Dieta kopehnaska to jedna z bardziej popularnych diet odchudzających. Jak każdy program dietetyczny tego rodzaju, również dieta kopenhaska ma zarówno swoich zwolenników, wskazujących na jej liczne zalety, jak i przeciwników, podkreślających jej mankamenty.
Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat tego programu żywieniowego? Na czym dokładnie polega dieta kopenhaska, czasami nazywana dietą szwedzką? Jakie są zalety a jakie wady tej diety? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.
Dieta kopenhaska: na czym to polega?
Spis treści
Jak już wspominaliśmy, dieta kopenhaska należy do tej kategorii tzw. diet odchudzających. W tym jednak wypadku nie można mówić o przysłowiowej „cudownej diecie”. Dlaczego? Dieta kopenhaska to bez wątpienia jeden z najbardziej rygorystycznych oraz najbardziej obciążających organizm jadłospisów. Paradoksalnie, właśnie ten fakt powoduje, że ma ona zarówno licznych zwolenników, jak i przeciwników.
Stosowanie diety kopenhaskiej wymaga nie tylko naprawdę silnej woli, ale również mocnego i odpornego organizmu. W przeciwnym wypadku, najpewniej już po dwóch lub trzech dniach kopenhaskiego jadłospisu nasze ciało zacznie powoli odmawiać nam posłuszeństwa. Z pewnością można więc powiedzieć, że jest to dieta dla nielicznych.
Zasady diety kopenhaskiej:
- Czas trwania diety – 13 dni
2. Dzienna podaż kalorii: 500-900
3. Podział na 3 posiłki dziennie o stałych, precyzyjnie określonych godzinach
– Śniadanie od ósmej do dziewiątej
– Obiad do czternastej
– Kolacja do osiemnastej
4. Minimum 2 litry wody dziennie – zakaz spożywania innych napojów
5. Całkowicie zabronione jest spożywanie alkoholu, słodyczy, słodkich przekąsek, a także podjadanie pomiędzy posiłkami
6. Dopuszczalne jest zmienianie kolejności posiłków w ciągu dnia, nie można natomiast przenosić posiłków na inne dni, tj. zmieniać systemu dziennego
7. Kawa jest dopuszczalna jedynie w formie kawy czarnej, parzonej i bez dodatku mleka
8. W trakcie trwania diety nie można stosować żadnych przypraw ani soli
9. Można korzystać z preparatów witaminowych i/lub suplementów przyspieszających procesy spalania tkanki tłuszczowej
Należy mieć na uwadze fakt, że podstawowym założeniem diety kopenhaskiej jest radykalne ograniczenie podaży energetycznej. To właśnie ta charakterystyka definiuje skuteczność diety, przez co nie może w żaden sposób przekraczana. Rygoryzm oraz precyzyjnie określone zasady diety kopenhaskiej są po prostu rozwinięciem idei leżącej u podstaw tej kuracji odchudzającej.
Zalety i wady diety kopenhaskiej
Podstawowa i najważniejsza zaleta diety kopenhaskiej to jej efektywność. Odpowiednio, konsekwentnie oraz zgodnie z zaleceniami stosowana naprawdę przynosi widoczne efekty. Bardzo ważne jest ścisłe trzymanie się zaleceń: jadłospis kopenhaski z definicji nie dopuszcza żadnych samodzielnych ingerencji czy modyfikacji ani w zakresie struktury posiłków, ani też np. w odniesieniu do czasu trwania diety (13 dni to granica precyzyjnie określona i nieprzekraczalna: dieta musi trwać dokładnie tyle).
Wady diety kopenhaskiej? Często mówi się, że z dietą kopenhaską jest trochę tak, jak z intensywnym treningiem np. kulturystycznym. Oznacza to, że efekty w ogromnej mierze zależą od charakterystyki konkretnego organizmu. Jeśli mamy jakiekolwiek poważniejsze problemy zdrowotne, niezbyt silny układ immunologiczny lub też więcej, niż 45 lat: najpewniej dieta kopenhaska sprawi, że w najlepszym razie po 5 dniach będziemy podpierać się rzęsami.
To jednak nie koniec problemów. Kontrowersje wokół diety kopenhaskiej w dużej mierze wynikają z faktu, że o ile dla osób o silnym organizmie będzie ona kuracją po prostu osłabiającą, o tyle osoby dysponujące słabszym ustrojem po 13 dniach mogą być poważnie wyniszczone.
Oczywiście, nikt nie zabrania nam spróbować tej metody odchudzającej. Jednak w tym wypadku naprawdę nie warto przesadzać: jeżeli po czujemy, że nasz organizm po prostu odmawia nam posłuszeństwa, nie starajmy się za wszelką cenę przetrwać jeszcze jednego dnia diety. Zwłaszcza jeśli nic nie przemawia za tym, że nasz organizm należy szczególnie silnych.
Niestety, w niektórych przypadkach konsekwentne stosowanie diety kopenhaskiej nie przyniesie nam żadnej korzyści, lecz szkodę. Bardzo ważne jest więc, aby podczas trwania dokładnie obserwować swój organizm oraz w sposób trzeźwy i realny oceniać swoje możliwości.
W przeciwnym wypadku zamiast cieszyć się zgubieniem nadliczbowych kilogramów, będziemy spędzać czas na regeneracji podniszczonego organizmu, w trakcie której ponownie przytyjemy.
Dieta kopenhaska a efekt jo-jo
Jednym z częściej podnoszonych zarzutów w stosunku do diety kopenhaskiej jest fakt, iż po zakończeniu kuracji często mamy do czynienia z tzw. efektem jo-jo.
