Przed badaniem stopniowo należy zmieniać swoją dietę. Sprawdź, kiedy i co można jeść, a z czego trzeba zrezygnować.

Kolonoskopia jest badaniem z grupy inwazyjnych i nieprzyjemnych, jednak wielu pacjentów samo przygotowanie do badania uważa za najtrudniejszy etap w całym procesie. Dokładnie oczyszczenie układu pokarmowego oraz jelit wymaga głodówki, oraz przestrzegania pewnych zaleceń żywieniowych już na tydzień przed planowanym badaniem.

Dieta ubogoresztkowa

dieta-przed-kolonoskopia-na-co-uwazac
Dieta przed kolonoskopią – na co uważać?

Przez 7 dni przed kolonoskopią konieczne może być odstawienie niektórych leków, dlatego lekarz kierujący bezwzględnie musi wiedzieć o wszystkich przyjmowanych regularnie przez pacjenta. Cały tydzień zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej.

Drobne odstępstwa mogą być tolerowane, lecz bardzo ważne jest unikanie drobnych ziaren. Nie wolno w tym czasie spożywać owoców drobnopestkowych, takich jak truskawki, maliny, porzeczki, kiwi, czy winogrono (oczywiście poza wersją bezpestkową), ani ziaren, pieczywa ze słonecznikiem, siemieniem lnianym itp.

Pestki oraz ziarna mogą dłużej zalegać w jelitach, a jednocześnie zakłócać obraz endoskopu.

Na kilka dni przed badaniem zrezygnuj także z silnie barwiących potraw, jak buraki, które mogłyby zmienić barwę śluzówki jelita.

Dieta przed kolonoskopią

Dwa dni przed badaniem należy spożywać więcej produktów płynnych, niż stałych. Warto pić zupy bez warzyw, ryżu, czy makaronu, pić soki bez miąższu, kompoty oraz jogurty i serki homogenizowane waniliowe, czekoladowe, naturalne, bananowe, brzoskwiniowe.

Oczywiście niedozwolone są jogurty o smaku truskawkowym, malinowym, czy kiwi. Warto spożywać duże ilości wody niegazowanej, która pomoże oczyścić organizm i jelita.

W dniu poprzedzającym kolonoskopię dopuszcza się zjedzenie lekkiego śniadania, potem już tylko płyny. Na śniadanie można zaserwować sobie bułkę pszenną z żółtym serem lub jajkiem na twardo. W ramach obiadu najlepszym pomysłem jest wypicie czystego bulionu. W ciągu dnia, by zaspokoić uczucie głodu, również można popijać bulion lub rzadki kisiel.

Dieta przed kolonoskopią jest dość restrykcyjna. Aby pomimo ograniczeń zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, witaminy, minerały, dobrze jest pić specjalne napoje przeznaczone do żywienia medycznego.

Dostępne są one w jednorazowych butelkach przypominających jogurt, a nabyć je można w aptece, sklepie medycznym oraz w sprawdzonych sklepach internetowych.

Dieta dla seniora – co powinno znaleźć się w jadłospisie osób starszych? Trzeba pamiętać, że u seniorów niedobory składników odżywczych szybko mogą prowadzić do osłabienia, czy pogorszenia stanu zdrowia z uwagi na inne choroby i dolegliwości. W ich przypadku zastosowanie suplementów medycznych jest wskazane, a może być nawet konieczne.

Oczyszczanie jelit przed kolonoskopią

Dzień przed zabiegiem należy przyjąć preparat oczyszczający przepisany przez lekarza kierującego. Godzina jego zażycia uzależniona jest od tego, o której godzinie zaplanowane jest badanie. Od tego momentu jednak nie wolno już spożywać niczego poza dużą ilością wody. Co ważne, koniecznie trzeba mieć stały dostęp do toalety.

Około 4h przed badaniem trzeba zaprzestać przyjmowania wody. Od czasu do czasu można possać landrynka.

Bardzo ważne jest, by po kolonoskopii stopniowo wracać do normalnego żywienia. Podrażnione jelita mogą być wrażliwe, dlatego nie warto serwować im od razu ciężkostrawnych, mocno przyprawionych dań.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.