Dziś o tym co to jest genodieta (dieta zgodna z DNA), i czy warto stosować ten sposób na odchudzanie?! Więcej nas łączy, niż dzieli. To hasło pamięta jeszcze czasy starożytne, a dziś zyskuje ono potwierdzenie w najnowszych odkryciach naukowych. Idealnym przykładem jest genetyka; wszystkich ludzi łączy wspólny genom (a więc zestaw genów), choć każdy z nas jest inną “układanką” tego zestawu (taką osobistą kompozycję nazywamy genotypem).

Jak ważne są geny?

Już na podstawie tego generalnego zestawu potrafimy określić ogólne predyspozycje właściwe tylko dla Homo Sapiens. Dla przykładu, małe dziecko, które na określonym etapie rozwoju zaznajomi się ze słowami, nauczy się mówić, lecz choćbyśmy nie wiadomo jak trudzili się nad nauką mowy szympansa, ten nigdy owej sztuki nie opanuje. No, dobrze – jak to się ma do genodiety? Ma się, wbrew pozorom, bardzo ściśle!

Nieskończoność kombinacji

Przeciwnie do potocznych wyobrażeń o działaniu DNA, niemal nigdy nie jest tak, że za daną cechę odpowiada jakiś poszczególny gen. Odpowiada za nią cała ich sekwencja, a one same nakładają się na siebie przeróżnie! Możliwości jest tak wiele, że w konsekwencji nie ma na tej planecie ani dwóch identycznych osób – niepowtarzalne są nawet bliźniaki jednojajowe. Stąd biorą się zatem nie tylko predyspozycje ogólnoludzkie, ale i indywidualne.

Geny a odżywianie

Dotyczy to zarówno słuchu muzycznego czy pociągu do majsterkowania, jak i… sposobu odżywiania się. Z tą małą różnicą, że talentami kierujemy się naturalnie. One “same” pchają nas wręcz do ćwiczenia ich. W kwestiach kulinarnych, cóż – intuicja nie jest już tak mocna. Gdyby przyjrzeć się naszym genom, wywnioskowalibyśmy jednak, jaka dieta w naszym konkretnym przypadku byłaby optymalna. Geny są tutaj podstawą.

Genodieta to strzał prosto w cel!?

genodieta

Właśnie na tym bazuje genodieta (dieta zgodna z DNA). Nie opiera się ona jedynie na powszechnej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania, zbudowanej na cennych, choć ogólnych właściwościach ludzkiego organizmu. Genodieta celuje precyzyjnie w nasz unikatowy genotyp i jego unikalne wymagania.

Sposób żywienia ma być spójny z naszym materiałem genetycznym, ponieważ jest to najbardziej efektywny sposób na utrzymywanie równie optymalnej wagi z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Wiele schorzeń wynika z niewłaściwego odżywiania się, czemu genodieta potrafi doskonale zapobiegać.

Zysk a koszt

Właściwa kondycja zdrowotna, którą będziemy cieszyć się przez całe lata? Jest to możliwe dzięki laboratoryjnej analizie naszych genów – tak właśnie ustala się genodietę. Jej opracowanie nie jest zatrważająco drogie – w zależności od rodzaju testu, sięga maksymalnie ok. trzech tysięcy złotych.

Najtańszy test nie wyniesie nawet 1000 zł. Oczywiście, rodzaje testów to po prostu przekrój różnych badań, która różnią się przede wszystkim swoim zakresem. Im jest on szerszy, tym, rzecz jasna, dieta trafniejsza.

GENODIETA – test podstawowy

Test podstawowy, a więc i najtańszy, to badanie pod kątem metabolicznym. Analizuje się w nim pięć genów odpowiedzialnych za przemianę tłuszczów i węglowodanów, co pociąga za sobą tendencje do otyłości oraz innych schorzeń dietozależnych. Badanie dna to można poszerzyć o analizę genów zajmujących się metabolizowaniem pewnych witamin i przeciwutleniaczy.

Ona wskazuje na to, jak organizm radzi sobie z pozbywaniem się toksycznych związków, jak i również daje znać o skłonnościach do pokarmowych nietolerancji. Wersja rozszerzona zamyka się w kosztach do dwóch tysięcy złotych, ale obydwie wykonywane są dzięki pobraniu krwi pacjenta.

