażone w tę funkcję ekspresy do kawy są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Najlepiej, by możliwe było mycie go pod bieżącą wodą.
 • Zapamiętywanie ustawień, według których przygotowujemy naszą ulubioną kawę – bardziej zaawansowane automatyczne ekspresy do kawy umożliwiają stworzenie profilu dla każdego członka rodziny, w ramach którego może on zapisywać spersonalizowane ustawienia dla kilku ulubionych napojów.

Źródła:

 • https://kawowy.guru/wybrac-automatyczny-ekspres-cisnieniowy-kawy/
 • https://tech.wp.pl/jaki-wybrac-i-kupic-automatyczny-ekspres-do-kawy-6034839466824321a
 • https://www.krups.com.pl/%C5%9Awiat-kawy/Ekspresy-automatyczne/c/super%2Bautomatics?superCategoryCode=coffee-appliances

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.