Bez względu na przewidywaną pogodę na okres jesienno-zimowy, możemy być pewni jednej rzeczy – większość z nas z całą pewnością zachoruje na zapalenie zatok. Skąd to wiemy?
Ponieważ sytuacja ta wygląda dokładnie tak samo każdego roku i można śmiało powiedzieć tutaj, że nie uczymy się na własnych błędach. Nie można jednak jednocześnie zapominać także o tym, że przyczyną tej choroby są wirusy i bakterie – a przed nimi nie da się nigdy do końca uchronić.
Czy zarażają się wszyscy? Niestety tak, na zapalenie zatok zapadają osoby w każdym wieku – nie ma znaczenia płeć, aczkolwiek może mieć tutaj wpływ dotychczasowy stan zdrowia. Jeżeli mamy słaby system odpornościowy to możemy być bardziej narażeni.
Podobnie w przypadku osób, które mają krzywą przegrodę nosową – one również powinny częściej wybierać się z wizytą do gabinetu laryngologicznego. Ciekawe jest to, że często nawet nie mamy pojęcia, że właśnie przeszliśmy zapalenie zatok – mylimy jego objawy z migreną i w ogóle nie skupiamy się na leczeniu konkretnej przyczyny.
Czy można wyleczyć się samodzielnie?
Spis treści
Jeżeli męczące nas objawy nie są zbyt poważne, to raczej rzadko kiedy zgłaszamy się z nimi do specjalisty. Ma to sens, bo może się zdarzyć, że bardziej zarazimy się właśnie w przychodni, do której przychodzą ciężej chorzy pacjenci. Jeżeli jednak zamierzamy leczyć się w domu, to musimy podejść do tego na poważnie i faktycznie skupić się na kilkudniowej, intensywnej kuracji.
Nie będą nam do tego potrzebne drogie preparaty – wystarczy jakaś maść rozgrzewająca i sól fizjologiczna. Obie te rzeczy użyjemy w celu udrożnienia zatok i pozbycia się stanu zapalnego.
Możemy do tego wykorzystać zwyczajny kompres, który umieścimy nad zatokami – na pewno zapewni nam on dużą ulgę w bólu. Przede wszystkim jednak zalecamy po prostu odpoczynek, sen i picie dużej ilości płynów – to zawsze pomaga najlepiej.
Potencjalne powikłania
Musimy Cię jednak przestrzec przed lekceważeniem tej choroby. Okazuje się bowiem, że nieleczone zapalenie zatok może bardzo nam zaszkodzić i sami skazujemy się na wielomiesięczne leczenie powikłań tej dolegliwości.
Jeżeli zupełnie ją zignorujemy, to musimy liczyć się z tym, że będziemy mieć problemy z oczodołami – może wytworzyć się np. ropień. O wiele bardziej niebezpieczny będzie jednak ropień mózgu, który również może się pojawić i zagrozić naszemu życiu.
Żadna choroba nie może nam się nigdy wydawać mało istotna – tym bardziej, gdy nie konsultujemy jej ze specjalistą. Nie jesteśmy lekarzami, więc nie mamy pojęcia, co tak naprawdę dzieje się w naszym ciele. Dlatego warto korzystać z wiedzy specjalistów. W Warszawie polecamy Centrum Medyczne MML.
Podobne tematy:
- Ból zatok – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
- Sposób na zatkany nos, kichanie i katar
- Naturalne sposoby na katar, które czynią CUDA!