Badanie genotypu – dwa obszerniejsze badania

Następne dwa badania, nieco droższe, zostały opracowane przez naukowców z Włoszech i Stanów Zjednoczonych, a ich realizacja ma miejsce w laboratorium NGB Genetics (Włochy). Pierwsze badanie, zwane Genodiet Completo, stanowi podstawową wersję testu, a jego koszt to ok. 2000 zł.

iGenesis Slim + Detox

Drugie nosi nazwę iGenesis Slim + Detox i obejmuje ono nieco więcej czynników, sięgając wspomnianej już, najwyższej ceny. Oczywiście, już wersja podstawowa obejmuje to wszystko, co wliczone jest i w badanie najmniej kosztowne, lecz zawiera też sporo więcej.

Skład tego badania to trzy moduły (Slim, Health, Sensor) i każdy daje nam wgląd do cennych wskazówek; najbardziej dla nas odpowiednia aktywność fizyczna, związki o kluczowym znaczeniu dla naszego organizmu i ich metabolizm, w razie braku nietolerancji pokarmowych – wykrycie faktu, jaki mamy potencjał do pojawienia się ich w przyszłości.

Badanie iGenesis Slim + Detox, w przeciwieństwie do formy Genodiet, poddaje obserwacji więcej minerałów i witamin oraz weryfikuje szerszą paletę możliwych nadwrażliwości pokarmowych. Nie są tu analizowane jedynie tłuszcze i węglowodany, ale również białka i ich przemiana. Jeśli niespecjalnie lubimy zastrzyki, pocieszyć może fakt, że obydwa specjalistyczne badania wykonuje się dzięki ślinie badanego.

Skąd biorą się tak duże koszty tych badań?

O cenie badań nie decyduje jedynie ich zakres i precyzja, ale również to, dzięki czemu są one w ogóle możliwe. Nie byłoby ich natomiast, gdyby nie wykorzystanie najnowocześniejszych technologii biologii molekularnej. Bardzo istotna jest też obecność diagnostów laboratoryjnych oraz naukowców, którzy specjalizują się w nutrigenetyce oraz nutrigenomice.

To właśnie nowatorska technika i wysoko wykwalifikowana kadra zapewnia nieprzerwaną kontrolę przebiegu badania i tego, czy przebiega poprawnie. W kwestii wiarygodności oraz skuteczności, wyciśnięty zostaje więc cały potencjał.

Równie istotny (a więc i wliczony w koszt) jest wkład dietetyków, którzy po badaniach przystępują do sporządzenia obszernego raportu, stanowiącego szereg żywieniowych rekomendacji podyktowanych analizą.

Wliczony jest również fakt dwóch konsultacji dietetycznych, ponieważ za pierwszym razem dietetyk wyjaśnia nam rezultat badania oraz przedstawia wytyczne, za drugim razem natomiast ocenia efekty kultywowania zaleconej genodiety.

Raz, a dobrze!

Przy tym wszystkim ważne jest, że genodiety nie trzeba będzie powtarzać już nigdy, ponieważ niezależnie od doświadczeń i różnych zmian, nasze DNA nie ulegnie nim nigdy. Rezultaty badań będą zatem ponadczasowe w skali całego naszego życia, a jako że są nastawione na geny (określają one potencjał), nie ma znaczenia aktualny stan zdrowotny badanego. Co za tym idzie, przeciwwskazania do badań w tym przypadku nie istnieją.

Co możemy zyskać?

Oczywiście, pierwszą korzyścią jest spójność diety z tym, co stanowi nasz fundamentalny “budulec”. DNA dyktuje, jakie jest zapotrzebowanie dietetyczne naszego niepowtarzalnego organizmu. Zyskujemy w ten sposób świadomość własnych predyspozycji żywieniowych i obywamy się bez diet ogólnikowych.