Nie można odmówić pewnej racji tego rodzaju zarzutom, jednak problem jest nieco bardziej skomplikowany. Przede wszystkim, jak już podkreślaliśmy, dieta kopenhaska jest przeznaczona dla osób dysponujących naprawdę silnym organizmem. Jest to ważne również w zakresie zapobiegania efektowi jo-jo.
Jeśli nasz ustrój nie jest odpowiednio mocny, wyniszczenie spowodowane 13 dniami rygorystycznej diety będzie naprawdę poważne. W takiej sytuacji, organizm po prostu „upomni się o swoje”, co będzie oznaczać, że przez pewien czas po zakończeniu kuracji nasz układ pokarmowy będzie uzupełniał zaistniałe braki w sposób, który można nazwać kompulsywnym.
Pewnym rozwiązaniem może być tutaj przejście od diety kopenhaskiej do diety 1000 kalorii (zamiast powrotu do wcześniejszych nawyków żywieniowych) oraz wdrożenie suplementów poprawiających przemianę materii i przyspieszających procesy spalania tkanki tłuszczowej.
Jednak również tutaj pojawia się istotny problem: jeśli po zakończeniu 13 dni diety kopenhaskiej będziemy znajdować się w kiepskiej kondycji, przejście na dietę 1000 kalorii w niczym nam nie pomoże: nasz organizm będzie potrzebował istotnej regeneracji, a więc między innymi odpowiedniej dziennej podaży energetycznej.
Wniosek? Dieta kopenhaska to dietetyczny odpowiednik sportu wyczynowego. Z definicji jest ona przeznaczona jedynie dla nielicznych. Inni mogą sobie przy jej pomocy co najwyżej wyrządzić krzywdę.
Dieta kopenhaska a sport
Częstym błędem osób poddających się diecie kopenhaskiej są próby wzmocnienia efektów odchudzających poprzez aktywność fizyczną. Pamiętajmy jednak, że zasadniczą cechą diety kopenhaskiej jest radykalne ograniczenie podaży energetycznej.
Sport wymaga natomiast energii: jeśli nasz organizm nie będzie mógł pobierać jej ze źródeł standardowych, dojdzie do akceleracji procesów ketogenezy, czyli aktywacji alternatywnego źródła energii dla ludzkiego organizmu. Niestety, w perspektywie 13 dni tego rodzaju proces jest czymś naprawdę niekorzystnym.
Co więcej, uprawiając sport w trakcie trwania kuracji odchudzającej na zasadach diety kopenhaskiej, dodatkowo pogłębimy wycieńczenie organizmu, co znacznie zwiększy ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.
Kiedy nie wolno stosować diety kopenhaskiej?
Cóż, wspominaliśmy już o tym, że kuracja odchudzająca na zasadach diety kopenhaskiej to wyzwanie, któremu mogą sprostać jedynie nieliczni.
W niektórych jednak przypadkach korzystanie z tej formy odchudzania jest zabronione w sposób kategoryczny.
Z diety kopenhaskiej nie mogą korzystać osoby mające problemy z prawidłową czynnością układu immunologicznego. Dieta nie jest przeznaczona również dla osób dojrzewających lub osób starszych. Stosowanie diety kopenhaskiej wykluczają również problemy z sercem, nadciśnienie lub cukrzyca.
Co ważne, przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej na zasadach diety kopenhaskiej należy wykonać badania w kierunku cukrzycy: jeżeli mamy tę chorobę, nie będąc tego świadomi, rozpoczęcie diety kopenhaskiej może poskutkować naprawdę poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.
Z diety kopenhaskiej kategorycznie nie mogą także korzystać kobiety w ciąży. Dieta ta jest odradzana także osobom regularnie uprawiającym sport, pracownikom fizycznym, a także osobom prowadzącym intensywny i wyczerpujący tryb życia.
Dieta kopenhaska – opinie
Poniżej zamieszczam kilka wycinków z forum poświęconemu odchudzaniu, sama sprawdź, czy opinie na temat diety kopenhaskiej są przychylne i czy rzeczywiście warto ją stosować?
Dieta kopenhaska efekty po 13 dniach
Na tej 13-dniowej diecie jesteś w stanie schudnąć nawet 10 kg, jednak nie tylko efekty się liczą, ale również i ich trwałość. Jak już wiesz, dieta ta jest strasznie rygorystyczna, czego efektami są dość znaczne spadki masy ciała, problem jednak leży w tym, że po przejściu na normalny tryb żywienia, gwarantowane jest, że masa ciała wróci do tej sprzed diety.
Można ten efekt nieco zminimalizować poprzez zmianą odżywiania na zdrowsze i obfite w mniejszą ilość kalorii. Wtedy efekt wypracowany na diecie kopenhaskiej pozostanie na dłużej, a może nawet na zawsze?
Pamiętaj, że efekty 13-dniowej diety kopenhaskiej (jeśli uda Ci się wytrzymać), będą naprawdę motywujące, jednak prawdziwa walka o utrzymanie wagi, zacznie się dopiero po przejściu na codzienną dietę!
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- GENODIETA – czy [dieta zgodna z DNA] jest kluczem do odchudzania?
- Poprzez wykluczenie z diety nietolerowanych pokarmów można leczyć otyłość
- Codzienna pielęgnacja na talerzu, czyli 5 filarów diety zdrowej dla skóry
- Zdrowe pestki, ziarna i nasiona, które powinnaś włączyć do diety!
- Jogurt, sprawdź: ile gram możesz jeść dziennie! dieta jogurtowa.