Genodieta bierze przecież pod uwagę to, co w naszym organizmie dzieje się faktycznie; nic nie jest tutaj domysłem! Zaobserwowany może być np. zaburzony metabolizm konkretnego składnika, więc genodieta uwzględni to zaburzenie i pozwoli zrekompensować je bądź skorygować we właściwy sposób.

Balans jest zawsze dobry

Genodieta cechuje się też swoistą równowagą. Niezależnie od naszej obecnej kondycji i wagi, tak naprawdę nie jest ona nastawiona ani na schudnięcie, ani też przytycie. Nastawiona jest natomiast na to, by nasza waga była po prostu optymalna – dopasowana do tego, jak nasz organizm funkcjonuje i w jakich warunkach funkcjonuje najsprawniej.

Stosując się do genodiety, zyskujemy najlepszą możliwą wagę i nie doświadczamy nagłych “zwrotów akcji”, które trzeba byłoby nadrabiać. Charakteryzuje się ona pełną stabilnością oraz bezpieczeństwem. A to wszystko zawdzięczamy ścisłości badania.

Pomaga ona zarówno osobom, które zamierzają zrzucić kilogramy, jak i tym, które borykają się z niedowagą. Bez względu na ludzką różnorodność, otyłość, nadwaga i niedowaga nigdy nie są stanem właściwym.

Dieta bazująca na DNA to nie tylko figura!

Gdybyśmy jednak sprowadzili genodietę do sposobu na wymarzoną sylwetkę, bylibyśmy bardzo niesprawiedliwi. Przyczynia się ona bowiem również do poprawy samopoczucia i generalnego stanu zdrowia. Z listy potencjalnych chorób wykreślimy nie tylko otyłość, ale również choroby takie jak np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie czy też osteoporoza.

Dieta bazująca na DNA umacnia też nasz układ odpornościowy, co pozwala zapobiegać drugiej, być może jeszcze dłuższej liście chorób na tym tle. Osoby chorujące przewlekle uzyskują w genodiecie najlepsze wsparcie. Jeśli chodzi natomiast o silne bóle głowy czy trudności z zasypianiem, genodieta rozprawia się z nimi na dobre.

Za tego typu kłopotami stoi bowiem nieomal zawsze nieprawidłowa dieta. Podobnie z faktem, ile antyoksydantów przyjmujemy każdego dnia. Jak organizm radzi sobie z usuwaniem szkodliwych substancji. Dzięki genodiecie, będzie sobie radzić wyśmienicie.

Nietolerancje bez tajemnic

Nieoceniona jest też możliwość sprawdzenia, czy nie mamy aby inklinacji do różnych nietolerancji i nadwrażliwości pokarmowych, w co wlicza się przecież nie jedynie gluten czy laktoza, ale i np. kofeina, sód…

Polacy chorują na nie naprawdę często, choć jako wykryte wcześnie, nie stanowią już zagrożenia niebezpiecznych powikłań. Oczywiście, o ile do zaleceń zawartych w genodiecie będziemy się konsekwentnie trzymać.

Wspaniała możliwość dla kobiet w ciąży

Nie tylko zresztą dla nich, ale i również tych pań, które dopiero planują dziecko. Znakomita większość badań obejmuje analizę kwasu foliowego. Jest to ten związek, który ma kluczowe znaczenie dla właściwego dziecięcego rozwoju; pozwala uniknąć wad cewy nerwowej.

Zarówno kobiety w ciąży, jak i te krótko przed nią, powinny odżywiać się właściwie również ze względu na własne zdrowie. Ciąża często konotuje w pojawianie się cukrzycy czy nadciśnienia, a nie ma właściwszej diety niż ta, która bierze się z badań DNA.

Już od najmłodszych lat

Owszem – genodieta jest niezastąpiona i nie będzie przesadą gdy stwierdzimy, że jest taka dla każdego. Niezależnie od wieku, choć należy przyznać, że im wcześniej, tym nawet lepiej. Nie od dzisiaj wiemy, czym są tzw. nawyki żywieniowe.

Jeśli są one skorelowane ze zdrowiem, potrafią nam służyć – kiedy się z nim rozmijają, systematycznie pogarszają nasze funkcjonowanie i przyczyniają się do chorób. Dlatego też, jeśli genodietę ustali się już dla dziecka, zdąży ono wyrobić sobie optymalne nawyki żywieniowe.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

6 KOMENTARZE

  1. Dieta dostosowana do dna to musi być coś co rzeczywiście działa bo bardzo sobie genodietę chwaliła moja przyjaciółka. Cena genodiety nie jest że tak powiem normalna ale zdaję sobie sprawę z tego, że takie badania są skomplikowane i kosztowne. Na pewno ze 2 tys. zł trzeba wydać aby dostać dobrą diagnozę. Mam pewne nawyki żywioniowe które powinny mi służyć a jedna nie służą bo przybieram na wadze. Myślę, że badanie dna mogłoby skonfrontować moje nawyki żywieniowe z tym czego oczekuje ode mnie organizm.

    • Genodiet to nie tylko badanie genów ale i odpowiednia analiza i konsultacja z lekarzem. Genodieta pozwala skutecznie schudną lub przytyć, genodieta pomoże zapobiegać chorobom cywilizacyjnym jak np. nowotwory, cukrzyca, udary i miażdżycy. Generalnie całe badanie to 3 etapy, 1- wykonanie testu genodiety, 2 – konsultacja ze specjalistą, 3- wprowadzenie zmian żywieniowych w życie.

  2. Cena genodiety jest przerażająca. Niewiele osób na nią będzie stać a szkoda bo wielu osobom mogłaby pomóc w odchudzaniu…

    • Cena genodiety waha się od 750 zł. do aż 3 tys zł. Zależy na jaki test DNA się zdecydujemy. Jak napisano w artykule, na rynku dostępnych jest kilka różnych badań, najczęściej przewijają się: test GENOdiagDIETA, Genodiet Completo czy iGenesis Slim + Detox. Każde z badań różni się od siebie zakresem przeprowadzanych badań. Wiadomo, im zakres badań jest szerszy przez co analiza genów jest dokładniejsza, tym droższe będzie badanie bo wymaga więcej nakładu pracy. Najdroższe jest badanie iGenesis Slim + Detox. Badanie to obejmuje większy i szerszy zakres badanych minerałów i witamin oraz szerszy zakres nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych. Badanie iGenesis Slim + Detox zakłąda także analizę metabolizmu białek, tłuszczów i węglowodanów. Jako ciekawostkę, warto dodać, że badanie Genodiet Completo oraz badanie iGenesis Slim + Detox przeprowadza się analizując DNA wyizolowane ze śliny pacjenta.

      Badanie genodiety warto wykonać w każdym wieku, najlepiej zbadać już swoje dziecko, moża wtedy bardzo wcześnie ukształtować u niego właściwe nawyki żywieniowe aby nie wpadło w wieku dorosłym w żywieniową pułapkę. Rodzic zapewni dziecku w ten sposób wzorowy stan zdrowia daleki od otyłości i problemów z odkładaniem się tłuszczu…

  3. Dieta bazująca na DNA? Jak to działa? Czy jest tutaj ktoś kto mógłby potwierdzić że to zadziałało na jego organizmie?

    • Dieta genetyczna czyli analiza genów DNA to najbardziej osobista dieta szyta na miarę, nie może nie działać bo jest to rozwiązanie dedykowane dla każdego organizmu z osobna. Dieta genetyczna powie Nam, które produkty należy wyeliminować z jadłospisu aby zacząć tracić na wadze. Badanie materiału genetycznego wskazuje najlepszy sposób odżywiania, odpowiedni dla genomu konkretnej osoby. Warto poczytać także co to jest gen otyłości. Naukowcom z Wielkiej Brytanii udało się go wyizolować i znaleźć. Odkrycie to może mieć ogromny i wielce znaczący wpływ na rynek dietetyczny na całym świecie. Gen otyłości jest odpowiedzialny za gromadzenie tłuszczu w organizmie. Odpowiednie wpływając na ten gen, można niejako ograniczyć odkładanie się tłuszczu w organizmie. Cóż, rynek dietetyczny z niecierpliwością oczekuje kolejnych badań i nowinek dotyczących genodiety i samego genu otyłości. Być może nadciąga rewolucja w odchudzaniu?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.